CQ WPX CW 2023 v odpočinkovém pojetí

No nevím, jak cítíte další vývoj HAM sportu. Zcela určitě je to úplně něco jiného, než co zde bývalo tak před 35 lety. Co se stalo tušíme, co bude - netušíme. Důsledek je jasný. Zatímco ještě před 30 roky jsem běžně sebou na procházky brával TCVR Datel pro pásmo 80m a klidně ve 14. hodin jsem si někde natáhl kus drátu. Se 2W výkonu jsem dal výzvu a volalo mne spousty Céčkařů. Povídali jsme si a bylo to velice příjemné. No a co nyní? Zkrátka je to jiné, duch 5nn a FT8 je zde šíleně znát. Pokud potřebujete otestovat nějaké QRPítko, pak to bývá problém. Ale nebrečme. Hlad po spojeních nám malinko uspokojují závody. Jedním z nich je CQ WPX. Je to nádherný závod pro špatné antény. Jak to myslím? No pokud máte anténu typu NVIS, pak jste zde kingem. Nedaleko nás jsou Němci. Jejich členská základna je nepřekonatelná a je to k nim většinou na jeden skok. Co více si přát HI?. Samozřejmě mluvím o pásmu 80m. Ale mluvit stále o tom samém je blbost. Tedy zkusme se vcítit do toho, co zažil operátor stanice OL4W. Závodil na pásmu 80m s KX3 a typickou NVIS. Zkuste se do té atmosféry vcítit podle nahrávky. Doporučuji si nandat sluchátka. Nechtěl jsem to přemodulovat a tak je to trošku slabší. (Větší nahrávací úroveň by do nahrávky zaneslo další prvky AGC).

První půlhodina závodu.mp3

V mé radostné náplni byla i kontrola našich špiček (CN3A). Dokonce jsem vymyslel i způsob hodnocení výkonu, pokud nejsou na jeden skok ode mne. Ale algoritmus musím ověřit. Dokonce existuje nahrávka, kde 5W OL4W má v jednu (a to poslední) chvíli více spojení, než CN3A HI.

CN3A.mp3

Při spojení žádné rušení nabylo. Přesto jsem se divil těm velikým mezerám. To většinou bývá tehdy, pokud někdo používá dálkově ovládaný přijímač (to samozřejmě závodní podmínky zakazují). Ale zde to zcela určitě bylo dáno pokusem o přepínání beveragů. (Operátor nemohl tušit, kdo ho volá).

Občas jsem se nudil a tak jsem testoval různé TCVR. K dispozici jsem měl KX3, MFJ9040, (tr)uSDX a QCX mini. Pokud vezmeme klasický analog TCVR MFJ9040 (rádio typu NE612), pak se jedná o klasický analog. Filtr to má 4 krystalový a docela široký. Přesto ten poslech je takový hladký. Přemýšlel jsem, proč se hrabeme do nesmyslných DR rádií. Když se objeví nový typ a v tabulce pana Sherwooda se umístí v čele, jsme schopni se zruinovat a to rádio koupit. Otázka však zní - využijeme to? Je to potřeba? No poslechněte nahrávky. Systém band map v našich logovacích programech dělá to, že si nepřejeme vysílat s někým na podobném kmitočtu. Tedy vlastně i typické intermodulační produkty tímto eliminujeme. To opravdu už není tak, jak bývalo. Je nás méně HI. Zkrátka u KV rádií už nás asi intermodulační produkty nebudou tolik otravovat, jako na VKV. Jestliže s NE612 jsme byli schopni postavit rádio s IP3 někde kolem +5dBm, pak dnes už to pomalu stačí. Samozřejmě pokud by na druhém konci paneláku někdo vysílal s námi, pak zcela jistě potřebujeme KX3 a nebo něco dokonalejšího. Pamatuji, že s FT857 jsem se nemohl přiblížit k jedné 3KW stanici v Liberci na vzdálenost bližší, jak asi 10 kHz. Vzdálenost mezi námi cca 5km. Po té zkušenosti samozřejmě FT857 šla z baráku. Ale poslechněte si, jaký je rozdíl v poslechu na KX3 a další "šunková" rádia. Ani v jednom případě Vás neruší intermodulace. A to máme v záloze ještě ATT. Vadí nám spíše blbě nastavené AVC, nemožnost QSK a hlavně kvalita filtru. Přesto zkušenému borci nevadí ani to. Zkrátka signál (rušící) ve vzdálenosti cca 150 Hz od užitečného signálu, nádherně odfiltrují uši a mozek. Koneckonců tak jsme se to na těch Tornech naučili HI. Pochopitelně existují situace, kdyby to vadilo (např. něco by nám hýbalo s AVC).

Test radii1.mp3

 Na této nahrávce testuji SSB pileup na MFJ9040 TCVR. Je vidět, že Fauna Flora v Polsku má své zájemce.

Test radii2.mp3


Test radii3.mp3

Test radii4.mp3

Test radii5.mp3

Zajímavé je třeba to, že naše špičkové stanice stále používají rádia IC756PRO3. Což je u pana Sherwooda propadák. Ano, vliv rádia na výsledek v závodě není tak podstatný, třeba jako kvalita operátora, či kvalita antén.

  MFJ-9200 poskytl k testování Jirka OK1DAR (Jirko díky moc)Už je Vám jasné, která HAM organizace má celosvětově větší vliv, jak ta naše? Přesto však ještě dožívá skupina bývalých OLáků. Asi pro CW bude hůř. Graf znázorňuje počet spojení do jednotlivých zemí DXCC z pohledu OL4W.