Chrudim 2023 - byl jsem tam a zamýšlel se

Díky Ivanovi OK1PI, jsme se opět mohli sejít na OK QRP setkání v Chrudimi. Bylo to po 3 letech koronavirové pauzi. Málokdo si uvědomuje, že setkání většinou organizuje jen jeden člověk. Žezlo po Karlovi OK1AIJ však převzal Ivan velice dobře a spolu se spolupracovníky (OK1FRD, OK1HEH a dalšími), připravili důstojné místo k tomuto setkání. Na prezenční listěně bylo zapsáno cca 50 účastníků. Celkem nás tam však bylo asi 60. Jak už jsme tušili cca před 10 lety, amatérismus ve světě má jeden veliký problém. Tím je věk. Díky všem možným důvodům, je průměrný věk účastníků někde v rozmezí cca kolem 65 roků. Vzpomínal jsem na fotografie z prvních setkání, tak někdy kolem roku 1985. Tam byl průměrný věk účastníků kolem 35 roků. Tento problém je tak závažný, že nechci domýšlet, co bude dál. Z toho pramení problémy typu toho, že někteří se netěší na osobní setkání, ale chtěli by ze setkávání snad udělat video konferenci.
    Tradičně jsme setkání zahájili již v pátek 10.3. od 17. hodin. Bylo tedy spousty času na osobní popovídání a rozebírání našich dalších osobních plánů. Každého z nás však poznamenává (pro další aktivitu),  jeden problém a s ním související důsledky. Je to problém našeho stárnutí. Mohu však zodpovědně říci, že jsme nezmarové a z našeho zdravotního stavu jsme nedělali ústřední téma setkání HI. Zkrátka a dobře naše další aktivity, ať chceme a nebo nechceme, jsou již stále více ovlivňovány. Jak se ukázalo i letos, doba krásného původního bastlení asi skončila. Totiž ke QRP vždy to bastlení patřilo. Většina z nás však již dává přednost ne cestě původního výzkumu, ale stavbě z KITů. Je to většinou pohodlnější a méně náročné na čas. Tomu pochopitelně napomáhá i možnost si lacině takové kity nakoupit na internetovských (čínských) shopech. Výjímky však stále existují a to je samozřejmě dobře.Večer se zde objevil  i Mirek OK2TX, Šaňo OM3TY, karel OK2BZW, Jožo OM6TC a další.Chudák Milan OK1DMP, musel po nás deníky nejen přepisovat, ale hledat i chyby způsobené naší nepozorností. Je to vyhodnocovatel "kamarád, gentleman". Zavedli jsme však nové penále pro hříšníky. Za každou úpravu Milan v příštím roce začne vymáhat jedno pivo. To co vidíte na obrázku je pivo od OK1USP, který sice vysílal členské číslo 731, ale do deníku tvrdošíjně napsal 73. Tím pádem podle regulí, by poškodil všechny stanice, které s ním měli spojení. Jó brácho, buď rád, že tě to stálo jenom dvacku HI. (No vlastně tu dvacku to stálo mne, nějak se mi tě nepodařilo zapřít HI).Zleva OM3TY, Honza OK1QO a Jožo OM6TC. Nevím jak vy, ale já vždy vidím ty nejkrásnější besedy u párku. Nesmíte však zapomenout mít ochranné brýle (Honza to podcenil HI).Z večerního setkání.

Z původních novinek zde nebylo vůbec nic nového k vidění. Všichni sice máme postavené QCX+, QCX mini, (tr)SDX a další stroje. Bohužel nejvíc místa na stole zabraly tovární zařízení komerčně nabízené (FT818, G90, X6100).
A tak snad jen zajímavé nápady od OK1QO.Honza si svoji stavebnici ATU100 vypiplal. Pravděpodobně ji neměl od firmy Up Tech Store a tak jeho červené toroidy uvnitř a kapacity v L článku, nebyly garantovány od firmy Micrometal (Amidon) a Silver mica. Tedy Honza u čevených toroidů na kmitočtu cca 20MHz naměřil Q cca 50, oproti originál Amidonům, které měly Q kolem 100. To pochopitelně zanáši ne nepodstatné doplňkové ztráty. Honza ukázal originál červený Amidon (nelesklé červené označení) a čínský výrobek - červeně leskle označený. Tím, že ve svém ATU neměl kondenzátory Silver mica na 600V, ale nějaké běžné SMD kondenzátory, pak při zatížení tuneru na 100W se mu začaly prorážet. Honza je nahradil a současně vyměnil malé indukčnosti za vzduchové cívky a některé další za jiné (žluté toroidy). Podotýkám, že já mám dva tunery od firmy Up Tech Store a na tyto problémy jsem nenarazil.

Snad ještě upozornění. Pokud někde něco doporučuji, pak samozřejmě riziko nákupu je na Vaší straně. Nejsem prodejce a překupník, tedy nikdy na sebe nebudu brát zodpovědnost, že pro Vás budu něco v Číně nakupovat a pak Vám to jako kamarád přeposílat. Určitě každý z Vás si to dokáže domyslet, proč to tak je.
Tedy ještě jednou odkaz, kde jsem tunery koupil já:

- AliExpress

Zde si vyberte, co chcete a na Vaše riziko si to  nakupte.

Honza OK1QO má rád i různé světýlka a tak paralelně k cívkám relé zapojil LED. Zajímavý nápad kontroly binárního kódu HI.Proč dělat věci složitě, pokud to jde jednoduše. Jak každý ví, tak úbytek na SI diodě je v propustném směru cca 0,5V. Honza tedy udělal malý terminál nad běžnou baterií. Tím mu toto řešení umožňuje zcela jednoduše napájet zařízení třeba napětím 10,5V. Pochopitelně toto zjednodušení přináší kolísání napětí s velikostí odběrového proudu, ale to většinou nevadí.

Vlastní setkání v sobotu zahájil Ivan OK1PI.Pak následovalo vyhodnocení OK QRP závodu, které popsal Milan OK1DMP. Výsledky určitě budou publikovány na oficiálních stránkách OK QRP klubu. Pro nedočkavce jsem však ofotil  (nedokonale) výsledkovou listinu.

    Error rozbor

Výsledková listina

Podle došlých deníků je jasné, že jsme opět zanedbali řádnou propagaci. Jinak by se nemohlo stát, že někteří vysílali úplně jiné, než závodní kódy. Ovšem Milan je vyhodnocovatel "gentleman" a tak i tyto deníky nějakým zúsobem upravil a zařadil do vyhodnocení.

Po vyhodnocení závodu nastala show v podobě losování výherců sponzorských cen.
Ceny do tomboly věnoval OK1QO, OK1IF, OM3TY, OK4YL. Všem co jsme sponzorovali, nám to dělalo radost. Škoda, že těch, co jim to je schopno dělat radost, není více. Opravdu ani do budoucnosti asi nechceme dělat ze setkání prodejní stánky prodejců.

Zapeklitá úloha připadla na Milana OK1IF. Jedna sponzorka (OK4YL) věnovala svůj TCVR pro pásmo 80m s dovětkem, že má být předán, nejkrásnějšímu účastníku setkání. Dlouho jsem se rozmýšlel, ale pak jsem na to přišel.  Nejkrásnější důchodce asi nebude to pravé. A protože všichni víme, že mládí je krásné, tak jsem vybral (bez kontroly OP) toho nejmladšího, který tam pravděpodobně byl (no nejmladší byl synek Ondry OK1CDJ, ale ten chtěl spíše mléko než TCVR).

    Nejmladší (nejkrásnější) účastník setkání s cenou od Alenky OK4YL

Značku mi sice říkal, ale moje skleróza je veliká. Myslím, že to bylo nějak jako OK1N...)

Pak následoval popis zkušeností s TCVR (tr)uSDX v podání Milana OK1IF. Byl to vlastně popis vítězného TCVR v kategorii B. Myslím, že k tomuto tématu se na těchto stránkách ještě vrátím. V kuloárech jsme diskutovali i o novém trendu a to je o podvodech ve výstupních výkonech v závodech. Byl jsem nemile překvapen teorií a definicí nových termínů, jako je "malý" a "veliký" podvod. Podle mne v tom není rozdílu. Pokud nebudeme ctít závodní kategorie, pak si koledujeme jen o to, že deníků k vyhodnocení bude čím dál, tím méně. Diskutovali jsme i o tom, že nejsou autoři a přispěvatelé do členských časopisů. Já osobně v tom však mám již dlouho jasno. Zpoždění při vydávání časopisů je už tak veliké, že je to až nezajímavé. Časopis (podle mne) by měl jen uvádět myšlenky a původní konstrukce nikde nepublikované. Jinak pro rychlé seznámení se s něčím, jsou ideální weby a další prostředky. Mají sice jednu totální nevýhodu a to je možnost zveřejňování "blafů", ale taková je již doba. Každý však má možnost podle svých zkušeností "blafy" filtrovat. Rychlost zveřejňování je však v této době podle mne výhodnější a efektivnější. Setkal jsem se i s názory, kde někdo (pokud přijme teorii rychlosti vydávání) chce , aby autoři vydávali své příspěvky ne na vlastních webech, ale na oficiálních webech nějakých uskupení, To je samozřejmě cesta do pekel. Pokud to člověk dělá na svém webu, pak při možném vydání "balastu" neohrožuje slušné jméno nějaké organizace. Také se děsím i nějakých (samozřejmě nutných a oprávněných) cenzurách.
A tak možná budeme muset v budoucnu uvažovat (už to tady bylo) o nějakých formách vydávání sborníků. Tak, jak to dělají ve Vrútkách. Ta myšlenka se mi stále více líbí. Tím se vyhneme kritice ve formě ("vždyť tam nic není").

    Po show s rozdělováním sponzorských darů, se mikrofonu ujal Jožo OM6TC a popsal humornou formou svoje sotování v USA. Jožo je turistický nezmar. A to je dobře.
Na setkání bylo možné vidět i TCVR Karla OK1DWF, který použil v závodě.

Karel píše: Ahoj Milane posílám schéma té blbiny, změna je jen že je doplněn jednoduchý pí článek a za ním jednoduchý sériový obvod směrem k anténě.

80m XBM80-2 QRP CW transceiver - G3XBM QRP WEBSITE (google.com)

Ačkoliv se to opravdu zdá jako blbina. Pak ve mne to vyvolává nádherný pocit z doby vzniku našeho OK QRP klubu. Zkrátka na toto udělat cca 10 spojení. Karle klobouk dolů. Jsi hrdina závodního pole. Nádhera. Je vidět, že jsi dokonalý operátor.

Já zkrátka tyto konstrukce miluji.  Výstupní výkon cca 80mW. Přesto Karel závodil jako divoch. Byla to pro mne silná inspirace a zkusím se zamyslet nad nějakou původní konstrukcí pro následující ročník OK QRP závodu.
Všem přítomným děkuji za účast a opravdu neformální popovídání. Výboru OK QRP Klubu přeji úspěšný další rok a hodně síly s obnovou a omladěním členské základny. To je nutná další podmínka  vývoje našeho (low power hnutí).

Jožo Fero

(tr)uSDX.pptx

P.S. Našel jsem vylepšenou versi Karlova TCVR (VK2ZAY). Přeci jenom je to obvodově čistší.

Alan Yates' Laboratory - G3XBM's XBM80-2 Trivial 80 Metre CW Transceiver (vk2zay.net)Kompletní nahrávka OK QRP závodu, ušima OK1IF

Je to téměř 14 dní po závodě. Deníky již dávno byly odeslány a pravděpodobně již i zpracovány. Dovoluji si zde tedy uveřejnit kompletní nahrávku celého závodu, tak jak jsem to slyšel já a moje (tr)uSDX. Nastavení bylo následující:

BW=200Hz
ATT=-13dB
AGC=OFF
CAT=ON (simulace TS480)
Napájení=5V (přes USB z počítače)
Program=N1mm+
PWR=0,6W
ANT=NVIS LW42m
ATU= home made AT100 (kit Čína)
Plná podpora RBN (použití band mapy programu N1MM+) - v novodobém pojetí kategorie assisted (v OK QRP závodu není stanoveno)
FULL QSK (plná podpora BK)

Nahrávka je spuštěna při začátku závodu. Tedy pokud víte, že Vaše spojení se mnou se konalo např. ve 34. minutě závodu, pak si v nahrávce tu 34. minutu najděte. Tím se uslyšíte.


Nahrávka OKQRP2023.mp3

Poznámka:  Můj hamshack je umístěn v kuchyni, hned naproti ledničce a 2 metry vedle dřezu na nádobí. Nahrávku dělám tak, že nahravač mp3 zasunu pod jeden náušník sluchátek. Tedy nahrávací automatika snímá vše, co je v okolí. Jana OK1JVF pilně dbá mého contestového růstu a tak vždy v průběhu závodů mne trénuje tím, že za trest myje nádobí (které jsem slíbil večer umýt) a říká mi poslední novinky. Je to fantastický způsob, jak se naučit poslouchat jen něco. Letos dokonce spustila i větší kalibr ve formě automatického vysavače. Bohužel to poslouchání jen něčeho, jsem se naučil tak dokonale, že umím její hlas i příkazy absolutně potlačit HI. To bývá někdy dost veliký problém :).Ples je za námi - OK QRP závod 2023 a my v éteru

Neví někdo více o osudu poválečného OK1FU? Zajímalo by mne to.

Kolikrát já už na těchto stránkách uveřejňoval tuto fotografii. Na obálce je nějaký OK1FU.Zkrátka můj táta rádio miloval. Velice často jsem si prohlížel jeho časopisy. A zde jsem stále a stále si prohlížel tuto fotografii. Vrylo se mi to do paměti. Ano asi takhle se provádí ta krásná zábava. Sednout si k šicímu stroji, mít malinkou staničku a dělat ty kouzelný spojeníčka. Zkrátka lovit ryby a strašně se divit, kam to až dolétlo. Dnešní OK1FU Karel, pravděpodobně již nemá nic společného s tím poválečným OK1FU. Nemohu si pomoci, ale po každém OK QRP plesu (závodu), se mi tato fotografie vybaví. Připadám si úplně stejně slastně, jako ten OK1FU. Sice už mi uvnitř stanice nesvítí RV12P2000, ale i tak je to něco podobného. Chápu, že každý má něco. Lovci zemí DXCC měli letos svátek v Bouvetu. Já však od jisté doby si tyto DXy jen poslouchám. Vím, že pokud to slyším, pak by neměl být problém se i dovolat. Je to fyzikálně jednoduché. Nestačí-li Jánošík jeden, pak dám dva, nebo čtyři a nebo? Ne, nechci se zde posmívat lovení DXů. Určitě to je obrovská zábava. Ale čistě z fyzikálních zákonů však platí to, co jsem říkal. Základem je to slyšet a pak už je to jenom o výkonu. Jsem tedy ušetřen toho, abych musel poslouchat tu šílenou nekázeň, sprostoty a vůbec.....

Tak jak to bylo na plesu?

Vstával jsem docela brzy. Asi kolem páté hodiny. Ještě jsem naposledy kontroloval nastavení krystalky (tr)uSDX. Měl jsem ji připojenou na USB port počítače. Včera však občas docházelo k rozpadu sériové linky. Čert ví proč. Dělám si kafe a sleduji, že občas na pásmu je něco slabě slyšet. Kontroluji ionogram.

600 SEC

Kritický kmitočet zatím neumožňuje se spojovat na krátké vzdálenosti. Naštěstí autoři tohoto závodu zvolili čas s geniální přesností. Ano v tuto dobu by kritický kmitočet se měl "přehoupnout" přes 3,5 MHz někdy kolem asi půl sedmé.

645 SEC

Ve třičtvrtě na sedmou se tak stává. Ladím se na 3559 kHz a s 600mW dávám výzvu. Slyším něco slabého a není to QZF. Zde si dovolím vysvětlit málo známý Q kód:

QZF - Nalaďte se přesně na můj kmitočet.

Garantuji Vám, že 90 procent HAMs toto nezná HI.  Na 3559.2 kHz slyším zcela zřetelně Karla OK1DWF. Dávám mu 579 (on mně 559). Říkám mu, že není přesně naladěn. Karel mi vysvětluje, že má ve svém dvoutranzistorovém TCVR dva krystaly a tedy umí teoreticky vysílat na 4 kmitočtech. Na dvou v okolí 3560 kHz a na dalších dvou v okolí 3579 kHz. Uvědomuji si obtížnost jeho počínání a navrhuji mu, že já se mohu přeladit kam chci a tak mu tento pro něj cenný kmitočet nebudu obsazovat. Karel děkuje. Loučíme se. Já se přelaďuji dolů na 3558 kHz. Dávám výzvu a někdo se dlouze na mém kmitočtu ladí. Ach jo HI. Jsou asi dvě minuty před začátkem závodu. Jsem malinko rozechvělý, jako by šlo o mistrovství světa HI. Uslyším ještě krátce pozdrav od bráchy OK1USP. To jeho vyslání "USP" znamená - přeloženo do normálního jazyka asi toto:

"Nazdar brácho, tak jsem to zprovoznil, vše funguje a zavolám tě tady, co ty na to?". Směju se a tak kromě HI, vyšlu ještě OK. Přeloženo do normální řeči říkám:

"Čau brácho, rozumím, jsem také připraven a budu se těšit na naše první QSO". Odpověď "R" - vše potvrzeno. Na stejném kmitočtu mne volá ještě Jenda OK2BND. Je 45 sec do začátku závodu a tak v rychlosti mu dávám report a říkám mu, že závod začíná za cca 40 sec. Honza reaguje, ale bohužel na stole nemá hodiny s DCF a tak mi povídá a povídá. Závod však již běží cca 10sec. Zkouším, zda Honza nemá QSK a snažím se ho přerušit. Ne nemá HI. Naštěstí končí a tak mu mohu předat první kód. Honza to nepobral a tak musím opakovat. V pozadí cítím nabuzeného bráchu HI. Naštěstí počkal. Ze zkušenosti vím, že v této části závodu nemohu se svými 600mW konkurovat stanicím s 5W. To je rozdíl více než 8dB. Tedy pokud někoho budu volat, pak při vzniklém pileupu zcela jistě prohraju. Zkouším to tedy na výzvu a kupodivu to funguje. Nespěchám a raději volím tempo kolem 22 WPM. V šesté minutě mne volá i Libor OK1DU (student SOŠT). Produkuje na 5W parádní signál. Jedu pomalu RUN a v mezerách kontroluji stanice na bandu. Stanovuji si pořadí, jak je budu postupně volat. Chvíli poslouchám i Luboše OK1FGD a je mi jasné, že na něj se asi nedovolám. Je slyšet dobře, ale pravděpodobně tam má veliké rušení. Zkrátka je hluchý jako tetřev. Na RBN si všimnu i Standy OK1JR. Rychle se tam přelaďuji. A jejda. Vše je mi jasné. Jedná se o Karla OK1JRU, který si nahrál značku do automatického klíče a mezi písmeny R a U vložil mezeru větší než 3 tečky HI. Tím pádem ho skimmery berou jako OK1JR a to písmenko U ignorují. Aha, tak Standa tu není. Nad 3560 probíhá Běloruský závod. Ale nevadíme si. Sleduji ještě Milana OK1DMP, jak obsazuje Karlovi OK1DWF jeho jedinný a cenný kmitočet. Karel to sice otočil a vysílá přímo na 3560 kHz, ale musí tam mít dost guláš. Karla lituji. Je mi jasné, že toto chce dobrého operátora. Tím však Karel je a tak to snad zvládne. Karel vysílá s asi 80mW výkonu. To je hodně málo. Raději přerušuji Run a jdu si pro dva body. Docela se to povedlo.

OK1DWF.mp3

Karlův signál je asi v polovině nahrávky. Nechci zatím uveřejňovat kompletní moji nahrávku. To by bylo nefér. Karel mne mate a dostávám jako výkon číslo 0R2. Karel to myslí, že má 200mW příkonu. Bohužel si nenastudoval podmínky závodu a tak i soubor UDC v N1mm+ toto neumí zapsat. Jo s tím bude problém. Zapisuji tedy 02 a beru to R, jako by se mu v té chvíli rozklepala ruka HI. Předpokládám, že tak to budou chápat i ostatní. Při návratu však vidím, že můj RUN kmitočet je již obsazen. No žádný průšvih, uděláme si jiný HI. Přecházím do módu SP a přitom sleduji, zda náhodou někdo moc z bandu netrčí. Je vidět, že moje agitace pomohla. Signálky se liší tak max do 6dB. Ano, tak by to nějak mělo být. Je mi divné, že na pásmu vidím jen pár slovenských stanic. Co se stalo? To se dozvím až v Chrudimi. Zkrátka buď nějaký problém s šířením a nebo QRP na Slovensku skončilo HI. Tempo mi vyhovuje, stačím i usrkávat dobrou brazilskou kávičku (jo to je vzpomínka na kamaráda OK1UN a jeho ranní větu - Luboši RIP, ty to tam nahoře stejně posloucháš). Rychle projíždím band mapu. Vše co ukazuje je zde slyšitelné, až na OK2HBY, který je přesně v nějakém rušícím zázněji. Dělám i OK1RKS a podle stylu klíčování se domnívám, že se jedná o MAXe. Na jejich webu jsou totiž videa, kde BEN klíčuje dobře, kdežto MAX potřebuje poradit a malinko změnit styl. To co předvádí, povede k nepravidelným mezerám. Prsty nesmí být tak daleko od sebe. Ale taťka mu to zcela jistě vysvětlí. Občas zavolá někdo známý, jako Pepík OK1ES. Zdravíme se, jako skuteční ostřílení tanečníci na plesu. Pepa ještě odpovídá a já z toho jasně slyším něco jako - "Nedáš si RUM?". No Pepo dal bych si, ale Rakovník je daleko HI. Končí první hodina závodu a je mi jasné, že teď už toho mnoho s 600mW neudělám. Naštěstí si všímám, že OK2HBY vylezl z toho rušivého zázněje. Pic - a je můj. Jana systematicky omývá nádobí a mně je jasné, že zase v nahrávce ty hrnce budou silnější, jak ta telegrafie. To mi asi dělá naschvál, aby mi beze slov vyřídila něco v tom smyslu, jako - "Hele ty závodníku, jestli si myslíš, že nebudeš večer mýt nádobí, tak ti to teď krásně sděluji do té Tvé nahrávky". A aby vše ještě zveličila, pouští na túru našeho robotického vysavače. Ale  HI. Tvářím se, že jakoby nic a že my profesionální amatéři bereme CW i pod vodou HI. Ale jestli to takhle půjde dál, pak si asi budu muset koupit ty sluchátka za 8000 Kč, co dokáží intenzívně potlačovat zvuk pozadí HI. Občas se ještě objeví nějaká nová stanice. Ale pokoušet se jít do souboje nemá smysl. Dopíjím tedy již studenou kávu, protáhnu se a myslím si: "Ten letošní ples se vydařil". A za to patří dík Vám všem.

Jožo Fero

P.S. Kompletní moji nahrávku zde zveřejním cca za týden.

700 715 730 745 800 815
830

Namátková kontrola výkonové policie (vše OK)

Před závodem jsem provozoval výkon 5W pro nacejchování

Závod.mp4

OK1IF Power

Zvukový podklad na přednášku 11.3.2023 ChrudimPovídání o (tr)uSDX je sice hezké, ale každý z Vás by asi chtěl slyšet, jak se rádio chová ve skutečném závodě. Zkusím tedy zde připravit pár nahrávek, které Vám objasní klady i zápory (tr)uSDX. Následující ukázka je ze závodu KVPA v čase 7:30SEC. Je to čas směrnicového efektu. Dovolil jsem si s 500mW "klamat". Co tím myslím? No podívejme se na nastavení (tr)uSDX.

P=640 mW   (výstupní výkon)
BW=200 Hz (nastavená šířka filtru DSP)
ATT=-13dB  (Nastavený útlum ATT)
AGC=OFF
CAT - připojen jako TS480

V druhé etapě se mi podařilo najít volný kmitočet a v rámci krátkého zlepšení podmínek na jednoskok, "klamat". Zkrátka byl jsem schopen i s 640mW generovat signál u protistanic cca 599 (-73dBm). Tím nikdo netuší, že jsem lehce zranitelný svoji silou, protože stanice se 100W musí generovat signály cca 599 +20dB. Povedlo se mi tedy vyvolat malý pileupík.

Ukázka.mp3

V ukázce jsou spojení se stanicemi v následujícím pořadí:
OM5JA, OK1DSZ, OM3ZU, OK1FOG, OK2WYK, OK2BND, OK5KP, OM9OT, OM4ANJ, OM4AY, OK2SRO, OK1DAM, OK1AY, OK1KC, OM7AG

Všimněte si v čase nahrávky 2:10, jak současně s OK1FOG volá slabý OK2BND (už v této chvíli o něm vím, ale samozřejmě dávám přednost silnějšímu). Honza OK2BND se snaží volat i přes OK2WYK. Teprve až na třetí pokus, kdy volá sám, se mu to daří.

Jen díky zapnutému ATT na -13dB jsem se vyhnul dalšímu rušení od intermodulačních produktů. Stále ještě existuje řada HAMs, ktří nevědí co to je. Co to je? Vlivem nelinearit na vstupech RX a dalších obvodech, dochází u dvou signálů ke vzniku třetích signálů (rušivých) a to na kmitočtech, kde vlastně je ve skutečnosti klid. (No to je fakt šíleně zjednodušeně řečeno, ale....už toho povídání kolem bylo i zde dost, snad to pro základní názor stačí). Udělejme si takový jednoduchý příklad.

Na pásmu vysílá stanice na kmitočtu f1=3560 kHz, současně vysílá na kmitočtu f2=3561 kHz jiná stanice. Jejich činností a vllvem malé odolnosti mého rádia, vznikají v blízkosti těch dvou kmitočtů rušivé intermodulační produkty 3. řádu a to na kmitočtech:

fp1=2*f1-f2=3559 kHz
fp2=2*f2-f1=3562 kHz

Kdyby ty stanice trvale zaklíčovaly, pak na těchto kmitočtech uslyším ten parazitní zázněj. Pokud jedna stanice přestane a ta druhá bude dál trvale vysílat, pak tam neuslyším nic (pokud je můj filtr schopen to odfiltrovat). Oni však vysílají přerušovaně v morse kódu a tak podle toho, jak se sejde tečka s čárkou, vzniká rušivý signál, který je podobný morse, ale je divný. Má proměnou délku a to nás mate. Nedá se to číst (no jasně HI) a my si dokonce myslíme, že nás někdo úmyslně ruší. Totiž pokud na tom kmitočtu dáváme otazníky, či QRZ? atd. , tak nikdo nereaguje HI. Začátečníci zvláště v pásmu 2m, to pak svádí na silné stanice. Oni totiž vysledují, že když ta silná stanice přejde na příjem, tak toto rušení zmizí. No bohužel ta silná stanice je v tom nevinně. Vina je na Vaší straně, v podobě málo odolného rádia (malé IP3). A teď si představte, že těch stanic je tam plno. Tak to je rachot v podobě divných teček různých záznějů. Bavil jsem se dokonce i s jedním vítězem závodu CQWW multi multi  a ten nevěděl co to je HI. Zapomněl jsem to nahrát. Jak z toho ven?
Jednoduše, zapněte attenuátor. Pokud např. ten rušivý signál bude na Vašem S metru ukazovat 599 +20dB, pak zařazením attenuace +10dB klesnou všechny signály (skutečné) o 10dB dolů (skoro 2S), ale ten rušivý intermodulační signál klesne o 20dB (dvojnásobek). Tedy my jsme si celkově snížili citlivost, ale celkem zdarma jsme potlačili ty intermodulační produkty. Tedy už chápete, proč na SOŠT se učíme pravidlo:
Ti, kteří mají FTDX101D  a nebo odolná rádia, tak toto nemusí dělat a nemusí svému rádiu snižovat uměle citlivost. Totiž to rádio je 4x dražší kvůli tomu, že je odolnější.


A co SSB?

Tvorba signálu SSB, pro naprosto nelineární PA v třídě E, je dána zvláštním algoritmem, vyvinutým PE1NNZ. Jak to přesně funguje, ví asi jen autor algoritmu. Ale částečně nám to je jasné, pokud se podíváme na spektrum signálu.

 

Celé hovorové spektrum je definováno cca 12 (možná více) obdelníčky, které mají různou výšku (amplitudu). Ta výška (amplituda je vytvořena pomocí PWM modulace (Pulsně šířková modulace). Každý obdelníček je frekvenčně posunut (za spolupráce s obvodem SI5351A). Tím je docíleno toho, že je možné z takto zpracovaného signálu zjistit amplitudu a kmitočet hlasu. Aby intermodulační produkty z těchto obdélníčků nezabíraly větší šířku pásma, než je pro SSB obvyklé, pak autor zpracovává jen kmitočty do nějakých cca 1800 Hz. Tím se modulace zdá být bez výšek. Můžete si to nasimulovat třeba tím, že u klasického přijímače pomocí DSP si oříznete vše, co je nad 1800Hz. Nebo poslouchejte SSB na nějaký CW filtr. Ten algoritmus PE1NNZ vyvíjel dosti dlouho a pravděpodobně tam ještě zasahuje nějaký DSP filtr. Ale ten deformovaný hlas má i určitou výhodu.
Pokud říkáme, že u CW signálu se lehčeji dovoláváme než u SSB, pak je to samozřejmě pravda. Pokud porovnáváme CW a SSB třeba tak, že srovnáváme energie na jednotku šířky signálu (CW stačí 100Hz a SSB třeba 3000Hz), pak nám vychází, že CW je "lepší" o 13dB. To všichni tuší, že asi to tak nebude. A co rušení? Co proleze lépe? Zkrátka vždy je rozhodující, jaký filtr použijeme a jaká je šířka filtru nutná ještě k tomu, aby tomu bylo rozumět. Kdysi jsme dělali pokusy s Lubošem OK1ANG a srovnávali jsme PSK a CW. Došli jsme k názoru, že zkušený CW operátor bere lépe CW signál, jak přiblblý počítač PSK v rušení. No u FT8 to vzhledem k algoritmu už  neplatí HI, přesto však ta CW za tím moc nekulhá. Kdyby expedice jezdili podle mého patentu (opravdu si teď dělám legraci), pak bychom všichni ten Bouvet měli v módu CW. Jo vy nevíte jak je ten můj patent?

Je to jednoduché. Kdo má zájem o spojení, tak se napíše do celosvětového listu stanic (samozřejmě předem zaplatí 10USD). Podmínkou je to, že jeho TCVR umí přejít do módu Remote Control- Pak nechá doma zapnutý RIG a jde klidně spát. Expedice podle předem vytvořeného listu ovládne Váš RIG a na určitém "tajném" kmitočtu ho donutí vyslat tečku (stačí jen jedna, na co to přiblblé 5nn). Automat v místě expedice vyhodnotí, zda tečka je slyšitelná v místě příjmu a pak vyšle tečku i pro naši dálkově ovládanou stanice (někdy i třeba tečky dvě, aby ověřila pravdivost). Speciální program JozFerodlak toto vyhodnotí a je potvrzeno. Nikdo neruší a ani nemůže, protože kmitočet je náhodně generován. Ráno se stačí jen podívat do své datové schránky, kde na Vás bude koukat úplně nový digitální lísteček k vytištění. Totiž podle posledního světového výzkumu stejně bylo dokázáno, že HAMs už nechtějí komunikovat. Potřebují jen exaktně znát, jak jsou tam silní. To je zajímá. A kdyby byli slabí, pak si koupí další PA.

Ne to byla opravdu legrace. Ale myslím, že v moderní době stejně všichni chtějí jen další a nové zemičky. Proč taky komunikovat? Na to máme mobil a další aplikace.

    Nějak jsem z té modulace odskočil. Zkrátka ty šílený obdelníčky jsou nehezké a všichni uživatelé můžeme být rádi, že ARE policie již neexistuje. Petr by byl horší jak Karel HI. Přesto díky zúženému spektru cítíme, že je to komunikačně dosti účinné. Pojďme si to ukázat na nahrávkách ze závodu OMAC ze dne 11.2.2022. Pod naší kolektivkou OK2KLC jedu RUN mód s cca 2W výstupního výkonu.

RUN.mp3

Mám spojení s OK1DQP, OK1FUU, OK1MKD, OK1WSL, OK1VHH, OM1AVV, OK2BTK, OK1LO

Asi v půlce nahrávky se podemne dostane OK2STM, který mne očividně neslyší. Je podemnou cca 600Hz. Kdybych používal standardně široký SSB signál cca 3kHz, pak většina mé vyslané energie je k ničemu, protože se dostane do spektra OK2STM. Schválně volám dál a ejhle. Jsem stále volán. Poslední spojení je testovací s OK2STM, zda opravdu mne slyší a nebo ne HI. Stačí, aby stanice co mne volají, použili buď IF SHIFTU, či DSP. Zajímavý poznatek. A jak to vypadá při volání stanic? (S&P]

S&P1.mp3

S&P2.mp3

Jak byl (tr)uSDX nastaven?

BW=2400Hz
ATT=-13dB
AGC=OFF
PWR=cca 2W

Aby nepřetekl 10 bit A/D převodník, musel jsem stále hlídat úroveň. V několika místech nahrávky to ujelo a ozval se chrchot. Přesto posuďte sami, zda to má i při tak nízké úrovni IP3 užitnou hodnotu (no neberte to za ty peníze HI).

Co tedy s tou třídou E?


Na výše uvedených nahrávkách je vidět, že stanice rozumí a dokonce se zdá, že účinnost tohoto způsobu (neodvažuji se říkat modulace) spojování je účinná. Z nahrávek to asi nikoho z Vás moc nepohoršuje. Ovšem pojďme si ukázat, co slyšeli protistanice ve svých sluchátkách. Nahrávka je udělána v pásmu 80m na vzdálenost cca 520 km s výkonem cca 3W. Pásmo je standardně zarušené.

Test class E nastavení drive.mp3

Co chtěl autor algoritmu (PE1NNZ) vlastně udělat? Chtěl znásilnit PA stupeň ve třídě E tak, aby vytvořil možnost komunikace pro ty, kteří do toho mohou jen mluvit (neznají morse). Bylo mu předem jasné, že uvedený "obdélničkový" algoritmus při kmitočtovém neomezení bude produkovat silné intermodulační produkty a tento signál by se stal širším, než je běžné pro klasický SSB signál. Tedy rozhodl se, že jakýkoliv signál z tohoto zařízení nesmí být spektrálně širší, než běžný SSB signál z lineárního zesilovače. Tedy, cca 2.8 kHz. Rozhodl se tedy, že kmitočtově omezí NF tak, aby toho mohl dosáhnout. Tedy max kmitočet v přenosu bude někde do 1700 Hz. To je pro klasickou "AROvskou" modulaci šíleně málo. Každý to zaregistruje a bude říkat: "Chybí výšky, mluvíš do hrnce, je to zamumlané..." Nikdo však nemůže říci: "Je to široké a omezuje mne to". To by byl průšvih, který by mu neprošel. Ta modulace skutečně vypadá jako klasický SSB signál prohnaný nelineárním zesilovačem. Ti, kdo ze samé podstaty nemilují kvinty v modulaci (Honza OK1MNV mi začal říkat - kvintař), tak se úplně při poslechu ošívají. Ovšem kupodivu to je komunikačně účinné (ale nehezké). Protože se to vejde do cca 2800Hz kanálu, pak sice argument - "Je to nehezké" beru, ale to je vše, co k tomu kdo může říci. Pokud umíte CW, já to klidně přepnu a budu rád. Bohužel pokud neumíte CW, pak je to jediný způsob, jak se můžeme domluvit. Veselé na tom je to, že když je to takhle slabé na DX a zeptáte se protistanice, co na to říká, pak on klidně odpoví - "Good modulation". Totiž to, aby Vám rozumněl je v prioritách to nejdůležitější. A tak si zvykejte na to, že občas Vám někdo řekne: "Jo já vím, je to zesilovač v třídě E". HI No Petra OKARE by z toho asi piclo. V nahrávce se mluví o nějakém DRIVE. Je to v menu (tr)uSDX položka 3.3 - TX DRIVE. Autor algoritmu říká, že čím vyšší číslo, tím vyšší komprese, tím lepší dovolávání, ale tím větší pohoršení HI. Zlatá střední cesta je nastavit to na 4. Pokud se budete bavit místně, pak klidně i na 1. Pokud by někdo chtěl dělat úpravy k větším výškám, musí si uvědomit, co by mohlo nastat (intermodulační produkty vylezou z obvyklé šíře signálu SSB a začnou obtěžovat ostatní stanice svými prskanci). Zajímavé zjištění je při provedení dvoutónové zkoušky PA. 
Udělal jsem tedy informativní měření (ruku do ohně nedám) a to pomocí dvoutónové zkoušky s kmitočty 700Hz a 1900Hz. A to při výstupním výkonu 2W a to na kmitočtu 3600kHz. Podle DL2MAN je nastavení  TX Drive (menu 3.3) na hodnotu 4, dobrým kompromisem, mezi linearitou a řádnou kompresí. Pro lineárnější nastavení je třeba tuto hodnotu ponížit. Pro měření jsem tedy tuto hodnotu nastavil na 4. Výsledky máte zde na obrázcích:
Tedy odhadem IMD3 je cca -23dBc a IMD5 cca -27dBc.  To sice není zázračná hodnota. Většina moderních TCVR to má přes -30dBc. Zde však se jedná o třídu E a ještě k tomu s velikou kompresí.Testování setupu Rigu pro OK QRP závod.....

Ne opravdu si nemyslím, že by OK QRP závod měl hodnotu mistrovství světa. Přesto však je zde plno zajímavostí. Chtěl bych jednou přijít na to, proč vzniká efekt "směrnicový efekt" a proč to u některých antén NVIS není. Protože se to vyskytuje směrově (většinou směrem podle greyline a vyskytuje se to zvláště u antén "panelákového typu". Jak to myslím? Brácha má anténu totál NVIS a to ještě s dosti velikou ztrátou cca 3dB (možná více). Je to dáno tím, že tu anténu má strašně nízko. Při pozorování tedy efekt "směrnicový" není u něj tak výrazný. Většinou to funguje, pokud anténa je kolmo k paneláku. Tedy kolmo na docela slušný železobetonový zemní základ. (Slyšel jsem jednou termín "Ležatý vertikál", strašně mne to pobouřilo, ale časem se mi ten termín už líbí). Už jsme tady psali, že pravý panelákový NVISák žije přímo v silném Elmag poli a že tedy asi není dobrý nápad používat PA. Výhodou však je to, že taková anténa nemá žádný napaječ a tedy nemá žádné ztráty v něm. (Já vím, říkáte, že Váš průměr koaxu je 2cm a tedy ztráty minimální). Většinou se tento efekt vyskytuje jen v jednom kvadrantu. Tedy pravděpodobně to souvisí s fokuzací a snížení útlumu do tohoto směru. Ovšem 20dB je opravdu silné kafe. Většinou to funguje ve směru změny kritického kmitočtu "odspodu". Z vrchu to není tak prokazatelné. Sakra co to je HI.
    Abych tomu přišel na kloub, začal jsem jezdit s menšími výkony. Dnes např. v závodu MWC jsem použil výkonu 500mW. Požádal jsem i bráchu, aby se zúčastnil jen s 5W. Těsně před závodem jsem měl spojení s SM9X. Jaan je borec a ačkoliv ho někdy špatně slyším, skoro pokaždé se nám spojení vydaří. Vlastně k celému závodu nosím v hlavě tabulku, jak to komu poslouchá. Pokud třeba se na bandu vyskytne rychlotelegrafista (bývalý námořník), pak vím, že pravděpodobně tam má veliké QRM a že mne bude blbě brát (tím pádem jeho taktika QRQ asi není tou nejlepší taktikou). S Jaanem jsem před závodem provedl ještě "cejchování" reverse beaconů a to tak, že jsem z 500mW přidal na 5W (tedy o 10dB), abych měl jasno, že RBN dobře měří. Na obrázku níže to uvidíte v hrbu, který skutečně má cca 10dB. Sejmul jsem křivky z různých RBN pro zajímavé stanice. Jen z Liberce byli OK1JRU, OK1USP s 5W (cejchovní bod). Pak jsem sejmul Mira OM5B (nemá poslední dobou ve výsledkové listině konkurenci). A další stanice. Ale vyhodnocení si udělejte sami. Znovu opakuji:

DK2CK

HA1VHF

OE9GHV

OK1HRA

ON3URE

S53A

SM7IUN

Co se dá vyčíst? Opravdu varuji k dělání neuvážených závěrů. Do grafu byly použity data bez jakékoliv filtrace. Pro lepší představu je lepší aplikovat alespoň filtr klouzavého průměru. Pozor i na odečítání ze stupnic. Různé vyzařovací úhly mohou dělat různé útlumy, které přímo nekorelují s použitými výkony. Přesto je z fyziky jasné:

Sbírám tyto data už cca 15 let. Nikdy jsem se neodvážil říci ani slovo. Ale myslím, že pomalu by se tato technika měla vžít do našich myslí. Jak je vidět u korektního signálu Mira - OM5B, vítěztví není dáno jen úrovní slyšitelností, ale i přemýšlením o vhodné taktice. I Robert je poctivák se všemi atributy.

Kdyby mne někdo za toto chtěl kamenovat, pak musím znovu po 15 letech studia prohlásit, rozumím tomu čím dál méně, jen tuším, že anomálie existují, ale nevím proč a proč jen u někoho.
Howgh

Výsledková listina neúplná k času 21:30 SEČ dne 6.2.2023

  100W

  5W

Jinak mám radost z "mladíků". V mém hladáčku je jich několik. OK1RKS, OK5MAX, OK7NV. Ten poslední (OK7NV) u mne složil zkoušku z nastavení TCVR na 1- . Ale posuďte sami, má z toho video:

new YAESU SDR TCVR FT-710 - MWC contest 20220109 - Bing video

Konečně zase někdo dobře nastavuje TCVR a nepředvádí šílenosti. Jsem i rád, že slyším mého favorita FT710 v prostředí, které znám. Bohužel jsem jednou prohlásil, že když si koupím nový TCVR, tak si na něj zvykám cca 3 měsíce. Do té doby mi tam furt něco vadí. Ale asi bych si zvykl.Ples v opeře (OK QRP závod) začíná již 26 února 2023

Převzatý obrázek z webu

Každý z nás si ještě pamatuje tu nádheru v podobě plesů. Naleštěné boty, krásné šaty. A ty ženský..... krásně voněly a vůbec byly tak krásné asi jako FT-710. Zkrátka vyzařovalo z nich tajemno dané nepoznáním. Rádi jsme odhadovali výkon, který je v nich utajen. Klasik by řekl: "Úuuuuuuuuuuuuuuuu". Zkrátka ples je něco, že přesvědčí každého k jemnému a gentlmanskému chování. Zkrátka jsme mezi vlastními kamarády a spolu si užíváme něco společensky krásného. Určitě tu radost bychom si nenechali pokazit nějakým přiopilým hrubcem, který nepochopil, proč ta skupina si to tak užívá. Zkrátka to je to naše setkání na pásmu v OK QRP závodu. To je ta radost z našeho setkání. Všichni víme, že se musí tancovat ohleduplně. Pokud se objeví nějaký hrubec, pak ho minimálně tato společnost odsoudí.

    No je to blbé srovnání, ale něco na tom je. Zkrátka OK QRP závod je něčím, co si považujeme a chceme si to užít. Chceme si dokázat, že ty naše malé (většinou doma vyrobené) bedýnky, umí navazovat spojení i z baterií. Dokonce jsme na jejich využívání docela slušně vycvičeni. Vždy jsme ctili a ctíme pravidla naší soutěže. A pevně věříme, že se nenajde nikdo, kdo by je porušil. CQ160 nám opět ukázal opak. Bohužel na celém světě. Dost nás demotivoval k další účasti. Zkrátka větou klasika: "Kluci neblbněte v QRP kategorii se nepodvádí".

Trošku fyziky:

Zvýšení Vašeho výkonu na dvojnásobek, Vás katapultuje nahoru. Jsou to sice jen 3dB, ale fakt je to znát. Na tomto plesu (naschvál neříkám závodě), jde o něco jiného. Je to závod převážně jedno až dvouskokový. Tedy z teoretického hlediska při stejné účinnosti našich antén, musíme být slyšeni stejně. Pochopitelně někdo z nás nepoužívá rezonančních délek antén a musí začít používat přizpůsobovacích členů. Zkuste si navinout cívku L článku na blbý čínský toroid, kde dosáhnete Q třeba jen 30 (naprázdno). Pak ztráty v takovém obvodu (schválně si to vypočtěte) budou veliké. Nebo použíjte běžný tovární T článek a vylaďte to tak, že si natočíte veliké Q. Poznáte to třeba tak, že když změníte pracovní kmitočet o pár kHz, tak se Vám to okamžitě dost radikálně rozladí. To je vše špatně. Kdyby se takto chovali ti, co používají QRO, pak jim to vše shoří. Ano u nás při totálně blbém přizpůsobení, např přijdeme o 30 procent výkonu jen přeměnou v teplo v indukčnosti. Z 5W je 30 procent jen cca 1,5W. No bóže, nic se neděje. U QRO podvodníků by při jejich výkonu cca 12kW, toto znamenalo ztrátu v teplo cca 3,6 kW. Ta cívka by se přeměnila ve 2 etavíry. Okamžitě by se někde něco odpojilo, přepálilo. Při odpojení, přepálení, by obrovské napětí něco prorazilo. Proto zkušený QRO big GUNs nechápe, co ta parta kolem QRP je za partu pitomců, kteří klidně používají antén nerezonančních délek. Čím vyšší výkon, tím větší problém s uhlídáním všeho. Nerezonanční délku si nikdo nemůže a nesmí dovolit (pokud nechce spáchat v průběhu závodu sebevraždu). Oni ti big GUNs si kvůli tomuto zakoupili pozemky a vše musí dělat profesionálně. Nechápou, že my dědkové, jsme rádi, že ve vzdálenosti 13,85 m nám roste jedna jediná hruška a nikam jinam to z toho okna nenatáhneme. Je nám jasno, že jsme pohřbili polovinu výkonu, ale ve své podstatě jsou to jen 3dB. Vůbec nám nehrozí, že něco shoří. My (většinou chudí) dědkové, chceme také vysílat a tak máme úplně jiné priority, než rezonanční délky antén. Škoda, že tak erudovaní předsedové toto nedomyslí. Proto se sdružujeme v klubu, kde si o tom můžeme popovídat. A jak dokazuje praxe, mezi našimi členy jsou i BIG GUNS.

Pravidla závodu:

Tak ty najdete ZDE:

OK QRP KLUB :: Diplomy (fud.cz)

Jsou dvě hlavní kategorie. Kdysi jsme neuměli přesně měřit výkon a tak se odvozoval z příkonu. Proto se také předává příkon a ne výkon.  Asi by podmínky zasloužily inovovat. Totiž už dávno někdy neplatí, že výkon je polovina příkonu. Ale znáte to, chcete-li něco pohřbít, tak to inovujte HI.
Jak změřit příkon?
Tak to umíme všichni. Zapneme TCVR a změříme jeho spotřebu při příjmu (dejte hlasitost na nulu). Vyjde Vám třeba 300mA. Pak zaklíčujte do umělé zátěže a změřte spotřebu znovu.  Vyjde vám třeba 1100mA. Ve zjednodušení se předpokládá, že poběží při vysílání ty samé elektronické obvody, jako při příjmu. Tedy na PA stupeň zbývá 1100-300=800mA. Pokud je napájecí napětí 12V, pak příkon PA přibližně je 12-0,8=9,6W. Samozřejmě existují dnes PA stupně ve třídě E, kde se dosahuje běžně účinnosti kolem 90 procent. Tak a babo raď. Čím se mám řídit? No kdyby můj PA měl účinnost 90 procent, pak při příkonu 10W by mi z toho lezl výkon 9W. To už je jasná výhoda a tak se v tomto případě (podle mého doporučení) musí brát za bernou minci výkon. Tedy pokud jste QRP puritán, pak si nastavíte 5W výkonu a budete udávat příkon cca 6W. Ale nebojte, nikdo vám nebude trhat hlavu, když budete po staru udávat příkon 10W. Kontrolní výkonová policie v Liberci je dost benevolentní. Ona totiž dokáže rozpoznat i rychle se pohybující Es vrstvu. To je docela frkot a prokazatelně je tím někdo zvýhodněn a to až třeba o 10dB. Jakoby jste na pár desítek vteřin vysílali s výkonem ne 5W, ale 50W. Ano i takový příklad mám ve svých záznamech. Dokonce ještě s fokuzujícím efektem (jsou věci mei nebem a inosférou). Ne nebojte výkonová policie věří QRP komunitě.
    Musel bych chvilku hledat, abych něco našel. Ale poslechněte třeba signál 121uW (microwatt).

OE9GHV 17.4.2020 5.12UTC 121uW.mp3

Je to záznam signálu v pásmu 80m na vzdálenost mezi Libercem (JO70MS42) a Alberschwende (JN47WK), což je cca 534.9 km = 335.16 mil.

V čase nahrávky od 1:40 jasně uslyšíte, jak to najednou přišlo. Jak to přišlo, tak to odešlo HI. Malinko odskočím. Pro takovýto poslech, vždy používejte kvalitní sluchátka (hifi s velikým dynamickým rozsahem). Samozřejmě si zkontrolujte svůj sluch např. pomocí programu Hearing Test, který si můžete do svého mobila stáhnout z Obchod play. Bohužel jsme dědkové a tak už ty naše ušiska nejsou taková, jaká bývala HI. Ono už více orgánů je tak nějak více opotřebovaných :).

Tedy to je kontrola z příkonu. Pokud však máte alespoň osciloskop, pak krásně zkontrolujete svůj výstupní výkon podle něj.

Kontrola výkonu pomocí osciloskopu.mp4

Případně pomocí TinySA.mp4

Staří praktici vždy říkají: "Nemohu-li něco přečíst, pak nikdy nepřídávám hlaitost, ale naopak ubírám". Už jsem o tom tady někde psal. Je to logické a souvisí to Weber - Fechnerovými křivkami našeho ucha. Má to obrovský vliv zváště při velkém rušení.
Jak vůbec nastavit rádio? No zde mají výhodu ti, co jezdí ročně cca 150 až 200 závodů. Bohužel ten, kdo nemá zkušenosti, tak je zde outsider. Ale tak to snad má být. Ne? Tedy snažte se. Pokud budete používat nějaký klasický přímosměš, který poslouchá obě postranní pásma, pak si vyzkoušejte, jak se správně naladit. Mám se ladit od vrchu a nebo od spodu? Tak to by Vám mělo být jasné. Chyba v tomto znamená, že se zcela určitě nedovoláte. V naší škole CW vždy žákům říkám. Zatlum to rádio co nejvíc (zapni ATT) a v nouzi malinko uber. Má to svoji logiku a to zvláště tehdy, pokud rádio není odolné.
Jinými slovy. Např. FT817 na 80m musíte vždy zapnout ATT a současně vypnout předzesilovač (zapnout IPO). Jinak toho mnoho neuslyšíte, To rádio totiž moc odolné není a tak byste mohli slyšet vše možné HI. Nevím proč, ale když vidím nějakého začátečníka, tak to dělá opačně. Oni ti začátečníci mají rádi velké číslo na S metru HI. Ale nastavení TCVR probíráme na naší telegrafní škole cca 1 semestr HI. Ještě k cejchování S metrů. Dnes u moderních zařízení, se dají S metry i použít pro určení (srovnávací metodou) použitého výkonu (rozdílu výkonu). Musíte si však uvědomit, že správné cejchování předpokládá S=9 jako -73dBm. Pod S9 pak platí, že pokles signálu o 6dB je jedno S. To je ubytek výkonu 4x. Bohužel si Japonci vymysleli cejchování své a tak pod S=9 je u Japonců jedno S definováno poklesem o 3dB (dvojnásobek výkonu). Tedy, jestliže Vám někdo sníží výkon 4x, pak na americké KX3 se to projeví poklesem signálu o 6dB. A jinak. Jestliže nějaká stanice v QRP kategorii závodu CQ160 je silnější na všech RBN v různých vzdálenostech o 10dB. Tím pádem je jasné, že používá anténu typu NVIS. Pak při stejné ztrátovosti antén (vlastnostech zemí), se dá předpokládat, že použil na svém TCVR ne 5W, ale 10x většího výkonu a to je 50W. To fakt přijde líto Ale pojďme si to prakticky ukázat, jakou výhodu mu to přinese. Poslechněte si to na nahrávce, kde je slyšet rozdíl 10dB. Bylo to vytvořeno pomocí přesného ATT.

https://ok1if.hamqth.com/MOE test 3mW/PA_10dB.mp3

To ničím nedohoníte. Ten samý rozdíl bude mít stanice, která použije 1kW a někdo těch KW bude mít 10. Jak dál? Má cenu se snažit? Z bývalých BIG GUNS si Vážím jednoho, který i dnes by nás všechny porážel. Ten když to vše domyslel a nechtěl zvyšovat level svého PA zase o 3dB více, tak prohlásil:
"Není důležité v závodě zvítězit, natožpak  zúčastnit se". Jirko díky, za fantastickou úvahu. Jinak by mne to fakt přišlo líto. Kruci...vzniká už i nová "nakažená" generace mladých závodníků (MV a spol).
Ale dá se to vyřešit i tím, že nebudu vysílat z Čech HI.

Praktické rady:

V tomto závodě rád poslouchám i začátečníky (někdy i konečníky). Těm snad musím říci jednu dobrou radu. Většina těch ostřílených závodníků využívá služeb RBN (reverse beaconů). Zkrátka mají k dispozici hned několik přijímačů, které je průběžně upozorňují na výskyt nové stanice. To je fenomén poslední doby a zaplaťpánbůh za něj. Když toto nebylo, tak silné stanice se pohodlně usadily na nějakém kmitočtu a celý závod jely jen RUN. Dnes každý z nich ví, že při této taktice by dopadli velice špatně. Jinými slovy. NEBOJTE SE DÁVAT VÝZVU, tím Vaše šance na udělání spojení je daleko větší, než když jen vyhledáváte (S&P].

Fňukám, fňukám skoro jako bývalý OK1F** (už není mezi námi). Pokud nenatáhne NVIS do výšky 16-20m (stačí dipol) délky lambda půl), pak mu DIG anténa nepomůže. Pokud nechce takto blbnout, pak mu jasně pomůže taktika, za kterou neoprávněně kritizuje a kterou velice dobře zná a často používá a přitom.... No nerejpu moc? Asi jo, ale fakt kluci neblbněte, je to jen fyzika a závod MWC je klasický jednoskokáč (dvouskokáč).
Ale zkuste si to v OK QRP závodě a prosím, nechovejte se jako hrozní opilci na slušném plesu.

Konec pláče a vzhůru s pořekadlem - Není důležité vyhrát, natožpak zúčastnit se HI. (Raději - Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se - je to větší sranda)


Pokud máte QRPP handicap (pojedete s 1W výkonu), pak je dobré použít ještě jednu fintu. Váš výkon udělá to, že jste cca o 7dB slabší, jak ti, kteří pojedou s 5W. To se nedá ničím dohnat a veškeré souboje s 5W stanicemi pravděpodobně prohrajete. Je to úplně stejné, jako závodit s 5W a někdo bude mít třeba 25W. To se taky nedá dohnat. V tom případě je dobrá finta - jet full QSK. Pokud slyším při mém volání, že současně volá někdo silný, pak neodešlu ani celou značku a přestanu volat a hledám tam, kde budu volat sám. Ušetřím spoustu času. Zkrátka jen čekat a zkoušet znovu a znovu volat, je šílená ztráta času. Pokud máte nějaký moderní TCVR, pak se zamyslete nad účelem knoflíku "zápisníková paměť".
    Slyšel jsem jednou nějakého borce s FT817, který prohlásil, že nikdy nebude dělat ze svého rádia "šicí stroj". Prý by mu mohly odejít relátka. Tedy, že v zásadě nikdy nebude jezdit full BK. Škoda, mohl by se docela slušně zlepšit. K těm relátků. Mám FT817 z roku 2001 (asi jako čtvrtou v OK). Celou dobu namáhám kvalitní relátka OMRON při full BK. Prohlašuji, že po 22 letech používání vše funguje jak má. (Ale třeba mi to zítra odejde HI). Výhoda QSK v závodě je vynikající věc. Zkuste si vymyslet různé finty, které Vám to umožní. Dokonce váš způsob práce bude oceňován i druhými. Totiž, pokud volaná stanice už volá někoho jiného, tak já tam nikdy nepřekážím.
    No a co to napájení z baterií? (Platí pro kategorii do 1W výkonu). Proč taková blbost byla zavedena? No víte my jsme si Svazarm zrušili. Američani svůj MARS mají dál. Pokud to máte natrénováno, tak při jakékoliv pohromě Vám stačí ke komunikaci libovolná 12V baterie z auta. A těch aut kolem je. Zkrátka má to být důkaz, že naše rádio bude komunikovat třeba i na 3 kusy plochých baterií. Většina z nás používá k logování spojení počítač. Je to rychlejší a pohodlnější. Jetě před cca 15 lety jsme se Karlem OK1AIJ dohodli, že naše laptopy jsou vysloužilé herky a že skoro pokaždé mají pryč baterie. Tedy gentlemanská dohoda zněla, že do toho se nepočítá napájení laptopa. To už nás asi letos nepálí. Všichni už máme počítač schopen udržet se při životě cca 1,5 hodiny. Pamatuji, že jsem za celou dobu co jezdím OK QRP závod, musel v průběhu závodu přejít z kategorie 1W do té vyšší, protože mi došla baterka. Pozor na to, přijde to pak líto. Raději mějte ještě jednu baterii v záloze.

   Vždy když sedám k PC a chci pokračovat v psaní, pak mne napadá stále tatáž myšlenka. Vykašli se na to, podvody byly a budou. Co chceš dosáhnout? Myslíš, že Jirkové začnou závodit s QRP? Ono by je to nebavilo a ty bys při jejich erudici přišel o svoje chvály na NVIS. Totiž ti kluci jsou "bejci", kteří když se do toho vrhnou, tak začnou experimentovat s fázovými systémy NVIS, což ty nikdy v paneláku dělat nebudeš (i když o tom přemýšlíš). Přiznám se, že by mi to bylo moc milé. Strašně bych se jim omluvil a možná si koupil i triédr a chodil z dálky koukat na Březinu. Totiž já tu Březinu již nikdy v životě nebudu moci navštívit a poklonit se před anténáři vysoké kategorie. Na druhou stranu se fakt už nedá mlčet. Je toho moc a poslední tečkou je snaha o vítězství v kategorii do 5W. To je ta největší podlost, co kdo může udělat. To je návod i pro nezkušené stanice. Totiž 13dB nedožene nikdo. A to dokonce ani soufázový systém NVIS antén HI. Pokud bychom tuto otázku neotevřeli, pak se bojím....bojím. Víte, dělat něco na špičce je šílená věc. Je to strašně moc práce a i tragédie. Pojďme si to ukázat na jednom grafu. Přísahám, že nejsem špión a nevím, co se stalo. Mám však zkušenosti.Nechme to anonymní. Ta modrá stanice začala fantasticky a dokázala mít cca o 4dB silnější signál, jak 48m vysoký vertikál (takový druhý v OK asi neexistuje), Ta žlutá stanice však buď usnula a nebo měla také problém. Totiž vynechat ranní okno na USA nedělá ani obsluhovatel NVIS antén. Odpoledne nějaký divoch začal u modré stanice zkoušet, jak se dá oteplit voda v chlazení. Pravděpodobně začalo docházet k proražení konektoru. Ten člověk to musel na měřácích vidět. Stále to však zkoušel a možná to chtěl opravit tím, že to buzení ještě zvětšil. Bohužel se něco začalo dít a tak najednou došlo k poklesu výkonu a to dost radikálně. Zatímco žlutá stanice začala vítězit o 6dB (4x výkon), pak modrá stanice hledala příčinu. Pravděpodobně už v v 6 hodin večer prohodila PA (pokles výkonu je jasný). Ani dvě hodiny prohlídek anténních systémů nic nevyřešilo. Modrá stanice jasně začíná prohrávat s 6lutou stanicí o 6dB (4x výkon). Pravděpodobně tedy pro ně snaha o milióny bodů skončila. V této fázi to již ta parta ani nemusí dojíždět. O miliónu si mohou jen povídat. Podle mé zkušenosti s posledním  vysíláním na 1 Jánošíka (díky Stando), je jich tam v této fázi zbytečně mnoho. To už klidně odjede jeden člověk. Je to šílená tragédie, která mohla být i jinak, než to tady popisuji. Jsem však rád, že ten zeslabený výkon mohu po analýze deníků a porovnáním s tou žlutou stanicí zahrnout do mého studia ("vliv výkonu na počet bodů"). Bohužel žlutá stanice má se mnou špatné zkušenosti a tak neposlala (zatím) hlášení do 3830. Tedy vyhodnotit to mohu až po té, co bude k dispozici jejich deník.

Tak a dotaz. Máme to tak vše pitvat a nebo zavřeme oči a budeme se divit, proč prohráváme? Budeme stále věřit na "zázračné antény?". No..... Já nevím. Pokud budu mlčet a povídat si o tom jen v hospodě, pak přibude mladá generace podvodníků. Ve svém důsledku to může vést třeba ke zvýšení členských poplatků za členství v ČRK. Tak a teď každý kouká jako puk. Co to sem pleteš ty moulo za věci? Vždyť je to jen obyčejná valorizace v inflaci. Ano máte pravdu.
Jen mne napadlo to, že třeba někdo se sklony k podvodům by mohl prohlásit, že k pořádnému úklidu prostor ČRK, je potřeba přijmout novou uklízečku. Že se na tom jednomyslně výbor dohodl. Tuhle že zná a že tedy je potřeba zvýšit příspěvky o 300Kč na člena. Ano, tak by to asi ekonomicky vycházelo.

Ne omlouvám se, to už jsem napsal vyloženou podpásovku a vymýšlel jsem si blbosti. Ještě jednou moje omluva, to byla jen hypotetická úvaha... Ale možná zase by to chtělo se zeptat, jestli je to pro důchodce akceptovatelné. Znám jich několik, co se přesně v tomto duchu takto zachovali (nezaplacení příspěvku). Mají totiž svých finančních problémů dost. Tak zásadní věc by asi neměl řešit výbor (určitě ve stanovách je napsáno, že je to v jeho kompetenci).
Tak dost. Už to Jožo přeháníš. Asi ti dochází argumenty. Zalez si někam a nevotravuj. Ty jsi v kritice sám. A těm všem Big Guns to nevadí. Oni na rozdíl od tebe spolupracují, mají mezi sebou Ham spirit. Už to jednou pochop. No a že tě vytáčí laciná podlost.... To je Tvoje věc.

Ano i tak se dá zakončit tato divná úvaha.

Ale vraťme se k závodu QRP. Co budeš dělat, když zjistíš nárůst nějakého signálu prokazatelně o 6dB? Budeš kritizovat? Upozorňovat? Ne, nebudu. Stále věřím, že tato komunita to nedělá pro slávu z vitězství. Každý ví, že nikdy jsme neodměňovali vítěze. U všech cen jsme vždy losovali z klobouku. Přesto žebříčky podle dosažených bodů budou i nadále existovat. Jinak to ani nejde. Závod je závod a tak musí mít svého vítěze. Závod se totiž odehrává v době strašně výhodné pro anomálie. Uvědomte si, že časový rozdíl je mezi námi až 20 minut. Všichni jsme zvyklí sledovat ionogram z Průhonic (mimochodem jeden z nejhorších ionosond s poruchou snad každý měsíc). To je i proměření kritického kmitočtu nad Průhonicemi. Ovšem v této době to jde strašně rychle a nad Bratislavou to je skutečně jiné. Všichni již slyšeli o jevu zvaném "směrnicový efekt" (asi to budu muset popsat někde na webech v USA, aby to vyhledávač našel i tam HI). Je to "můj" termín. Všichni to už slyšeli. Je to jev, kdy kritický kmitočet přechází přes pracovní kmitočet.

Zkrátka odrazná plocha s kmitočtem velice blízkým se mění od cca 300km do cca 800km. Ta ionizace je tam veliká a jakoby se nevědělo, v jaké výšce to má odrazit. To je fantastický efekt, který vede ke zvýšení signálu až o 20dB. To je, jakoby jste neměli 5W, ale 500W. No to je bomba. Jak je to možné? HI Opravdu to existuje a právě to souvisí s tím, že si to najde ideální výšku odrazu pro spojení z bodu A do bodu B. Většinou je to velice rychlé a trvá to max. jen pár minut. Ale poslechněme si to. Uvedená ukázka je z doby corona blbnutí a to ze dne 14.4.2020 5:34UTC. Měl jsem doma do NVIS zapnuto 0,6mW a nechal se poslouchat na RBN ve vzdálenosti cca 534km.
Už to tady bylo publikováno, ale znovu to sem dám.

Směrnicový efekt 14.4.2020 5:34UTC.mp3

Popis jsem jen zkopíroval z toho, co tu bylo.Krásná demonstrace "Směrnicového efektu"

Dnes 14.4.2020 jsem po probuzení sledoval ionogram a viděl nádhernou věc. Na kmitočtu cca 3MHz je to zionizováno až do výšky 800km.

Čas 645UTC

Zaradoval jsem se, že konečně si můžeme prakticky vyzkoušet, jak funguje směrnicový efekt. Bohužel se to však udělalo na kmitočtu 3MHz a náš maják MOH vysílá s 0,6mW na kmitočtu 3579,5 kHz. V tuto dobu tedy kritický kmitočet byl níže než pracovní a zbytky energie se rozptylovala někam jinam, než kam potřebujeme. Do toho v tomto období už docela zasahuje silně zionizovaná D vrstva. SDR na Cínovci ani u Švýcarských hranic nic neregistrovaly. Trpělivě jsem čekal na vzrůst kritických kmitočtů. Bohužel "směrničák" se začal rozpadat.

715UTC  730UTC

Pochopitelně ionogramy jsou z Průhonic a to je na začátku naší trasy pro spojení. Ale jinak řečeno v ideálním místě pro jeden odraz. Tedy můj signál na NVIS rychle překoná silně utlumující Déčko a ve výšce kolem 300km se začně rozptylovat. Částečně se vrací jako jednoskok zpět a opět je silně zeslabován déčkem. Část energie však se rozptyluje i ve směru horizontálním a celkem s malým útlumem směřuje k OE9GHV SDR. Co se přesně děje asi těžko zjistíme. Výsledkem je však šíření pomocí směrnice ionogramu. A toto šíření způsobí krátkodobé zesílení signálu až o 20dB na straně příjmu. Zkrátka v čase si to najde tu optimální výšku k rozptylu a tím i k odrazu. A jak to zafungovalo?

Směrnicový efekt 14.4.2020 5:34UTC.mp3

Na nahrávce je slyšet i jedinečná telemetrie majáku. To jsem tam doplnil z důvodu "radiových vtipálků HI". Škoda, že to trvalo tak krátce. To navýšení SNR muselo být (odhad) tak 12dB. Nestačil jsem však doběhnout do vedlejšího pokoje a dát tam další útlum.Tedy obráceně. Jakoby maják neměl 600uW, ale cca 50mW. Škoda byl by to můj totální rekord cca 10km/1uW, což je 10 000 000 km/W, nebo 6 213 727mil/W. Sakra, to je hodnota. A nebo neumím počítat?

https://www.eham.net/article/9982
Tak a teď si představte, že se to objevilo nad Bratislavou. Mohu jasně potvrdit, že si někdo "přidal"? To bych opravdu mohl vraždit neviňátka. Víte jak bych mohl někoho naštvat? Tedy snažím se vždy napadat někoho jen po jasném důkazu. Je to šíleně ošemetná věc.


Závěr:

Celé to nesouvislé povídání bylo uděláno jen za účelem požádat Vás ke korektnosti v tomto QRP plese. Děkuji předem. Výkonová policie bude hodná a plně Vám věří. Přeci si nechceme zbortit to, co tady existuje už od roku 1985. A nic na tom nezmění i to, že předseda si občas odskočí do Afriky a vidí to, co já v životě neuvidím HI.


Založení fondu Karla Běhounka - FKB:

Co to je FKB? Je to zkratka "Fond Karla Běhounka". A co to je? Jak už jsem několikrát psal, na tomto plese vítěz nic nedostane. To by mohlo podporovat různé nekorektnosti. Vítězem OK QRP závodu je vlastně každý z Vás, který se zúčastní a ctí pravidla. Alespoň tak jsme jednou lepší jak v USA (CQ závody).
Podařilo se mi díky sponzorům (OK4YL, OK1NOF a nějakému Jožo Ferovi shromážit do fondu OK QRP závodu 4 kompletní QRP TCVR.

O tyto TCVR se bude losovat z klobouku. Podmínky pro zařazení do klobouku jsou následující:

Abych nemohl být napaden, pak si ještě vyhrazuji to, že pro rozdělení těchto TCVR mám konečné slovo já.

TCVR bude předán s jednou podmínkou. Ten kdo ho dostane, tak ho nesmí nikdy prodat. Může ho mít libovolně dlouho. Kdyby poznal, že mu již TCVR nic nedává, pak ho vrátí do fondu příští rok. Případně ho může věnovat začínajícímu radioamatéru se základní znalostí CW (kdyby někdo jezdil jen FT-8, tak je mu to stejně k ničemu).
Zkrátka měl by vzniknout fond pro začínající hamy se zájmem pro CW. Jsem totiž bytostně přesvědčen, že další vývoj bez CW bude jen skypování. Pevně věřím, že v tomto fondu se nám časem objeví i kvalitnější TCVR, než které tam jsou v roce 2023. Naši následovníci je budou dostávat od nás a doufám, že uznají s pokorou, co pro ně děláme a jak jim chceme pomoci.

No raději toho nechám, nebo se zase do toho zamotám. Snad jen poznámku. Pokud někdo má doma něco funkčního na úrovni alespoň SW80+ a ví, co autor založení tohoto fundu chce udělat, pak rád to od Vás přijmu jako sponzorský dar. Howgh

S pozdravem - ať žije korektní hra s QRP

Jožo Fero