Nejčastější dotazy k OK QRP závodu


Toto vzniklo historicky. V kategorii B (do 1W výkonu, to je do 2W příkonu) je povinnost napájet zařízení z chemických zdrojů. Je to vlastně důkaz, že naše zařízení to umí a dá se použít lehce i v přírodě. Zkrátka taková podmínka "Marsu", kdy při živelných pohromách se ví, že je všude plno aut s baterií. Z vlastní zkušenosti však doporučuji si udělat alespoň základní zkoušku v jakém stavu baterie je. A co napájení počítače? Musí být také z baterií? Toto jsme řešili s Karlem OK1AIJ asi před 15 roky, kdy většina z nás měla starý  počítač s vadnými baterkami. Dohodli jsme se, že počítač se do chemických zdrojů nepočítá. Tedy si ho napájejte jak chcete.
Omlouváme se. Kód je nestandardní a dokonce se u některých stanic liší.
Kód: RST + dvoumístné číslo příkonu ve wattech a okresní znak, např. 579 08 FCR. 
Členové OK QRP klubu udávají za okresním znakem své trojmístné členské číslo např. 579 06 FCR/012.
Pokud jste zapomněli jaké je Vaše členské číslo (my nikdy nerušíme členství, jestliže jste nezaplatili příspěvek, zústáváte nadále členy, jen bohužel nedostanete členský časopis). Vaše členské číslo najdete třeba zde:

OK QRP KLUB :: Seznam členů (fud.cz)

Uživatelé závodních logovacích programů ho musí nakonfigurovat tak, aby data zpracoval. U nejčastěji používaného programu N1MM+, lze soubor UDC nalézt zde:
Index of /UDC (fud.cz)

Návod na instalaci najdete na stránkách podmínek závodu:
OK QRP KLUB :: Diplomy (fud.cz)

Vyhodnocovatelem je Milan OK1DMP. Je vyhodnocovatelem empatickým a než by někoho diskvalifikoval, tak to raději po něm přepíše. Díky mu za to. Pokud však nejste zvyklí používat závodních deníků, pak se nic neděje a pište to na pytlík od mouky. Pak se to dá jednoduše přepsat do náležité formy pomocí formuláře, který najdete zde:

OK QRP KLUB :: Zaslání soutěžního deníku online (fud.cz)

Formulář bude přístupný 7 dní počínaje dnem konání závodu.
nebo

No a co když nemáte Internet a počítač? Nevadí, jakýkoliv deník je vždy lepší než žádný. Pak to napíšete na papír a pošlete na adresu Milana OK1DMP.
Elektronicky se to posílá na adresu:

- e-mailem na adresu okcontest@email.cz za techto podmínek:
Deníky musí obsahovat čestné prohlášení:
Prohlašuji, že jsem dodržel podmínky závodu a nepřekročil jsem povolený výkon.
Deníky se zasílají v textovém formátu (preferuje se Cabrillo),
soubor musí obsahovat značku stanice (např. ok1xyz.log nebo ok1xyz.cbr).
Zásadně do vyhodnocení nebudou přijímány deníky v Excelu, Wordu apod.
To čestné prohlášení tam historicky zůstalo. Ovšem všichni víme, jak je to poslední dobou s tou ctí. My však věříme, že členové OK QRP závodu jsou opravdu čestní. Kdo to tam zapomene napsat, tak Milanovi OK1DMP musí na setkání v Chrudimi zaplatit odpustek HI.

To je nádherná otázka. Říká něco o tom, že si závod někdo užívá před i po závodě. Podle mne je rozbor závodní taktiky velice důležitou součástí závodu. Zkrátka jako ve všech závodech každý usiluje udělat v daném závodě co nejvíce bodů. Zde však pozor. Nečlen OK QRP klubu je za 1 bod, ale člen je za body dva. Tedy vyplácí se je dělat přednostně. A jak to poznám, kdo je členem klubu? No to už se zde rozebíralo:

OK QRP KLUB :: Seznam členů (fud.cz)

A nebo se to pozná podle předávaného kodu. Jestliže někde zaslechnu část spojení a tam bylo vysláno toto 599 01 ELI/358, pak jasně vím, že to /358 znamená, že ten ham je členem OK QRP klubu a je za dva body.
Tedy body jsou jasné. Ale jak dál? No součet bodů se násobí počtem násobičů, což je počet různých okresů, které jsem v závodě udělal. Jinými slovy, jestliže už mám hotov okres ECL a mohu si vybrat, pak přednostně jdu po něčem jiném, než po ECL. Ale nebojte, zase si s tou taktikou moc hlavu nelamte. Snad jen základní připomínku. V dnešní době skimmerů je NUTNÉ občas dávat výzvu. Jakmile Vás skimmer zaslechne, vyšle do centra Vaší značku a nám se to objeví v band mapě. Okamžitě o Vás víme a ihned Vás začneme "lovit". Tedy i když máte pocit, že nejste silní, pak nikdy nesmíte ve vhodný čas zapomenout na RUN. Věřte, že i Vy s pár set miliwatty zažijete pileup.

QRP závod se koná v optimální době, kdy se dá zaručit na jedno až dvouskoková spojení ten nejmenší útlum. Pokud nebude nějaká porucha, pak to funguje nádherně, ale musíme si dát pozor na dobu od 8 hodin. Poslední půlhodina již je ovlivněna vzniklou vrstvou D a zvětšením útlumu. Počítejte s tím, že v této době již OM stanice budou hodně slabé.

Ano. Dalo by se říci, proč se vlastně ten report dává, když to není pravda. Celá podstata věci je v tom, že se u závodníků s počítačem šetří čas. Aby nemusel vyplňovat další kolonku, má předvoleno 599. Berte to 5NN jako předzvěst toho dalšího. Ale samozřejmě to není zákon a tak občas ten skutečný report např. 559 dostanete. Jen si dejte pozor na to, aby Vás to nerozhodilo HI.
Jistě, klidně jezděte na IC7300, K4 a nebo co chcete, stačí, když zaručíte, že Váš výkon je jen 5W. Nikde v podmínkách se to nepíše. Ale pokud máte pocit, že Váš výkon nejde stáhnout na méně než 1KW, pak se také nic neděje. Budete mít však problém, jak to číslo příkonu 2000 odeslat HI. N1MM na to nemá kolonky. Samozřejmě účastníci závodu jsou uvědomělí a pokud někdo pojede s 20W a uvedete to do deníku, bude jeho deník použit jen  pro kontrolu.
Každoroční povídání o podmínkách OK QRP závodu


Náš koníček začíná mít problémy. Jaké? Ubývá nás. Uvědomujeme si to, nebo je to normální trend? A proč nás musí být hodně? A to opravdu značka OK je na tom tak špatně? Značka OK alespoň podle účasti v závodech "bijců", na tom není tak zle. Ale uvědomme si, že je to dáno tím, že Glancova doba nám dala OLáky. Ti dnes asi jsou největšími tahouny tohoto sportu a asi i první na řadě v rámci velkého organizátora světa. Snažíme se seč se dá, ale stále spousta lidí nechápe to, že už nezachraňujeme potápějící se lodi a ani z nás nevzniká MED. V dobách před 35 lety a ještě dříve, se říkalo: "Kdo si hraje, ten nezlobí". Platí to i teď?

TV1
TV2
TV3

Toto vystoupení bylo již promyšlené, bez zjevných problémů. Zamysleme se každý z nás, jak bychom prezentovali náš koníček? Jsou 3 kategorie to správné rozdělení, nebo Zilvar z chudobince by to rozdělení udělal jinak? A kam patří ti blázniví QRPisté, kteří ještě vysílají do drátu nerezonanční délky? Výzkumník nerezonančních délek? A nebo používatel uschlých panelákových  stromů? Má předseda vždy pravdu a nebo platí článek číslo 2? Tak prodáme ten Jablonec a nebo každý z nás bude muset platit dvojnásobný příspěvek?

Zkrátka ta skupina kolem QRP je divná. Vůbec nechápou, co jsou to ztráty a přitom dělají všechno proto, aby nebyli slyšet. Jen my bijci jsme ti pracovití. Každý rok naše antény jsou dokonalejší a jen díky nám a našim anténám se vy malinkatí, můžete dovolat tam, kam byste se normálně nedovolali. Zkrátka děláte nám KKW křoví.
Svatá pravda, je to tak. A tak zalezme do Chrudimi a buďme rádi, že jsme trpěni HI. Že naše elektronkové přístroje patří do skupiny výzkumníků, ve smyslu, nemělo to vysílat a přece se točí. Koneckonců i někteří z nás to už pochopili.

Výzkumnický závod malobijců.

Pojďme si projít podmínky závodu.
Kdo neví, co je to UTC, pak v tomto termínu je to od 7:00 našeho času (budíkového) do 8:30
Tak toto nám malinko zamotá hlavu. Co když mne zavolá nějaká zahraniční stanice? Nelamte si s tím hlavu, normálně ho udělejte a o legálnosti spojení nechte polemizovat Milana OK1DMP. Kéž by náš závod byl světovým HI.

Kategorie: A - max. příkon 10 W, t.j. výkon max. 5 W.
B - max. příkon 2 W, t.j. výkon max. 1 W.

Nemá -li stanice možnost změřit výkon, předpokládá se, že výkon je roven polovině příkonu (Pout = 0,5 Pin).
Měří-li se výkon, předpokládá se, že příkon je roven jeho dvojnásobku.


Jestliže mám správně definován odpor shuntu pro měření proudu PA stupně, pak procesor naměřil výkon 6.33W a účinnost PA stupně 81.15 procent. To z těchto dvou hodnot znamená, že příkon PA stupně byl cca 7.8W. HI paráda. Povolených je 10W příkonu a já mám jen 7.8W. Co když zvednu napájecí napětí (varuji, BS170 moc nevydrží HI) a opravdu nastavím 10W příkonu. Kolik bude výkon? No jestli bude účinnost stejná, pak cca 8.1W. No tak my Vám to přejem a nechceme slyšet, že Váš displej je v místě ukazování výkonu porouchán. Vy však jasně ctíte podmínky závodu a tak.... Tak na to si opravdoví malobijci výzkumníci fakt nehrají.
Ovšem i mezi námi jsou ti, kteří ctí pravidla a tak vědí, že je lepší změřit výkon a pak (aby nevysílali moc čísel) udávat příkon. Totiž závodní kód mluví o příkonu. A zde se stalo pravidlo, že u profi rádia typu FT817, IC705.... udávám příkon 10W v závodním kódu. To že někdo dává třeba 8W, tak jen světu oznamuje, že ví, co je to příkon a výkon a že to dokáže změřit. No dobře, ale co mám dělat, pokud to fakt chci změřit?
Jedna kniha slovenského autora o elektrotechnice se tuším jmenovala: Nič jednoduchšije HI
Ještě dnes jsem zblblý, to nebyla kniha o proudu a napětí, ale o kohoutcích na vodu, nádržích a výškách hladin. Studoval jsem to asi ve 3. třídě a od té doby nenávidím kohoutky a voda mi stále někde kape. HI Stále mne straší analogie tranzistoru na základě klapek a a velikosti průměru potrubí.

Čím se dá změřit výkon na umělé zátěži? No před ještě pár desetiletími jsme vyráběli žárovkový měřič výkonu. Byl trošku problém sehnat vhodnou žárovku. Zajímavé však bylo to, že podle svitu se to dalo odhadnout docela slušně. No dnes však máme osciloskopy. Tedy jak na to? Snímám průběh napětí na umělé zátěži. Pokud osciloskop umí zobrazovat a hlavně měřit na kmitočtu 3.5 MHz, pak se podívám na průběh.Co tady vidím? No je tu nějaký údaj Vpp a pak nějaký Vrms. Nestačil by ten Vrms? Stačil HI. A co to vlastně je? A proč Vpp (peak to peak). Ale pojďme to přeskočit a definujme jen základní vzoreček, který říká, že

Výkon je roven = Vpp*Vpp/400

Vždy jsem říkal, že odvození je tak triviální, že si to každý udělá sám. Víme co je to efektivní hodnota?

Nabídka pro naše mladé (do 18 let)

Pokud mi někdo z mladých osobně dokáže v Chrudimi platnost toho vzorečku a odvodí mi ho, dostane se do zvláštního slosování a z těch, kteří to obhájí, vylosuji jednoho, který odemne dostane osciloskop USB paměťový do 20MHz. Tak co kluci dobrý ne? Umět pak měřit výkon, dívat se jak mi to kmitá a dokonce i pomocí FFT odhadovat podíl vyšších harmonických? Dobrý ne?

A aby ti ostatní, co to dokáží odvodit, měli ještě druhou šanci, pak z toho zbytku po prvním losování vylosuji ještě druhého, který dostane CW TCVR pro pásmo 80m (SW80 se zabudovanou stupnicí a klíčem).
A ten zbytek dostane poukázku na letní kurs CW na Šumavě (špatně vařím a jsem Zilvar a tak ať Vám to zaplatí rodiče HI). (No nevím kolik Vás bude, ale možná to berte jako fór, i když třeba na to dostanu dotaci od ČRK). :) a nabídne se Véna, že pomůže HI.

No a asi vše další je jasné z podmínek závodu.
OK QRP KLUB :: Diplomy (fud.cz)

Ještě bych snad podotkl, že opravdu se nejedná o závod "bijců", kteří většinou se bijí i nečestně a celkem záměrně někdy buší pod pás (výkonově). My jsme to vždy brali tak, jako ples malobijců. Co třeba říci na tuto fotografii:


Obrázek si zapamatujte, po závodě to odtajníme. Snad jen mohu říci, že je to na elektronkách HI. Je to bijec a nebo výzkumník? Sběrač? HI Zkrátka ho něco baví a inspiruje. Antény moc stavět nemůže (má malý dvorek a velký kus pole si nemůže koupit, měl tu smůlu, že  kamarádí se Zilvarem).


Literatura:

Josef Zilvar je literární postava z humoristického románu “Bylo nás pět” od Karla Poláčka. V tomto románu autor vzpomíná na své dětství v Rychnově nad Kněžnou. Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou je školák Petr Bajza. Kniha sleduje jednotlivé příhody a dobrodružství, která potkávají vypravěče a jeho čtyři kamarády: Čeňka Jirsáka, Antonína Bejvala, Édu Kemlinka a právě Josefa Zilvara z chudobince1.

Josef Zilvar je starší než ostatní chlapci, několikrát propadl, kouří a vede dospělé řeči. Je statečný a sem tam se spustí s Habrováky. Jeho otec bojoval ve válce a přišel o nohu, a sám žije v chudobinci. Tato postava představuje nejnižší vrstvu a je jedním z barevných charakterů v románu1.
Dost bylo Pixin? Porozuměli nám všichni o wo co gou?

Svět je občas zajímavý. I u triviálních věcí někdy občas někdo nechápe, proč takové věci vznikají. Abych snad připomenul můj "jiný" humor. Pokud někde píšu, že Pixina je lepší jak  IC705, tak opravdu předpokládám, že i takovému  humoru HAMové porozumí. Pokud někde říkám, že 400mW je úplně dobrých a že nepotřebuji Jánošíka, pak věřte, je to taky humor. Ale možná si pojďme něco říci o projektu PIXID. Píšu to  s dostatečným předstihem před Chrudimí, aby i odborníci co mají rádi svoji práci, to stačili vstřebat. O tom jak vznikla Pixina je toho popsáno mnoho. Poprvé snad byla uveřejněna ve Spratu a pak různě modifikována. Před cca 20 lety jsem si tohoto projektu všiml i já. Ruda OK1FFI zkusil prototyp a prohlásil, že toto nemůže být dobré pro seriózní práci. Pak jsem někde v Chrudimi se na toto téma bavil s Jožou OM6TC. Bylo to v roce 2010 a Jožo zde PIXINu předváděl. Říkal jsem mu své zkušenosti a on se strašně divil a ukazoval mi deník ze 14MHz, kde měl (nepamatuji si přesně kolik) zemí. Byla to doba již Rockmite a SW+. Stále mi to vrtalo hlavou. No je to tak jednoduchý a že fakt by se na to dalo vysílat? A uslyší to něco? No a pak jsme objevili Čínu a jejich elektroniku. Na Aliexpresu jsem objevil jednou i Pixinu. Nedalo mi to a tak jsem to objednal.

1 Set DIY RADIO 40M CW Shortwave Transmitter QRP Pixie Kit Receiver 7.023-7.026MHz Short Wave Transmitter DC 9V-14V In Stock - AliExpressKdyž jsem si jednou na nějakém HAM shopu kupoval Xtal 3560 kHz, tak jsem za něj dal 120 Kč a ještě poštovné. V dobách nedávných se však neplatilo DPH a doprava z Číny byla zdarma. Tedy už jen pohled na profi tišťák a plno součástek mne "nabuzovalo". Měl jsem v té době vnoučky ještě v roztomilé době a rádi něco pájeli. Tedy PIXIE se stalo super věcí. Postupně jsme je postavili na různá pásma až do 28MHz. Plno jich dodnes slouží jako MIB maják (Poslední kus se slunečními články slouží v Jizerských horách na původní baterie) a můžete ho slyšet na 3579.72 kHz po rozednění a nebo po setmění. Už tři roky funguje (díky i Liborovi OK1DU a jeho odhazovačským schopnostem - sněhu). Zkrátka toto zařízení jsem si za těch 48 kč zamiloval. Měl jsem taky svoji práci rád, ale vždy když mi někdo lezl do oboru, tak jsem skutečně neměl pocit někomu vysvětlovat sušící křivku bavlny s plátnovou vazbou, počasané......
Ve volných chvílích vznikaly další bláznivé projekty. PIC a přes D/A převodník rozlaďovat varicap a tím ladit atd. Naráželo to na různé problémy a tak to jasně muselo vést k tomu poslednímu, co Pixinu potáhne dál. Arduino nano, který bude ovládat Displej a řídit jednotku s SI5351. Zase stovkové záležitosti z Číny. Vše děláno ne kvůli tomu, abych někomu začal dokazovat, že tato Pixina bude umět to samé co FT710, ale aby ten začínající amatér měl něco předkopáno a neztrácel čas blbostma.
    Měli jsme štěstí, že do našeho klubu vstoupil Zdeněk Piták OK1KDL (na svoji značce pracuje). Je to bývalý vývojový pracovník Tesly Liberec a pak dlouholetý programátor zahraničních firem.
Mimochodem. Všichni víte, kolik HAM konstruktérů v Česku zbylo. I náš předseda v TV vysvětluje, že nikdo si již rádio v OK nestaví. A teď si představte, že Zdeňkův první projekt bylo kompletní všebandové rádio s D/A převodem na vstupu. S uvažováním vlastních DSP filtrů. Zdeněk je stejný ročník jako já (1951) a teprve nyní odešel do důchodu. Když jsem ho seznámil s projektem PIXID a tím, že by nemusel začínat na zelené louce (Je k dispozici open source od PE1NNZ), a o tom, že je to určené pro vedoucí kroužků, aby mladí měli co dělat a mohli "vplout" do techniky tak, asi jako my před 60 roky.....Vše pochopil a nevysvětloval mi, že má rád svoji práci a že mu někde kapou kohoutky. Z práce byl zvyklý na určitý standard a tak začal tím, že si vyrobil domácí NC stroje, aby mohl pracovat na úrovni. Vypracoval si i domácí technologii výroby PS a to dokonce s prokovením a potiskem. Zkrátka vše na profi úrovni. Když začal upravovat program z QCX na Pixita, začal si podle svého upravovat i HW Pixita. A hlavně neměl blbé kecy odborníků, co mají rádi svoji práci. Udělal kompletní návrh i mechaniky. Jen tak tak se to do té modré krabičky vešlo. Byli jsme dohodnuti, že prototyp musí projít "ohněm" OK QRP závodu. To jsem si na starost vzal já. Zdeněk měl i popřednášet v Chrudimi o technické části projektu a já o té provozní. Bohužel v době přednášky Zdeněk ze zdravotních důvodů se nemůže zúčastnit. Tedy to spadne na mne. Doufám, že se nenajde nějaký "kapající kohoutek", který bude znevažovat tento velice potřebný projekt pro naši mládež.

Tak to jen kolem tohoto projektu a hlavně úspoře času, abych to nemusel říkat v Chrudimi.

Znovu opakuji co je projekt PIXID:

Omlouvám se všem rozumným za projekt ....zase PIXINa, ale jako někdo je hrdý na název kapajících kohoutků a všech souvislostí, tak já jsem na tento projekt hrdý taky a mám ho taky rozmyšlen.
A dopředu již říkám, že časem vznikne projekt RozkmitiD, který zase bude o malinkou metu dál (no pokud nás zase někdo nenaštve HI.

Více na přednášce v Chrudimi dne 16.3.2024
Vlevo PIXID, vpravo předchůdce PUB T80 - Vítěz OK QRP závodu v kategorii do 1W z roku 2019. Umožňoval pracovat jen na dvou pevných kmitočtech.

Jo a někdo nás zahlcuje schematy bez nahrávek, pak já rád zahlcuji nahrávkami - schemata budou až v Chrudimi.

Kus závodu CQ160SSBPixiD.mp3

Pozn Autor webu je ve znamení Berana.Jaký bude

v závodě OK QRP

rozdíl  mezi např. IC705 a Pixidem? (1)Už vidím úsměv na Vašich tvářích. Ne skutečně jsem se nezbláznil. Pojďme si jen říci, v jaké nevýhodě bude operátor s Pixidem, oproti někomu s IC705. Pojďme jasně definovat, co bude problémem:

                   Máte pocit, že někde jste slyšeli typický projev intermodulačních produktů? Ne ani v jednom případě. Zde už při návrhu se neuvažovalo s typickým "vytvářečem těchto problémů". Všimli jste si kolik konstruktérů cpe do záporné zpětné vazby omezovací diody? Přitom jsou hrdí na to, že vlastně vytvořili jakýsi limiter. Jo panečku, to je pak produkce intermodulačních produktů Prosím nikdy ne diody ve zpětné vazbě. Tedy jinými slovy: Pixid z hlediska tohoto bude srovnatelný s IC705. Pokud se najde nějaký barbar u obsluhy IC705, pak si dovoluji tvrdit, že na tom budu ještě líp.
A co vy? Jak se těšíte? Hlavně to neberte vážně. Pokud se objeví nějaký "mistr světa" v telegrafii a bude točit knoflíkem (mají to ve zvyku ti ze 160m pásma), pak stejně nemáte šanci, fyziku nikdo zlámat nemůže. Je to jakoby někdo chtěl z Maroka jezdit se 1500W. HI  Ale o tom OKQRP závod nikdy nebyl a doufejme i nebude. Proč taky?
Ples Kulhajících "Old Mans" se blíží 

Let's go back to the trees project - a neb - Pojďme zpátky na stromy - Projekt LGTBT

No to jsem to nádherně vymyslel. Napsat - OK QRP závod bude 25.2.2024, by bylo nic, proti tomu, napsat projekt LGTBT. Nádhera. Angličtinu miluji i když ona mne moc ne. Není to však její vina, ale zcela jasně moje. Zkratky a Angličtina, to je super. Když se třeba napíše PMVP, pak málokdo ví to, co jsem teď chtěl říci na adresu vlády. A to jsem ještě neprošel svoje účty, zda jsem náhodou někde nezapomněl na milion. Ale nechme toho. Čechům dochází invence, hnací síla - peníze, je žene úplně blbým směrem. Dobrých a upřímných politiků je čím dál méně. V politickém kvašení rostou odborníci skoro na vše. Vzpomínám si na jednu kampaň a jednu známou, která kandidovala za tehdy ještě Bursíka za zelené. Byla s náma v lese a dostali jsme od ní přednášku na téma "zelené" energie. Než jsme zjistili, že tomu vůbec nerozumí (prošla jen nějakým seminářem), tak jsme ji i chvíli poslouchali. Dala si na strom sluneční panýlek (ten asi dostala od nějakého školitele), který měl plochu cca 10cm2. Pochopitelně si to pověsila do stínu a tak se strašně divila, že to nějak nefunguje. Když jsem se jí zeptal, jakou má představu o tom, za kdy by se to mohlo dobít a kolik vlastně z toho sluníčka dopadá energie na 1m2, tak........ V tu ránu jsem věděl, že zelené mužíčky, propojené s nějakou lobby, zcela určitě volit nebudu. Zkrátka v mém zbytku života mi asi politika radost přinášet nebude. Mohu pouze očekávat, že mne inflace sežere. Moji politici si však zcela určitě to zařídí tak, aby těžká práce u nich, byla náležitě odměněna.
    No dobře, tedy radost z politiky asi mít nebudu. A co ten HAM sport? Když jsme byli malí kluci, tak jsme měli oči otevřené. Klubová činnost byla fantastická, stavělo se, scházelo se a ti naši starší nás pomalu zasvěcovali do úplně jiného světa. To nadšení se už nevrátí. Vlastně spousty z nás se dostali k radiotechnice a elektrotechnice, přes tohoto koně. Systém sice byl "komunistický", ale o to více to bylo pro nás zajímavé. Vždycky lituji mého tátu, který si chtěl v závěru svého života obnovit licenci a tak podal žádost s tím, že už je moc starý a tak si na nějaké zkoušky netroufá. Nevím který pitomec v té době vyřizoval agendu. I hezký negativní dopis by mohl stárnoucího člověka potěšit. Ovšem odpověď byla dokonalá a musel ji dělat nějaký mladý, bez špetky empatie. Pamatuji si, jak jsme někdy v roce 1985 plánovali s mým kamarádem Honzou OK1IR (OK1DRR), že až budeme v důchodu, tak budeme u toho rádia sedět od rána do večera. Věděli jsme perfektně, kdy bude aktívní sluníčko a jak to vše zařídíme. Jsem v důchodu a sluníčko občas ukáže co umí a my? (Já?). Sakra co se stalo, že mé životní ideály jsou jinde, než v době před ještě cca 40 roky? Pamatuji si, jak jsem postavil první mé QRP bateriové zařízení (Datel) a jak jsem ještě v dobách tak kolem roku 1991 jezdil na naši podnikovou chatu do Jizerských hor a tam s 2W a do blbé nízké antény, dělal jedno spojení za druhým. Jo to ještě OK1NB na jeho krystal každé ráno hlásil amatérskou (jeho) předpověď počasí a jak mu to vycházelo. Na prázdném 80m bandu se dala v 11 hodin našeho času (v létě) dávat výzva a vždy se někdo našel a zavolal. Band byl "tajemný", nedalo se nic plánovat, byl překvapující. Jednou jsem cca ve 13. hodin v létě zkoušel nový TCVR (1W) a jen tak pro radost jsem kontroloval na druhém přijímači kvalitu tónu. Najednou se mi zdálo, že mne někdo volá. Bylo to slabé, ale dokonale čitelné. Přečetl jsem značku OK1SZ/P, operátor Vašek. Udával QTH - Kukuřičné pole u Třeboně. Rozpovídali jsme se a Vašek mi sděloval, že s Miladou OK1KI vyrazili na dovolenou. Že mají Š1203, v které přespávají  a že objíždějí republiku. Prý zastavili u kukuřičného pole a svačili. Vašek z pytlíku vyndal svůj 1W QRP CW TCVR a kontroloval stav plochých baterií. Aby něco slyšel, vzal prý asi 10m drátu a z té 1203ojky to hodil do kukuřičného pole. Oba jsme byli fascinováni tímto spojením. Už si nepamatuji, zda jsem měl dovolenou, ale nakonec jsem Vaška radiově provázel. Nebyly mobilní telefony a tak jsme vypracovali Time Table pro spojení. Tuším, že to bylo po 3 hodinách. Pro oba z nás to byl neskutečný zážitek. Těšil jsem se na další story a prstem v mapě jsem Vaškovu expedici sledoval. Když Vašek zemřel, věřte, bylo mi velice smutno. Zrovna tak si z těchto experimentátorů QRP spojení vzpomínám na Tondu OK1AHB. Tonda byl ryzí člověk a srandista. Málokdo se může pochlubit jeho QSL lístkem Nr.1. Ten mám jenom já (díky Toníku, tvůj humor jsem miloval)Toníkovo - pojď na Žbrďo, slyším i dnes. Nevím, co je to Žbrďo, ale vždy to znamenalo jít na "jedno". U Tondy jsem se i naučil, že jedno může znamenat i deset HI. Když jsem si vymyslel projekt - spojení CW za chůze, tak Tonda mi velice často dělal protistanici. To už však bylo v době "objevů" zvláštních druhů spojení. Es vrstva tomu vévodila. Používal jsem tehdy vertikální trapovanou anténu MFJ.
    Pokud se hrabu v archívu, nacházím i krásné články, jako třeba tento.

OK1MNV a pokusy pěškomobil.rtf

Schválně jsem vyhledal i nahrávky o kterých Honza mluví.

http://www.youtube.com/watch?v=Wxxe0oo0EkU


http://www.youtube.com/watch?v=Hcet-xnAUQc

No co se stalo? Kde jsou ti hamové? HAMspirit neexistuje? Zestárnuli jsme? Změnila se naše povaha? No zcela určitě. Víte ona je nějaká nová doba. Když jsme posílali naše kamarádky a manželky na "výcvikový kurs OK2PO", pak jen naivník by si mohl myslet, že těm vlčákům šlo jen o to rádio HI. Přesto z toho asi nikdo neměl traumata. Nechci se někoho zastávat, ale každý jsme prožil svůj život a ne vše se veřejně říká. Ale ta doba se zbláznila? Když nám bylo dvacet, pak pro nás asi největší ztráta času byla vojenská služba. Ale že by někdo měl jít tvrdě sedět do kriminálu za to, že políbil nějakou dívku a ona z toho má celoživotní trauma? Že by ten "stvořitel" to měl blbě vymyšleno a ty krásné prožitky mládí si vymyslel z jiných důvodů, než udržení generací? Opravdu se budeme operovat a vymýšlet nové postupy, aby i ti, kteří to cítí jinak, mohli mít tvrdé výdobytky a mohli i kojit? To bude to hlavní téma lidstva?

No, tak to jsem si zase naběhl. Ale vraťme se k tomu HAM vysílání. Pamatuji na takové osobnosti, jako byl Luboš OK1ANG. Pamatuji, že když odcházel do důchodu, tak říkával, že v jeho bývalé práci zavádí počítače a to on nikdy dělat nebude. HI. Byl to HAM a tak mu to nedalo. Jak krásně do toho vplul a jakou novou radost mu to přinášelo. Už jsme si všichni zvykli, že naši vnoučkové od narození si hrají s počítačem. Je to chyba? Zcela určitě ne. Dovedete si představit, co by se stalo s takovým chlapcem, který by toto neznal? Já tedy ne. Zkrátka v dnešní době to již je základ vzdělání. A že takto se nám přetvoří HAM sport? Nevím jak vy, prodělal jsem toho dost a i těch škol jsem prošel hodně, ale rád bych se ještě naučil pracovat v nějakém jiném programovacím jazyku (než v těch z kterých mám státnice HI) a být schopen se hrabat ve firmware třeba Kvašáka. Samozřejmě je to možné. Bohužel hlavní organizátor světa by mi to těžko schvaloval. Asi se mám starat už o jiné priority (číst si návody k lékům a nezapomenout si ty jedy brát). Tedy nová mladá generace je pro toto stvořena. Má úžasné zkušenosti od dětských her, má zatím neopotřebovanou hlavu. A tak je vynikající, když i v tom našem koníčku se zapojí. Co jim může HAM sport dát? Co jim může dát to FT8? No je to nádhera, nový algoritmus, nová výzva. Jsem už opotřebovaný životem a věci vidím jinak. Není to FT8 vlastně něco jako mobilní telefon? Zkrátka přečtu si návod a jedu? Aby mne to bavilo, tak si stanovím cíl. 300 zemí do 3 měsíců. Ono to fakt skoro jde. Že je to však něco jiného než "lovení ryb"? No my jsme vlastně tím pokrokem přišli o hodně. My jsme z našeho koně vyhnali to lovení. Už se to nikdy nevrátí zpátky. Máme RBN, máme clustery. To jen proto, aby těch 300 zemí přišlo co nejdříve. Máme remote (na paneláku se blbě dělá beverage), máme kilowaty. A je to ono? Pár jedinců si třeba o mne myslí své. Prohlásil jsem kdysi, že si započítávám novou zem tehdy, kdy ji uslyším. Nepotřebuji ji udělat, protože je to jen a jen fyzika. Abych nemusel čekat dlouho, tak musím být silnější než ostatní. Tedy zcela určitě to nebudu volat s 5W a nebo i se 100W. Malý Jánošík je pase, větší je lepší a více Jánošíků je nejlepší. Když si k tomu za poctivě vydělané peníze koupím i zemský Hardware, pak tu dobu zase zkrátím. Je to ten správný směr? Určitě, bez kilowattů, expedic a dalších vymožeností ty země jdou pomalu. Pokud doma i na 3 monitorech po celém bytě (Jirko promiň, to není myšleno zle) sleduji dění na bandech a mám stále nažhaveno, pak zase to bude rychlejší. Pokud přidám další prvky na směrovce, jsem schopen opět ten vodou chlazený komplex polepšit třeba o 3dB. A co když udělám už všechny země na všech pásmech? No mohu se ještě bavit tak zvaným 3. levelem. Budu v ty Americe tak silný, že mne budou volat i 5W stanice na zrezatělý drát. Budu šťasten? Asi ano, jinak bych to přeci nedělal. Že nám přes to FT8 nějak odešel ten HAM spirit? Že už nedokážeme se chovat slušně? Že se HAMspirit změnil na LIDspirit?

    Tak a dost. To, že nejsem schopen si koupit veliký pozemek na antény, to že mám nízký rezatý drát a že nemám PA, který by po celém paneláku rozsvěcel LED žárovky a rušil ubohé babičky, tak to je přeci jen moje vina. A mám alternativu, která by mne bavila?

Šup a jsem tady. Možná jsem si měl ty kecy ušetřit, možná jsem i někoho naštval. Stále mne však plno kamarádů bere takového, jaký jsem. Když nemohu mít směrovky a kotel, pak mohu mít dráty a QRP. A ti kamarádi se nesmírně radují ze spojení, kdy to je blbě (fyzikálně) slyšet. Stavba těch malolitrážních zařízení je nádherou. Pojďme se třeba podívat na další čerstvý pokrok. Kdysi mi Ivan OK1JSI povídal o dvoulampovce. Vždy jsem toužil se vrátit zpět a vlézt na ten starý dobrý strom. A tak vznikl projekt

LGTBTNení to dokončeno a bude to i bolet. Ale je to projekt na příští OK QRP závod v roce 2025. Nechci to tu rozvádět. Je to příliš čerstvé. Snad jen napovím, že srdcem bude aktivní  elektronkový směšovač s velikou odolností. Nechci již "kníkat" po bandech. Zkrátka bude to doplněno syntézou na SI5351 se všemi výhodami nových konstrukcí. Dokonce i jako TCVR to na PA nebude mít elektronku, ale nějaké paralelní BS170. Škoda elektřiny.
    Mám kamaráda Karla OK1DWF a ten na naši QRP přehlídku ptákovim, staví vždy něco nového. Letos to bude elektronkový "stromový" vysílač.


Pozvánka na OK QRP ples (závod) QRPistů 2024

Závod se koná 25.2.2024

Čím se tento závod liší od jiných? No v tom, že je to závod (ples) takový, kde skutečně nejde o kilowatty, ale o to, že je to přátelské posezení se starou dobrou telegrafií. Je ctí účastníků, že nikdo nepodvádí. Proč taky. Není stanovován vítěz (stanovuje se jen pořadí), ale vždy se odměňuje ten, který se zúčastnil a je na setkání QRPistů v Chrudimi. Tedy vítěz je vylosován z klobouku.

Zde bych chtěl ještě apelovat na Vás. Stalo se krásnou tradicí, že Nadace Karla Běhounka se plní různými dary od těch, kteří chtějí podpořit krásnou myšlenku HAM spiritu. I letos zde bude losováno o mnoho TCVR. Díky Tomášovi OK1IC, máme tentokrát i velice hodnotný dar (2m SSB FM TCVR). Samozřejmě však fond vznikl na podporu převážně mladých a začínajících operátorů. Ti mají v losování přednost. Náčelník fondu (já HI), si vyhrazuje právo, aby některé sponzorské dary přímo předal mladým. Zde však platí pravidlo, že takový hodnotný TCVR stále zústává majetkem fondu. Ten kdo ho dostane ho nesmí prodat. Může ho používat libovolně dlouho. Jestliže se rozhodne, že už o dar nemá zájem, může ho předat dalším mladým začínajícím. Musí však nadaci o tom uvědomit. Případně TCVR vrátí nadaci, která ho přidělí někomu jinému. Abych tedy mohl využít práva přidělit nějakému mladému začínajícímu ten nejhodnotnější dar, chci zájemce požádat o vypracování krátkého životopisu. Zájemce mi napíše něco o sobě a radioamatérství. Napíše mi, kdo je jeho garantem (třeba vedoucí operátor OK1XXX), jaké má největší úspěchy, kolikrát se zúčastnil nějakých závodů a vůbec něco o sobě. Dále platí pravidlo, že TCVR si osobně (ne někdo cizí) převezme na setkání v Chrudimi. Tedy mlaďoši, snažte se, někdo Vám chce udělat radost a pomoci Vám finančně ve Vašem rozletu.

    Letos zatím mám připraveny tyto dary (do klobouku)

Tedy znovu upozorňuji mladé a začínající OPs, aby mi napsali. Je to pro ně šance a pokud usoudíme, že zájemce splňuje naše požadavky na předání daru, pak ho dostane na setkání v Chrudimi přednostně. (Předem mu napíšu).

No a jak dál s naším závodem? Jakmile se začnou zúčastňovat takoví borci jako OK1RI, OK1CF, OK2RZ, OK2SG, OK1DM, OK1XV, OK7PK a další...., věřím, že ten starý dobrý HAMspirit ještě žije a tomu LIDspiritu nedáme šanci. (Přečtěte si podmínky, dává se tam úplně jiný kód)

Howgh  Jožo Fero

HS ano, LS ne.