Uslyšíte microwaty?
Dnes 2.6.2016 byl dočasně spuštěn experimentální krátkodobý1mW MIB maják na kmitočtu 3580.22 kHz. Slouží ke sledování šíření při Es vrstvě a směrnicovém efektu. Je to dřina ho postavit a dokonce i slyšet. Ne nadarmo se majákům MIB říká "neslyšitelné majáky".

https://youtu.be/nML6dfJk2qo

Celý průběh stavby krásně zvěčnil Karel OK1JRU

https://youtu.be/AjM4AF45R2I








Kromě hezkého zážitku a akrobatických výkonů bráchy OK1USP, jsme se nádherně prošli v oblasti lužického pralesa. Maják je aktivní pouze v době východu a západu sluníčka, tedy v době vzniku a zániku D vrstvy. Anténa je běžný dipól 2x20m ve výšce cca 7m. Posloupnost vysílání je následující:
Maják má vlastní inteligentní systém power managementu a podle velikosti energie v bateriích rozhoduje o své činnosti. Tedy při nedostatku energie vypíná vysílání a čeká na dobití baterií. Při této činnosti uspí procesor, který se probouzí jednou za 24 hodin, aby zkontroloval napětí baterií. Maják není určen k tomu, aby rušil svým vysíláním (nerozčilují vás některé italské a jiné majáky?). Jeho výkon řádově stovky microwat neumožňují většinou slyšitelnost při standardních podmínkách. Je to typický "neslyšitelný" maják systému MIB, který má praktický význam při  sledování extrémních podmínek šíření (Es vrstva, směrnicový efekt).

Slyším, slyšíš, slyšíme.....

Opravdu vyzářený výkon kolem stovek uW není za normálních okolností dost dobře slyšitelný. O tom se přesvědčilo mnoho z Vás. Pokud však se udělá Es vrstva a jste ve vzdálenosti do cca 100 km od majáku, pak slyšitelnost je většinou vynikající. Zrovna tak při směrnicovém efektu to funguje dobře. Dnes (9.6.2016) jsem pořídil referenční nahrávky dvou vysílacích oken. Jeden záznam je z 02:40 UTC a druhý z 02:51. Pouhým uchem rozeznáme, že druhá nahrávka je silnější.

https://youtu.be/63ZsPwJ8-ps

https://youtu.be/Nx6Bji3250A





První úlovek MIB "LUŽ" při "směrnicovém efektu"
Maják MIB za normálních klasických podmínek je maskován šumem pásma. Za jistých okolností (Es vrstva, směrnicový efekt) dochází k náhlému zesílení signálu cca o 20dB. V tomto případě je tedy šance něco zachytit. Zajímavé je sledovat i "fokuzování" takového signálu. Při takto slabém příjmu poznáte spolehlivě uchem i změnu signálu o 1dB (nezapomeňte si vypnout AVC). V následujícím je vidět klasický případ "směrnicového efektu".



A jak se to projevilo na příjmu?
LUZ.wav