Kompletní rozborka majáku MIB po 3.5 letech provozu
5.3.2025

Demontáž MIB "Jizerky"
27.2.2025

Jak jsem již říkal, měl maják MIB po 3,5 letech bezproblémového provozu, energetický problém. I při dlouhotrvajících slunečních dnech, hlásila telemetrie jen max 3.85V. To sice neohrožuje jeho činnost, ale jasně říká, že něco není v pořádku. Maják vysílal z Jizerských hor a byl umístěn v lese, kde spolehlivě přežíval nástrahy počasí. Domníval jsem se, že se jedná o degradaci čelního průhledného panelu. Úplně stejnou degradaci od UV, jakou máte třeba u svých automobilů v oblasti reflektorů. Protože v současné době byl dokončen vývoj majáku MIB NG, rozhodl jsem se, že maják sneseme dolů a prohlédneme ho. Díky Liborovi OK1DU, se tak stalo dnes. Libor mi maják donesl a já mohl nafotit prvních pár fotek.

Na této fotografii je jasně vidět, že degradace od UV nastala, ale není tak fatální.

Vlhkost se dovnitř nedostala, za což je potřeba poděkovat bráchovi OK1USP, který navrhoval BOX SETUP.



V místě vývodu pro anténu došlo k silné korozi mosazného vývodu.



U tohoto typu majáku jsme poprvé použili systém utěsnění přes epoxidovou pryskyřici. U jedné vývodky je jasně znát prasknutí.



Hliníkový držák vcelku přežil, bez podstatnější mechanické újmy a ani koroze ho mnoho nezasáhla.
Zkrátka měli jsme z tohoto stavu obrovskou radost, protože tato verse byla úspěšná. Byl to již 5. maják volně umístěný v přírodě. Dva z nich byly zničeny bouřkou, větrem. Do jednoho majáku (BOBÍK) napršelo a vytekly mu baterie (chyba firmwaru, kdy se nedokázalo ukrotit nabíjení). Tento sloužil cca 3,5 roků, bez jediné závady. Maják jsem nechal jak je.  Konstruktér boxu si ho rozebere a udělá dokumentaci. Zajímavé je i to, že už v době nasazení byly do majáku vsazeny originál baterie Eneloop typ AA, které byly staré cca 10 roků (jedny z prvních, které se objevily na trhu). Současný nedostatek energie bych typoval (dozvíme se přesně po kapacitní zkoušce baterií) na "zeslábnutí" jednoho článku. Až se to vše rozebere a proměří, pak možná dojdeme k závěru, že nebudeme riskovat problémy s LION a opět budeme osazovat Eneloopy (pozor v jednom MIB jsme kdysi osadili baterie NIMH z Lídlu a ty nevydržely ani rok). Zdá se , že jen eneloop originál je vysoce kvalitní baterie, která dokáže přežít mrazy až -22C a naopak teploty cca 50C. Možná stále ještě někdo neví, k čemu slouží maják (téměř neslyšitelný) MIB (Micro Ionspheric Beacon). Je to fantastický způsob kontroly podmínek a útlumu. On je sice napragramován k měření jen v oblasti východu a západu sluníčka, ale i tak jeho měření jsou fantastickým ukazatelem podmínek pro práci s QRP. Dokonce jsem se i zamyslel, kdy tato moje láska k majákům vznikla. Našel jsem v archívu první zmínku z roku 2008.

OL1EXP.

V té době jsme u Lipna vypouštěli náš první balon, který měl na palubě malý vysílač (konstrukce OK1MKX), který vlastně jen pípal jako Sputnik. Možná obnovím fotky z archivu a udělám průřez naší činnosti s balóny a s majáky MIB. Ale nebrečte, letos se k těmto ptákovinám chceme vrátit v rámci projektu VNUK 2025.
To je akce, kde dědové (i já hi), berou své vnuky na nejkrásnější místa, které v OK jsou a kde dědové zážili něco krásného. V rámci této akce budou i spuštěny podprojekty:
Ale o tom až někdy. Zatím se zdá, že hrát si chtějí i dědové, ale navzájem si chtějí krást vnoučky. Bez vnoučků je totiž vstup do komunity zakázán HI.

Brácha u tohoto projektu byl zodpovědný za mechanickou stránku věci. Po celkem asi 5 neúspěšných pokusech, se toto podařilo. Ale podívejte se sami.





Uvnitř absolutně sucho. Články NiMH (originál Eneloop) měly napětí následující:



V současné době probíhá kapacitní zkouška. Ale již nyní je jasné, že ENELOOP mohou spolehlivě pracovat při teplotách až -20C a až plus 40C. Pokles síly signálu majáku byl způsoben korozí mosazného vývodu s mosaznými šrouby pro anténu. Tedy mosaz už ne. V další versi MIB NG, chceme vývody udělat z nerezu. Vynikající práci udělal i sáček silicagelu zavřený uvnitř. Elektronika je v dobrém stavu a tak jsme se rozhodli, že tomuto majáku se vymění jen krabička a půjde znovu do služby.