CQWWCW 2023 - Účast na HAM olympijských hrách a to za cenu 10 Kč

Aha, zase nevíte o čem je řeč. To je ta moje šílená čeština. Myslel jsem jenom to, že při účasti v tomto největším a nejlepším světovém závodě, mám spotřebu energie cca 1KWh. Jak je to možné? No mám to vyzkoušené. Zkrátka jezdím kategorii QRP s 5W out. K tomu samozřejmě svítím, mám puštěné zdroje (dokonce dva - jeden na TRX a druhý na ATU), mám puštěný počítač. Jak už jsem kdysi popisoval, myslím, že ještě v jednom závodě bych byl asi dobrej. Je to ten nádherný závod Power Challenge. Bohužel se moc lidí k tomu nehlásí. To je geniální věc, která nikoho neomezuje a jen přikazuje - máš 8 tužkových baterií libovolného typu. Vysílej třeba kilowatem, ale jakmile ti dojdou baterie, pak jsi skončil. Musíte na to mít HW (třeba geniální (tr)uSDX), musíte na to mít anténu (nejlépe NVIS) a taky na to musíte mít znalosti šíření a i zkušenosti. Svět je však pokřiven a tak většina se přiklání ke starým dobrým Jánošíkům a tajení skutečností. A tak mi občas nezbývá nic jiného, než si závodit v něčem sám. Pokud jsme u té "pokřivenosti", pak naše HAM hnutí funguje (přesně podle stanov) už tak, že si nahoře někdo něco vymyslí a schválí a pak to jen oznámí. Příklad? Jsem veliký pacifista, od malička jsem nechápal, proč se lidi zabíjejí. Myšlenka HAMspiritu (Kdyby všichni chlapi světa) mne vždy šíleně přitahovala. Bylo to něco, co světově sbližovalo. Cítili jsme to na každém kroku. A do této nádherné komunity vnikne válka. A někdo prohlásí - "Když jsi udělal válku, pak já se s tebou přestávám bavit". Jsi vyvrhel a tak tě vylučuji ze všech HAM organizací, nesmíš se zúčastnit našeho světského závodu a já s tebou již nikdy nebudu navazovat spojení. Máte to domyšleno pánové velitelé? Ptali jste se mne na můj názor? Jak se chcete sbližovat v budoucnu? Nebo chcete až do smrti jen válčit typem "oko za oko, zub za zub?". Nemá ten HAMspirit něco do sebe? Nemá ten worldspirit něco do sebe? Není to startovací platforma pro uklidňování? A nebo se máme navzájem vyvraždit?

    No panečku, to zase začínám. Znovu si prostudujte stanovy našeho hnutí. Velitelé si mohou dělat co chtějí, kromě sjezdu, který může rozhodnout jinak. No a jak nám stárnou kolena, tak se nám na ten sjezd vlastně ani nechce. Tedy vše je v pořádku. Pak mne ovšem napadá, zda mé HAM zájmy nemůže zastupovat třeba někdo jiný. A to "pche zrovna Američani", co jsem slyšel na Kozákově, mi při srovnání s některými jinými organizacemi opravdu nepřipadá tak blbá myšlenka. Jsem členem některých amerických uskupení a musím prohlásit, že se mne ptají.


K moji historii závodů CQWW.


Od mého ham jinoštství jsem závody vždy jezdil, ale nikdy jsem nepochopil, proč se neumisťuji. Vždyť přeci My Oláci (rok 1967) máme povolen příkon 10W (cca 5W out) a tak jsem nikdy nechápal, proč je někdo tak strašně silný. Věřil jsem na "zázračné" antény. Upřímně řečeno, jsem to taky ani moc neuměl. A Torn E.b. byl sice skoro dokonalý, ale.....

Takže novodobá historie CQWW u mne začala až s příchodem nového věku (po obnovení licence), tak někdy v roce 1985. Tehdy jsem se dostal do party, která se začala připravovat na CQWW. Milan OK1IW (OK1DRO) si postavil nádherný TCVR a v něm měl zabudovaný i běžný CW filtr, udělaný na základě LC členů. V jeho zaměstnání měli i NF rozmýtač a tak poprvé v životě jsem slyšel, že CW filtr něco dělá. Nádhera.... Milan mi dal i základy techniky závodění. Ani jsem netušil, kam se má deník poslat, co jsou násobiče a kolik bodů je za spojení. V té době jsem si dokončil TCVR čerstvě dovezený z Rigy. Jmenovalo se to Kontur 80 (nabor detalej). Byla to geniální stavebnice v ceně asi 850 Kč. Bylo to vlastně postaveno na koncepci Atlasu, s MF kmitočtem 500kHz. A tam byl použitý nádherný kulatý elektromechnický filtr (známý FEM-...) Stavebnice nebyla však řešena jen jako přijímač, ale obsahovala i relátka, kde se z toho dal udělat TCVR. Z nějakého časopisu Funkamateur, jsem okopíroval vstupní FET předzesilovač, který byl laděn miniaturním triálem. Tenkrát jsem poprvé při nastavování se setkal s Q metrem Tesla. Bez něj, bych to nikdy nenastavil (souběh). Tento předzesilovač jsem totiž při vysílání používal jako filtr před PA stupeň s KU601. Byla to šílenost. Dovedete si představit, že by filtr byl špatně nastaven (souběh) a že někde by měl zesílení třeba o 2 dB jinak? Chybami se člověk učí. Při napájení 12V mi z toho lezlo cca 2,8 W výstupního výkonu. Samozřejmě filtr hlavní selektivity, byl dělán pro SSB a bylo to široké cca 3kHz. Kdo pamatuje závody CQWWCW před cca 30 roky, tak ví, že se běžně vysílalo i na kmitočtech třeba 3650 kHz. Zkrátka na SSB filtr se ta telegrafie dala zvládnout jen tak, že jsme od sebe odlezli. Dnes už je to paráda, klidně si k sobě vlezeme na vzdálenost 200Hz (pět se nás vejde do 1kHz) a vůbec si nevadíme. Všechna moderní rádia jsou již vybavena filtry CW. Zkrátka paráda. V té době neexistovaly nějaké DX clustery. Neexistovaly logovací programy. Vše se psalo tužkou na papír. Hlavní problém bylo psaní přehledu spojení. Teprve Milan mne naučil, že se přehled spojení nejlépe dělá podle posledního písmenka značky. Jak jednoduché to bylo HI. S malým výkonem v podstatě nešlo jet RUN módem. RUN mód do QRP vlastně až zavedlo použití RBN.

    Tedy spojení se navazovala jen tím, že jsem si sám vyhledal protistanici a tu jsem zavolal. Točení "kolečkem" bylo běžnou praxí. Jak já toto miloval. Říkalo se tomu "lovení ryb". Mělo to však obrovskou výhodu v tom, že i s QRP se daly lovit země DXCC. A to skutečně velice efektivně. Pamatuji, jak jsem se tak někdy kolem roku 1988 dostal v zemích DXCC v bandu 80m k hranici cca 120 zemí. Zkrátka ráno, než jsem šel do práce, jsem si udělal snídani a točil kolečkem. Jakmile v úseku pro DX se někdo objevil, většinou jsem byl prvním u lizu. Spojení se zadařilo i s 5W. Jak je to teď? Jakmile někdo dá výzvu, okamžitě o tom ví celý svět. Má tedy cenu s 5W sbírat zemičky DXCC? Jo dělejte to, budu před Vámi smekat. Ale o co jde? Běžná DX stanice má PA s 1 kW. Tedy vytvoří silnější signál než vy s QRP o 23dB a více. Podle poučky Joži Fera však víte, že již výkon o 3dB větší než Váš, znamená to, že nejste konkurence schopni. Tedy, pokud bych s 5W lovil DXCC, pak bych se uvolal. Nikdy jsem nebyl na expedici (David mi o tom zajisté někdy bude vyprávět). Tuším však, že každý účastník chce udělat co nejvíce spojení. Tedy pravděpodobně vždy bere přednostně to, co slyší. A do této vřavy těch 5W nepatří. To bych musel mít nějaký automat na volání (určitě to brzy přijde). A nebo podle vynálezu Joži Fera se zemičky budou honit tak, že DX stanice si bude sama remotem ovládat můj TCVR. Pak bude nezjistitelné kde vysílá a pro udělání a potvrzení spojení bude stačit vyslat jen dvě tečky. Vše ostatní je zbytečné. Proč dávat značky? Přece je to vše tím remotem potvrzeno HI. To bude revoluce a paráda, něco jako vznik FT8, té přiblblé počitačové hře. Sakra, zase jsem od toho CQWW nějak utekl.
    Zkrátka v tom roce 1985 jsem závodil tak, že jsem jen točil a volal. Vymyslel jsem si taktiku, že na každou stanici budu volat "jen" 15 minut. HI úsměvné. Dnes by mne to asi dohnalo k šílenství. Znáte ten pocit, kdy dáváte výzvu a někdo Vás volá? Je to však na úrovni šumu a nedá se to přečíst. Přesto však víte, že je to perfektně synchronizované a že to patří Vám. Nevím jak vy, ale já jsem v tom případě šílený. Nakonec vyšlu, ať mne zavolá jindy, že teď se to nedá přečíst.
Při tomto historickém závodu v roce 1985 jsme byli s Milanem OK1DRO (OK1IW) propojeny i po 2m a tak jsme si sdělovali zážitky, kolik toho už máme a jak to jde. Nakonec jsem udělal v pásmu 80m něco kolem 300 QSO. Byl to můj osobní rekord. Po závodě jsem si vždy bral dovolenou. Na našich BP setkáních jsme se vždy bavili dlouho o tom, jak a co je potřeba udělat, aby to bylo příště lepší. Samozřejmě se v našich řadách vyskytli i teoretici, kteří to viděli naprosto jasně. Vše dělá to IP3 rádia. Je potřeba postavit rádio alespoň takové, které by mělo IP3 cca plus 30dBm. Teoretici za 50 let však nikdy nic nepostavili, nikdy nic nevyhráli, ale vždy jim to bylo jasné HI. Nikdy nedopusťte, aby Vás teoretici ovlivňovali. Vždy se řiďte radou zkušenějších, kteří to mají prakticky ověřeno. Třeba i za cenu, že od určité doby s teoretiky přestanete spolupracovat. Pamatuji na naše neskutečně dlouhé besedy o anténách. Modelovali jsme kdejaký drát a stále se snažili vyzařovací laloky dostat pod co nejnižším úhlem k zemi. Kdybych šel touto cestou dál, pak nikdy nebudu závodit, protože vlastně už předem jsem odsouzen k neúspěchu. Přitom teoretici si nikdy ani neudělali rozbor závodu, co je základ a co je nový násobič. Už jsem zde psal o tom, že jsou světoví praktici, kteří vyhrávají světové závody, ale zakazují někomu vynést nahrávku z dané lokality. Ti se také nikdy netrápí s tím, jak ukrotit OM Power, aby  v závodě dával maximálně 1500W out HI. Já však měl kdysi kliku, že jsem se setkal s Jirkou OK2RZ. Určitě jsem to již někdy popisoval. Jirka OK2RZ, jako pořadatel známého silvestrovského závodu slíbil, že vítěz bude moci si prohlédnout jeho ranč. Tenkrát zvítězil Honza OK1MNV. Honza si však výhru z nějakých důvodů nevybral (neměl čas - proslýchá se, že byl tvrdě zamilován HI). A tak jsem za polévku v Holicích si nechal  potvrdit to, že výhru převádí na mne. Kupodivu Jirka OK2RZ (jako čestný HAM) toto uznal. Měl jsem tedy možnost poprvé (a zřejmě naposledy) se od Jirky OK2RZ zúčastnit světového závodu a to v kategorii Unlimited. Poprvé v životě jsem poslouchal na několik typů antén. Beverage mne fascinovaly. Přitom jsem zjistil, co dělá zvýšení výkonu a jak se to projeví. Jako normální "ucho" jsem v tomto závodě zvítězil v EU a porazil i papírově "Unlimitovější" borce typu Dana a jeho kamarádů. Až časem jsem se dozvěděl, že Dan byl zvýhodněn celými 5dB. Byl to šok. A jak tedy dál? Projel jsem si své vkladní knížky a zjistil jsem, že jako vedoucí vývoje sušárenských textilních strojů, asi nikdy na takový HW vysílat nebudu. Nikdy nebudu mít anténu, byť i jen typu vertikál. Nikdy nebudu mít umístěn dipol ve výšce alespoň 3 lambda, abych mohl využívat DX vlastností. Tedy co dál? Mám to zabalit? Šel jsem na to jinak. Požádal jsem Jirku, zda by mi neposkytl log z nějakého závodu CQWW v pásmu 80m. Jirka mi vyhověl. A tak začala pracovat statistika. Porovnával jsem neporovnatelné . Srovnával jsem signál silnější jen od outu o 25dB a k tomu dalších minimálně 10dB od vyzařovacího úhlu antény. Další dB Jirka měl na USA od zisku jeho drátové Yagi. Přesto jsem statisticky zjistil, že po Evropě mám hotovo cca 85 procent toho, co Jirka. To bylo zajímavé zjištění. Jaký vliv toto má na výsledek? Opět statistika a výpočty. Zde jsem narazil i na zajímavý efekt. Některé DXy jsem dělal v době, kdy Jirka měl do toho směru pileup. Samozřejmě jsem z knihy od pana Devoldera ON4UN věděl o efektu grey line. Nějak to spolu souvisí, ale ta greyline chodí pro všechny z EU ve stejnou dobu (plus mínus cca hodina). Tedy, když já to slyším (třeba Karibskou oblast), pak to slyší i ostatní a já se zase nedovolám. Ale někdy já slyším (perfektně čitelně) a nikdo tu stanici nevolá. A to třeba cca půl hodiny. Jak je to možné? A třeba nastane efekt, kdy já se dovolám ( a nikdo jiný z EU). Pokud se podivám na svoji NVIS anténu, pak vím, že jsem ji vybudoval v tom největším optimu ve vyzáření energie kolmo vzhůru. To spolu nějak musí souviset. Samozřejmě to i souvisí s tím rozpadem a vznikem té proklaté vrstvy D.
Požádal jsem Jirku OK2RZ o sledování mého signálu majáku. Když jsem dával výkon kolem 10mW, slyšel mne Jirka bezvadně. Když jsem dával 1mW, tak mne stejně bral. Nejméně jsem mohl nastavit 80uW (microwatt). To Jirka už nebral. Když Jirka kopal příkopy pro své radiály, pouštěl si ven na reproduktor můj maják na 3559,5 kHz s výkonem 80uW. Až se to jednou podařilo a mobilem mi volal zpět, že to asi slyší. Potřeboval, abych to vypnul a znovu zapnul. Tím bychom to verifikovali. Zajímavé na tom všem bylo to, že ten signál začal přijímat již prokazatelně v době ustanovené vrstvy D. Dokonce se nám povedlo spojení (jednostraně QRPPP) s mým výkonem 80uW. Zkoumal jsem, co se vlastně děje, že jen v jednom tom konkrétním dni se spojení povedlo. A vznikla podle ionogramů jasná shoda s efektem, který jsem nazval "Směrnicový efekt". Toto jednostranné QRPPP by podle žebříčků mW/mile, znamenalo jedno z nejlepších dlouhodobých spojení. Nikdy jsem to však nikomu nehlásil, nejsem přesvědčen o tom, že by takový nějaký žebříček měl vznikat. Proč? HI. Ale o směrnicovém efektu, efektu Es vrstvy a dalších akcelerátorech výkonu, jsme si již povídali v Chrudimi i jinde. Od té doby metody NVIS antén dost využívám k získání násobičů v CQWW. Anténa NVIS se stala mým spolehlivým pomocníkem a to i při poslechu DXů. Ucelenou teorii však neustále ověřuji HI. Přesto jenom naznačím:

    Pokud slyšíte nějaký DX a nikdo ho po dobu cca 5 minut z EU nevolá, pak zpozorněte. Možná nastává jev, kde vy se dovoláte, aniž by o tom svět věděl. Vše souvisí s rozpadem a vznikem D vrstvy a souvisí s kolmým dopadem signálů DX stanic na Vaši NVIS anténu. V tom případě je DXmanům jejich beverage k ničemu (alespoň někdy si připadám jako king).

    Po "objevení" těchto efektů jsem statisticky začal zpracovávat, kolik mi to v závodě CQWW pomůže. Závod CQWW je totiž závod k ničemu. Jen a jen preferuje DXy. A to tím, že je má za násobiče a taky naprosto nespravedlivě zaručuje bodový zisk. Jestliže z Itálie máte EU spojení za 1 bod, pak kousek vedle z IH9 už za 3 body. Je to nesmysl, který si hamové užívají a jezdí si zavysílat třeba do CN3. Dnes jsou počítače super věcí a tak asi lepší by bylo přejít na systém, co km tak třeba bod HI. Ale to by se většině KV hamů moc nelíbilo. Chcete-li s anténou NVIS konkurovat těm z rančů, pak se zúčastňujte závodů, kde DX takový vliv nemá. Ano je to můj oblíbený CQWWWPX závod.

    Sakra, to mé psaní je samý oslí můstek a čitatel se vlastně vůbec nic nedozví o tom, jak to bylo letos.

No pro mé žáky ve Střední telegrafní škole, jsem chtěl jen připomenout to, že pokud bydlíme v paneláku, tak nemusíme brečet. Jen si musíme uvědomit, kam se musíme zařadit, aby nás to bavilo. A fungovalo by to NVIS třeba se 4 Jánošíky? No to si pište, že ano. Ovšem v zástavbě vznikají s velkými výkony další problémy. Pamatuji si, jak jsem kdysi tady zkoušel PA stupeň se 4x GU50. Na domovní schůzi pán nejblíže ke kmitně napětí radil lidem v baráku, ať si nekupují výbojkové žárovky, protože ty blikají i když je vypínač vypnut. Jen neznaboh a naprostý ignorant si bude v paneláku vyžadovat použití svého Jánošíka a bude do domu stále povolávat odrušovací službu s tím, aby mu potvrdila legálnost jeho počínání. Pokud neskončí oběšen na vlastní anténě, pak zcela určitě má anténa bude pravidelně ustřihována.
Musím se někdy smát těm novým hams s výhradním používáním slova "brejk", že nejsou ochotni se zapojit do větší komunity a optat se na základní principy vysílání. Pak udělají takové blbosti, jako že si koupí antény typu MLA a začnou ji provozovat v paneláku. Ze zkušenosti mohu poradit, že pokažené sousedské vazby, spojené s koníčkem, vedou k těžkým depresím. Tím si ubíráte někdy i desítky let svého krátkého a krásného pobytu na tomto světě. HI

To je taky jeden z důvodů, proč nesbírám zemičky. Mám svůj soukromý DXCC a ten říká. Jestliže novou zemi slyšíš, zapiš si ji, jako hotovou. Vše ostatní je jenom o fyzice a výkonu. Když se nedovoláš s 1kW, přidej o 3 dB atd. A samozřejmě se vždy musíš dovolat. Tak o čem to je? Pokud se tímto budeš řídit, budeš rodině šetřit peníze a tobě zbudou i na jiné aktivity HI. (Méně chápavým upřímně sděluji, že někdy jsem docela dobrý šiřitel nepravd a dezinformátor HI).
Takže jsme si vysvětlili, že vlastně to QRP je to nejlepší na světě, nejdůležitější, nejzábavnější, nejvědečtější. Má to však občas chybu, blbě se s tím dovolává, je to slabé HI.

    Slibuji, že se fakt k tomu CQWW už vrátím.

Ale začněme třeba od rádií. Už jsem zde psal o teoreticích, kteří jsou bezpečně přesvědčeny o tom, že jejich neúspěch je zaručeně způsoben tím IP3 (bacha blbě se to měří, no vlastně to změřit přesně ani nejde), nebo tím DR. Pokud by trošku pravidelněji závodili - pravidelně závodit znamená jezdit tak 150  závodů do roka. Pak by zjistili, že to IP3 a blbnutí kolem, je jen reklamní záležitost výrobců. Zcela určitě rozdíly 3dB v dynamickém rozsahu, Vám s výsledkem v závodu nic neudělá. Tedy přestaňte vyhazovat peníze za nejmodernější typ TCVR, který zrovna stojí v čele Scherwood žebříčku.

Ham Radio Site - {SHERWOOD HF XCVR TESTS} (dj0ip.de)

Kdo  si postavil někdy svoje rádio, pak ví, že dát za 3dB v dynamickém rozsahu třeba 100000 Kč, je opravdu zvrhlost a dělá to jen ten, co ztratil cit, co jsou peníze. Třeba i ten, co si chodí kupovat Nutelu do Německa. Znovu opakuji zcela vědeckou poučku Jirky OK2RZ. Nikdy si nekupuju velké rádio. Aby tam něco bylo, tak si výrobce vymýšlí plno knoflíků. Každý ten knoflík něco musí dělat a přitom si vlastně výrobce vymýšlí Pí.....ny. Naprostý souhlas. Rádio, které vám vyhovuje, musí mít jen cca 4 knoflíky (Ladění, RIT, hlasitost a to nejdůležitější - ATT). Už mne nebaví opakovat stále něco do kola. Chcete-li si zjistit vliv DR rádia na výsledek v závodě, pak si přečtete něco o intermodulačních produktech a jejich vlivu, co vlastně dělají. V době DSP filtrů (které opravdu fungují) si začněte počítat, kdy Vám intermodulační produkt znemožní příjem. Přitom to vše počítejte na to, že dnes je zcela běžné jezdit na filtry 100Hz (používám já), či i 50Hz (používám taky já). A jestliže Vám intermodulační produkt se posadí na sledovaný signál, pak existuje teorije:

Žádný BUH není schopen přečíst morse signál dvou na sobě sedících signálů, které mají shodný kmitočet, jsou stejně rychlé, stejně silné a mající stejný charakter (náběžná a sestupná hrana). To vědecky nelze. A teď u málo odolného rádia si uvědomte, že ten nežádaný signál tam vlastně není (byl vygenerován z minimálně dvou jiných signálů na nelinearitách jeho stupňů). To je tak vrklavý signálek, že mi například stačí zařadit ATT jen -3dB, tudíž on poklesne o -6dB. Tím se jasně poruší výše uvedené pravidlo a já to začnu brát. Stačí posunout příjem do jiné výšky zázněje atd.
Jinými slovy. Neblbněte s IP3. Ta doba strašení již dávno skončila. I to nejprůměrnější rádio je na tom dnes lépe. Doba TS520, kdy na vstupu byl jeden laděný obvod a bipolární tranzistor, je fakt už dávno pryč. TS520 v dobách rozhlasového vysílání v pásmech 40m, opravdu na 40m neslyšela nic. Dnes toto brutální poškození příjmu již nehrozí a s ostatními případy si lehce poradíme. Třeba i tím, že změníme rytmus vysílání a uděláme rozsynchronizování našeho signálu se signály jinými a tedy nebudeme začínat vysílat ve stejném časovém okamžiku.
No a pro ty, kteří si dokonce v pásmu 80m zapínají předzesilovače, těm musím vzkázat. Prosím přečtě si  něco o vlastním rádiu, zkuste si doma pomocí dalších 2 vysilačů vygenerovat intermodulační produkt a pak si s ním pohrajte (máte tam ATT, máte řízení citlivosti, máte filtry......A hlavně nezapomeňte na to, že nejdůležitější ze všeho není to rádio, ale Vaše ucho, které předá podmět mozku. Tedy nesvádějte vše jen na Váš TCVR, ale začněte hledat chybu i ve Vaší nedostatečné vytrénovanosti. To je ten rozdíl mezi Vámi a třeba OK1?. Proto on je tak dobrej (trénoval, studoval a kupoval stožáry za flašku rumu - to mám z jednoho videa HI).
 A snad ještě něco k moderním DXmanům (FT8čkáři). Váš úspěch v počtu zemí, byl dosažen ne studiem, prací a dalšími aktivitami, ale většinou tím, že jste si koupili počítač a TCVR. Je to pro Vás škoda, asi nikdy nepoznáte, co je to boj sám se sebou, co je to studium, pokus a další věci. Zkrátka vše to, co celé generace HAMs dělali před Vámi. (Opět samozřejmě to myslím jako dezinformátor, ale to asi chápete, pokud ne, pak Vám skutečně jako učitel na Střední telegrafní škole nemohu pomoci).

No konečně pojďme k tomu závodu.

Opravdu se nesnažte vítězit podvodem. Lze to docela dobře. Někdy se to provalí hned, někdy až za delší dobu. Znovu opakuji, že antény se dělí na vyloženě ztrátové a na ty méně ztrátové. V žádném případě neexistují antény zázračné. Nejlepší (pokud máte prostor), jsou antény rezonanční, bez jakéhokoliv přizpůsobování, které vždy zanáší ztráty (nekonečné Q u cívek lze dost blbě udělat). Pokud nemáte prostor, nebrečte a závoďte s tím, co máte k dispozici. Pokud už něco přizpůsobujete, pak si uvědomte jaký používáte anténní člen. Nikdy ne nic malého s malými toroidy, opět by jste si zadělali na větší ztráty. Já osobně pro přizpůsobení 5W používám L článek navržený pro 100W výkonu. Použijte modernější rádio, čím modernější, tím pravděpodobněji dosáhnete lepšího DR. Jestliže máte nějaké Alinco, pak již dlouho před závodem musíte zjistit, že kolega bydlící 1km od Vás, Vám činí problémy. Takové rádio raději nepoužijte. I takový laciný TCVR jako RS918 (kopije mcHF) je opravdu odolné a dobré. Dnes se běžně jezdí tempem cca 29 až 34 WPM. Zkuste si toto tempo nastavit v nějakém programu. Měli byste zvládat značku přečíst a zapamatovat si její podstatnou část. Pokud Vás chytá amok a máte pocit, že čím rychleji, tím lépe (třeba jezdit tempem 40WPM a více), pak si prostudujte po závodě chybovost těchto stanic. Oni to sice berou a zvládají, ale jejich protistanice většinou ne. Je to pak škoda bodů. Hezké to je třeba sledovat na signálu stanice OK1ARN junior v závodě MWC. Sledujte to. Naopak, a to zvláště v kategorii QRP, se snažte pochopit, co je to Shanon Kotělnikův teorém. Zkrátka stanice která můj slabý signálek nebere, si potřebuje vylepšit poměr signál šum. To většinou lze jen zařazením užšího filtru. Ovšem užší filtr přenese za jednotku času méně dat. Tedy pokud na něj vyjedu (počítač to umí, TCVR někdy ne HI) tempem 40WPM, pak mu to neusnadním. Tedy vůbec se nebudu stydět, kdy ze závodního tempa 32WPM, mu to na chvíli stáhnu třeba na 20WPM. Je to opravdu krásná finta, která funguje a musí fungovat. Ale spousty různých fint se dá okoukat jen poslechem (proto svým žákům tak rád dávám k dispozici různé nahrávky). Používejte full QSK. Řeči o tom, že mne to unavuje atd, jsou naprosto mylné. Dá se to natrénovat a moji žáci to běžně pouřívají a nic jim nevadí. Full QSK má i jednu výhodu. Pokud volám současně s nějakou stanicí, která není QRP, pak moje šance na dovolání je vlastně malá. Tedy mohu uprostřed volání to utnout a dát více klidného kmitočtu svému silnějšímu kolegovi. Někdy to někdo i ocení a vrátí Vám to. (I já někdy napovídám, proč ne). Pokud při Vašem volání vzniká pileup, pak to klidně ukončete a běžte si dělat spojení jinam. Ztrácíte čas a děláte jen QRM. Váš ideální čas volání je ten, kdy voláte sami. Toho si buďte vědomi. V poslední době se objevuje i systém gentlemanovského volání. Co to je? Na pásmu se objeví třeba začátečník, který nezvládá i mini pileup dvou stanic. Pokud voláme dva současně, ten začátečník se zmůže jen na vyslání otazníků. Pokud v tom systému budeme pokračovat, pak ztrácíme čas. Mohu však reagovat jinak. Když například volám současně s Pepou OK1AY, vím, že má 100W, kdežto já jen 5W. Tedy po otazníku na chvíli přestávám volat, aby ten začátečník měl na poslech jen jednu stanici. Tím to urychlím o několik kol a pak si v klidu to spojení udělám. Spousta stanic tuto fintu již pochopila. (Někteří v Polsku ještě ne a tak se chovají arogantně a dají svou značku třeba 5x zasebou). Prosím, to ne. Také jsme si říkali, že když jedu systémem full QSK, pak slyším, kde je naladěna stanice, která volá současně se mnou. Té stanici na příjmu to mohu ulehčit tím, že nebudeme naladěni přesně na sobě. Tedy klidně v druhém kole volání se odladím cca o 40Hz vedle. Pokud začátečník prošel Střední telegrafní školou v Liberci, pak zajisté ví, že nikdy nesmí dopustit svůj CW offset mít třeba 800Hz (výška zázněje při příimu). Tam by ten můj systém odladění o 40Hz asi moc nepoznal. Pokud však bude poslouchat s výškou zázněje (offsetem) cca 450 Hz (všechny níže uvedené nahrávky jsou dělány z mého TCVR KX3 s nastavením offsetu 450 Hz, pak těch 40Hz stopro pozná. My, jako volající stanice při současném volání s někým jiným, máme větší šanci na dovolání tehdy, pokud protistanice nás uslyší v nižší části spektra (s nižším záznějem). Tedy mám se já ladit tak, abych volanou stanici slyšel na 80m výše a nebo níže? Jo holenkové, takový rozbor si za domácí úkol udělejte sami. Ale mohu Vám napovědět. Převážná část stanic v pásmu 80m používá nastavení CW v modu CWL (jakoby LSB). Tedy pokud Vám nějak rozbor vyjde, pak si uvědomte, že v pásmu 20m to převážně bude opačně. Dokonce si udělejte rozbor, co se stane, pokud si v nastavení to otočíte (jakoby budete používat USB). V naší telegrafní škole toto trénujeme. Samozřejmě trénujte i přesné volání na kmitočtu. Opět opakuji význam jednoho Q kódu. Pokud dostanu QZF, pak mne někdo žádá, abych ho volal přesně na jeho kmitočtu a ne někde 200Hz vedle. Uvědomte si, že s používáním úzkých filtrů se musíme umět na sebe naladit. Pokud vy máte úzký filtr, pak je to jasné a TCVR Vám nedovolí být blbě naladěný. Pokud by tomu tak bylo, pak byste nic neslyšeli. Pokud chcete stále jezdit na Váš doma postavený TCVR vybavený SSB filtrem 3KHz širokým a používáte offset (výšku zázněje) třeba 800Hz, pak prosím navštivte naši odbornou muzikantskou školu ladění (také v Liberci HI). Ne opravdu Vás mohu ujistit, že Vaše šance na dovolání je minimální. Uvědomte si, že klidně můžete volat i 200Hz vedla a já vás na KX3 se zapnutým filtrem 50Hz neuslyším. Opravdu veliká chyba.... Na tyto operátory mám vždy připravenu velikou rákosku, případně je nutím, ať si do své oblíbené FT897 zakoupí ten nejužší filtr co jde (Tuším, že se jmenuje CN a je široký 270Hz).
Toto bývá dost veliký problém v OK QRP závodě, tak i já používám třeba i 500Hz filtr, aby se do mne strefili ti nemuzikanti HI. V Liberci znám jen jednoho "hluchotu", toho jsem však donutil si koupit ten filtr 270 Hz a od té doby je s ním pokoj (Kájo nezlob se, ale musel jsem to hlásit HI).

Které knoflíky na KX3 používám? Jen ladění (RIT už nepoužívám), dále ATT (na 80m nastaven v menu na -10dB), hlasitost a knoflík nastavování rychlosti vysílání. Ostatní blbosti jsou k ničemu. Svým žákům vždy říkám, nikdy nezapínej NB, nikdy nezapínej NR nesnaž se za jízdy něčím točit a soustřeď se na signál protistanice. Za domácí úkol si vlezte na YOUTUBE a najděte si geniální nahrávky typu FT710 versus FT817. Prostudujte si tu nahrávku, jakmile vidíte to, že někdo blbne s knoflíkama, něco šteluje, dejte si ho do blacklistu. Jen Vás bude mást. A co AVC? Jo tak to je rána do vazu. AVC vám může pomoci tím, že Vám sníží únavu a ochrání Vás od točení knoflíkama. Na druhou stranu Vás však může docela lehce připravit o příjem slabého signálku. I toto je nutné trénovat. Pokud je na bandu volno, pak si někdy i já dovolím AVC zapnout, pokud však něco lovím, pak AVC vypínám a mám jen zapnutý limiter, abych při nějakém nárazu nepřišel o uši. Je to v nějaké nahrávce slyšet. Dnes se však i u běžných TCVR používá AVC dělané tak, že do určité úrovně pracuje s jednou křivkou zesílení a od určité další úrovně s druhou křivkou zesílení (to zesílení má nižší). A křivka AVC končí limitací, kdy to už nemůže být na výstupu vyšší. Tak to má děláno i KX3 a další TCVR. Dokonce i známá čínská RS928 to používá (proč ne, když firmware ukradli). Zkuste si domyslet, proč to tak je a jaký je rozdíl od normálního běžného AVC typu FT897? No napovím. Do určité úrovně vstupních signálů jsem v oblasti, kdy odstup dvou různě silných signálů se zachovává (např. rozdíl mezi slabou a silnou stanicí je 20dB.) Jakmile však silná stanice je silnější a dostane se na mez regulace AVC, pak mi vlastně působením AVC se zvyšuje odstup těch dvou signálů. Už to není třeba 20dB, ale 25dB. Jakoby přestávám tu slabší stanici slyšet. Tomu můžu zabránit tím, že AVC vypnu. Pak je však průšvih, protože pokud mám malý DR rádia, pak se dostávám do limitace (přebuzení) a slyším kulové. A to ještě to kulové je zkreslené. Upozorňuji, že práci s AVC a s dynamikou rádia je dost důležitá kapitola. Proč si myslíte, že i to rádio za 190000 Kč má stále attenuátor HI?

Poučka Joži Fera.

Nejprve vždy zatlumte rádio (většinou pomocí ATT a řízení citlivosti) na nejvyšší možnou úroveň, teprve když přestáváte slabé signálky brát, tak pomalu to odtlumujte. Všechny níže uvedené nahrávky jsou dělány v tomto režimu.

A ještě jednu radu. Když berete slabý signálek, nikdy nezvyšujte hlasitost, ale naopak ji snižte. Něco na tom je a prostudujte si charakteristiky lidského ucha.

Sakra my se k těm nahrávkám snad nedostaneme HI. Jo a taky jsem se setkal s názorem, že když používám úzký filtr, že vlastně nezáleží na kvalitě sluchátek. Prý stačí ty různé šunky za pár korun. Tak tomu nikdy nevěřte a snažte se používat sluchátka s co nejširší frekvenční charakteristikou a dobrou citlivosti, společně s obrovským dynamickým rozsahem. Proč bych si pak kupoval rádio s velikým DR, když mi to pokazí na výstupu sluchátka. Celý řetěz se počítá. A nezapomeňte na to, že CW je přerušovaný proces. Pokud něco nebude mít správný BW (kmitočtovou šířku), pak mi pravděpodobně nebude podávat hrany tak, abych tomu rozuměl. Oblá hrana - nečitelný slabý signál.

Taktika stanice OL4W v CQWWCW2023

Každý závod má mít (podle mne) prefázi a postfázi. Musím si na začátku uvědomit, kde jsem posledně chyboval, co se nepovedlo atd. Musím udělat rozbor "honění" za násobiči v porovnání s typickou vlastností mé antény. Musím udělat rozbor, zda jsem někde nezaspal. Jo bohužel stárneme a tak i čas odpočinku musí být plánován a načasován na nejlepší "jalovou" dobu. Pro QRP stanice je důležité mít i statistiku minulých závodů a vědět, kdo je hlušec a komu to poslouchá. Opravdu nemohu si dovolit volat JA3YBK, když nenastala typická situace, kdy vím ze zkušenosti, že je dělatelná. Při 1000 základních bodech na konci závodu mi toto spojení sice přinese 2000 bodů (2 násobiče), ale ztratím třeba hodinu času neustálým pokusem se dovolat. Pokud vím, že asi budu mít na konci závodu 80 násobičů, pak jedno spojení po EU mi "sežere" půl minuty a přidá za tu dobu 80 bodů. Pokud takových spojení udělám 20, pak získávám 1600 bodů a to za čas 10 minut. Co je tedy lepší?

Tedy na začátku závodu jsem si stanovil seznam stanic, s kterými jako DXy jsem neměl nikdy problém. Vlastně takový přehled možných násobičů. Patřil tam třeba i D4C (spojení na jih je pro NVIS výhodné). V taktice jsem se rozhodl, že po těchto stanicích půjdu. Současně mám i vlastní kuchařku na to, kdy má NVIS šanci se dovolat (Všimněte si volání na násobič do 4X4). No a pak jde vlastně jen o to, využít vlastnosti NVIS a "naflákat" co nejvíc spojení po Evropě. To by měla umět. Spoléhal jsem i na můj tajný trumf a to je celkem dobré zkušenosti s dovoláváním stanic ze 17 a 18 zóny. Já vlastně nevím, proč mi to tam chodí.

No jak to dopadlo?



Výsledek díky vynikajícím podmínkách pozitivní fáze poruchy (první noc) lepší než vloni. CCa o 8 násobičů lepší výsledek než vloni. Všimněte si, že za první noc jsem udělal s 5W celkem 40 amerických stanic. To opravdu nepamatuji. Po první noci jsem měl 400 spojení a přemýšlel jsem o taktice, která by mne vystřelila v můj osobní rekord. No to jsem ještě nevěděl, že mne čeká druhá a třetí noc. To pak bylo utrpení. Za domácí úkol si stáhněte ionogramy a studujte. Tradičně zahajuji závod metodou SP, abych zjistil, jak se band chová a jaké to asi bude.

Upozornění, pro poslech vždy použijte stereofonní slucháta zapojená do Vašeho PC. V opačném případě toho mnoho neuslyšíte.

SP.mp3

Díky RBN si dnes můžeme dovolit s 5W i RUN

PokusRUN.mp3

Dále kusy nahrávek. Pokud chcete vědět z jakého času nahrávka pochází, pak se podívejte na název souboru.

3V8SS.mp3

NP4Z.mp3

PJ4K.mp3

NP4Z.mp3

NP4Z.mp3

NP4Z.mp3

ZF5T.mp3

4W8X.mp3

BY3GA.mp3

4Z4KX.mp3

E2A.mp3

4W8X.mp3

D4C.mp3

E2X.mp3

ZF5T.mp3

VR2KW.mp3

JA3YBK.mp3


Závěr:

Vzhledem k tomu, že autor tohoto povídání nikdy nedosáhl k titulu mistra světa, pak platí pravidlo, které říká - Kdo tomu nerozumí, tak ten to učí. Tak to i berte. Veškeré zjednodušování a potírání teorií však má snahu v tom, aby žáci měli něco do vínku při jejich startu. Celá škola je však stavěna tak, že na prvním místě je vždy studium daného stavu a vlastní zkušenosti. Pevně věřím, že vydání popisu dalších závodů budou mí žáci dělat na vyšší úrovni. Já jen nechci, aby se někdo bál telegrafie. Podle mé zkušenosti s koncem CW skončí i HAM hnutí, Pak už to bude jen mobilní telefon a počítačová hra.

Howgh

Jožo Fero L.P. 2023