Jak jsem po SRH2022 urychleně konstruoval Liškoplaš LS01

O SRH2022 zde bude zajisté ještě řeč. Byl to opět týden plný zážitků. Na Soumarský Most jezdím již od roku 1979. Pamatuji ještě vodácky připravené místo k táboření a pamatuji i jisté zhoršení kultury a čistoty. Vodácky připravené místo k táboření znamenalo u našich předků to, že jsem našel uklizené místo k táboření, kde bylo i ohniště s připravenou zásobou dříví. Stačilo jen škrtnout. Mojí nepsanou povinností pak bylo to, že jsem se musel zachovat stejně. Ano vše uklidit, připravit ohniště i zásobu dříví pro ty, kteří přijdou po mně. Po revolučních dobách začali na tyto místa jezdit novodobí vodáci, kteří o vodačině nevěděli vůbec nic. Brali to jako místo pro nádherné ožírání se v přírodě. Zaplať pánbůh tato doba skončila. Na tato místa jezdí ti, kteří si váží přírody a vůbec jim nechybí to, že zde nejsou sprchy (proč, když vedle teče nádherně čistá Vltava), že jsou zde suché záchody, že zde není elektřina. Samozřejmě na kvalitu tábořiště má obrovský vliv i kvalita a jasnozřivost majitelů a provozovatelů. Např. zde na Soumaráku platí majitel úklidovou četu, která pochází  z romských žen. Má to své obrovské výhody. Tyto ženy dostávají velikou šanci dělat to, co nechce dělat nikdo jiný. Dostanou tedy slušně zaplaceno za kvalitu své odvedené práce. Uklízejí a dezinfikují 2x denně. Tím pádem jsou všichni účastníci tábořiště spokojeni.Vím, že tento úklid dělají dobře. O to více jsem byl překvapen, když jsem při svém ranním kolečku (WC, sprcha, snídaně) našel u budek povalenou popelnici a roztahané odpadky po okolí. V duchu jsem si myslel, že tento nepořádek dělá nějaká opilecká parta. Žádnou jsem však v noci neslyšel. Opakovalo se to každé ráno. Vždy to vypadalo stejně.

Pak jsem si ráno všiml, že i mé stanové odpadky jsou takto napadeny.Zkrátka rozkousnutý pytel a vytahané zbytky potravy. Roman OK1WRM dokonce zažil i totální rozkradení svojich jídlových zásob. Nejvíce mu vadilo to, že ten lupič mu ukradl romadur, který si samozřejmě nechával dozrávat mimo svůj obytný automobil. Dokonce i rajčata byla rozkradena. Na jednom rajčeti byly i otisky zubů zloděje.Pomocí obrázků z Googlu se mu podařilo zloděje usvědčit. Je to liška. Příroda se přizpůsobuje. Ještě na základní škole nás učili, že kos je plachý pták, který žije v lesích. No a co se stalo nyní? Kos zjistil, že život vedle lidí ho neohrožuje a že mu přináší plno výhod ve formě potravy. Zrovna tak to asi nyní začíná působit u lišek. Lišky zjistili, že mají takové výhody nad lidmi, že je člověk vlastně neohrožuje a poskytuje jim plno stravy.
Můj stan byl sice vybaven "nášlapným vysílačem", bohužel s velikou citlivostí zorného pole - cca 14m. To bylo nepřijatelné zvláště v noci. Falešných poplachů bylo tolik, že jsem to musel vypnout. Pak jsem si s tím jednou v noci hrál (cca ve 2 hodiny ráno). Čidlo mi hlásilo, že se mi někdo potuluje kolem stanu. Absolutně jsem však nic neslyšel. A to až do chvíle, kdy jsem jasně registroval roztržení igelitového pytle. Bouchl jsem rukou do stanu a v tu ránu čidlo hlásilo klid HI. Zkrátka potvora liška chodí tak potichu, že nic nezjistíte. Zkrátka a dobře radarové čidlo funguje, ale dosah 14m je zbytečně moc. To by mohlo být dobré pouze tehdy, pokud bych nebyl v kempu, ale ve volné přírodě. Zde bych vlastně potřeboval ochránit jen jídlové zásoby a koš na odpadky. A tak vznikl nový poplašný systém - Liškoplaš LS01. Jako hlavní čidlo obsahuje radar pracující na kmitočtu 5.8 GHz s možností nastavení citlivosti (dosahu). Jako signalizačního výstupu je možno použít jak LED, tak i pípátka. To stoprocentně odežene narušitele.Zvolené radarové čidlo HLK-LD012-5G má přitom ve standbye režimu spotřebu kolem 68uA. Je tedy možné ho napájet jednou baterií CR2032. Bez vyvolání alarmu tedy čidlo vydrží cca 4 měsíce. Nikde jsem nesehnal popis software, ale je zřejmé, že čidlo se pravděpodobně uspává. Zdá se mi, že někdy reaguje se zpožděním. Zapojení je celkem jednoduché:Celé je to vyrobené na universální desce PS. Přes jumpery je možno čidlo zapínat, případně potlačovat citlivost (jumper sensitivity). Základní doba odezvy na narušení je cca 2s. Pokud narušitel se nepřetržitě pohybuje, pak se stále znovu a znovu startuje vyvolání alarmu. Pokud chcete delší odezvu (cca 12S), pak stačí nastavit jumper delay. Základní signalizace je pomocí žluté LED. Pokud chcete akustický výstup, pak se sepne jumper SOUND. Jako spínače jsem použil bipolárního tranzistoru (log 1 dosahuje max cca 2,2 V a na MOS tranzistory by to mohlo být málo). Radarové čidlo jsem zakoupil v Aliexpressu za cca 60 kč.

Funkce1.mp4

Funkce2.mp4
Funkce_zvuk.mp4