Největší světový SSB závod ( CQ WW SSB 2021), je za námi

Kdo by neznal HAM závod CQ WW. Někdy se mu říká mistrovství světa a nebo HAM olympijské hry. Můj vztah k FONE způsobům spojování a natož závodění, je všeobecně znám. Zajímavé na tom je to, že třeba na VKV mi to až zas tolik nevadí. Koneckonců je to jeden ze způsobů spojování podobný telefonování. Při srovnání s módem CW, má obrovskou nevýhodu. Ta nevýhoda je dána tím, že zbytečně zabírá veliký kus kmitočtového pásma. Další nevýhodou je to, že v nesprávných operátorských rukách, otravuje ostatní. V minulých ročnících jsem několikrát upozorňoval na značku DF0HQ. Hoši pak dali pokoj, až letos před koncem závodu, se vrátili do starých kolejí HI. Pokud někdo miluje sebemrskačství, pak vřele doporučuji účast v kategorii QRP a to třeba v pásmu 80 nebo 160m. Pak se ze závodníka lehce stává "závodící posluchač" (termín Honzy OK1MNV). Každým rokem si říkám, že to nebudu zapínat. Bohužel mi to stejně nedá. Letos jsem si tedy vyhlásil kategorii "až se vzbudím". To je taková kategorie, kdy neplánuji účast podle podmínek, ale podle toho, abych netrpěl nedostatkem spánku. Silná sluneční erupce ve čtvrtek 28.10., dávala předpoklad k vyvolání polární záře a tak i k poruchám šíření. Naštěstí to však nebylo až tak hrozné. Nakonec jsem jen provedl analýzu nejlepších výsledků a to jak v kategorii assisted, tak normal. Ne, že bych si hrál na rekordy. Rekord je tu kvůli tomu, aby se překonal. Ačkoliv některé rekordy jsou podezřelé (Jarmila Kratochvílová jen sama ví, proč ho stále drží).
Přesto je to takový milník, aby člověk věděl, že i kdyby se rozkrájel, tak tuto metu za horšího vybavení pravděpodobně nepřekoná.



Tak toto je oficiální světový rekord v kategorii bez assistence. Zde je divné to, že operátor závodil jen 8,3 hodiny.



Toto je oficiální rekord při použití clusteru.
Závodění v kategorii assisted, nemá pro mne smysl. Stejně bych se asi na nějaký pořádný DX nedovolal. Tedy rozhodl jsem se závodit bez použití internetu. V současné době při závodění je největším problémem nedodržování limitů výstupního výkonu. Je to nekončící story, které se omezuje pouze dostupností těch největších PA a možná v budoucnu i fakturou za spotřebovaný proud. Sám jsem si udělal analýzu, kolik mne stojí vysílání s 5W out. Docela mne to překvapilo. Naměřil jsem v 24 hodinovém závodě spotřebu cca 900Wh. Samozřejmě asi největším žroutem byl můj stařičký PC (cca 20W) a osvětlení. A teď si přestavte, že závodíte v kategorii Multi Multi a máte tam plno Jánošíků. Všichni vaří kafe a svítí a..... Možná nám některý z novodobých vlastníků políček a polí někdy prozradí, kolik ho to stojí. Pravděpodobně se jedná o částku, přesahující 4 ciferné číslo. Ovšem zkušenost je jasná. Zvýšení výkonu i o 1 až 2 dB, velice efektivně vylepšuje výsledek v závodu. Stále mám takovou utkvělou myšlenku, že asi nejlepší by bylo místo Cric závodů udělat závod Power Challenge. Zkrátka dej si do toho rádia co chceš, ale musí to mít rozměr 8 kusů tužkových baterií. Vysílej si výkonem jakým chceš, ale až ti dojdou baterky, tak jsi skončil. Myslím, že to jednou zkusím zorganizovat. Pokud si promítnu všechny závody, které jsem kdy jel, pak stejně tento závod byl pro mne asi největším zážitkem. Totiž, to je skutečné mistrovství. Domyslete si to sami. Sám jsem po prvním závodě jasně přišel na to, že FT817 je naprosto nevhodná. Můj "kůň" do tohoto závodu je ATS-3B. Pokud by taková kategorie v nějakém CQ WW existovala, pravděpodobně by vyvolala konstrukční vlnu QRPPP. To je pak o něčem jiném, jak si vlézt na kmitočet a křičet Sí Kjů...HI. Ale vraťme se k letošnímu CQWW SSB. Použil jsem jako vždy moje nejlepší zařízení, což je KX3, stažená na 5W. Dovolával jsem se těžko a mód RUN jsem mohl provozovat jen tehdy, kdy sluníčko vyšlo, případně se chystalo zapadnout. Vyhlásil jsem i osobní diplom pro Amíka, na kterého se dovolám. Letos to vyhrál KC1XX, ale bylo to hrdinství (viz. nahrávka).

Toulání bandem1.mp3

Američani byli skutečně slyšet dobře. Horší to bylo se šířením směrem na východ. Vždy jsem si pochvaloval, že není problém dělat zónu 17, bohužel letos jsem tam nikoho neslyšel.

Toulání bandem2.mp3

Trošku jsem záviděl Davidovi OK5D na Cínovci a jeho kamarádovi ze Slovenska (Jánošík). David je však borec a místy zvládal až neuvěřitelné pileupy. (Bohužel zapomněl ruskou hláskovací tabulku HI).

OK5D.mp3

Za zmínku stojí i výkon IS0/OM2TW. Produkoval velice kvalitní a silný signál.


IS0/OM2TW.mp3


Co říci závěrem? No máme to za sebou a nechci o SSB zase minimálně rok slyšet HI. Výsledek nic moc, ale vyspal jsem se a tak to zase tak špatné nebylo.





V kategorii assisted patří congrats dalšímu hamovi ze Slovenska.



Ať žije CQWW CW závod.