Jak "chorobný strach" o ATU Z11 dokázal promarnit životní šanci 

Liberec - období CQ WPX. Jožo Fero vymýšlí strategii, jak porazit vedoucího operátora světových QRP tabulek TI5N ( W8QZA). Studiem Billových výsledků, docházím k názoru. Letos anebo nikdy. Bill má veškeré atributy světových QRP leaderů. Má zajímavou značku, má směrovky, umí to... Jediná jeho slabina je v pásmech LOW ( 80m a 160m). Protože je období slunečního minima, dá se předpokládat, že i jeho silná zbraň - pásma 10 a 15m, nebudou tak obrovskou výhodou. Pečlivě jsem nastudoval veškeré své možnosti, sestavil grafy a Bille... hyn sa hukáže. Ano přátelé - ukázalo se. Ale pohleďte sami na některé typické obrázky:

Tentokrát, kromě ionogramů jsem pečlivě sledoval i bouřky. Jakmile se blesky přiblížily na méně než 10 km od mého QTH, vypínal jsem zařízení. Proč? Z jednoduchého důvodu. Již jednou mi odešel v anténním tuneru procesor a posuvný registr. Měl jsem s tím obrovské problémy to opět zprovoznit. Co se děje při příjmu v pásmech 80 a 160m nemusím snad nikomu vysvětlovat. Zkrátka výboje ve vzdálenosti někde 100 km ve vhodné výšce pro moji "pádlovku" - zkrátka připadal jsem si jak tetřev hlušec. Zkrátka obrovský "výbuch" mých nejoblíbenějších pásem. Zvláště 80m mne dost mrzelo. Nakonec jsem zvolil připravenou variantu "3" a vyráběl násobiče tam, kde mi to moc nechodí. V pásmu 20m. Ale pojďme se podívat na CQ WPX od začátku. Varianta ( pesimistická) předpokládala následující vývoj:

 

 

 

 

 

Zkrátka pokusit se "naplno" využít povoleného vysílacího času a hlavní činnost věnovat pásmům 80 a 40m. Dvacítce se věnovat pouze tříbodovým spojením a násobičům. I 160m band měl být pro svoji 2 bodovou hodnotu daleko výživnější než pásma vyšší. 10m a 15m jsem chtěl jet jen na tutovku v období silné Es vrstvy. Nechtěl jsem zde ztrácet drahocenný čas. A jak to nakonec dopadlo? Bořky a bouřky. Určitý přínos pro nás QRPisty snad mělo jen to, že se v průběhu závodu velice často vytvářela sporadika. Čím je pro nás sporadika významná? Na to snad již přišel každý QRPista. Zkrátka podchytíme-li začátek sporadiky, pak náš signál se na krátké vzdálenosti zesílí. Najednou se začneme "plést" do různých DX signálů. Jinými slovy, je to jediná šance, jak si zkusit RUN mód. Je to sice stále málo "výživné", ale občas to dovolí si i malinko oddechnout a zahojit naše mozoly od stálého točení ladícím knoflíkem. A jak vypadal vývoj?

Jak je možné, že předpoklad a skutečnost se mnoho neliší? Tak to je právě dáno dobrou přípravou. V analyzách jsem jasně věděl, kolik mi dá který band a kolik násobičů asi bude. Jakmile jsem přešel na variantu tři, musel jsem si pohlídat počet násobičů a hodnotu bodových spojení. Ale o tom snad někdy příště. Kvůli bouřkám jsem závod vlastně zabalil již v době trvání. Zkrátka - nebylo to ono. Přesto to byla veliká zábava. Konkurence zřejmě bude veliká. Zatím se vyskytlo několik super výsledků. 

A kolik já?

Už zde je jasně vidět, že jsem byl ( a zřejmě vícekrát ) poražen na násobiče.  Ale nebrečme. Bylo to docela fajn. A jak jsem poslouchal na "pádlovku"?

7X0RY    9M6/G3ZEM    B7P    C6AWL    EF8M    HC8N    KD4D    LR2F    P40A P40A(1)    P40L    PR5W    PS2T    PY7RP    VC2M    VE3JN    VR2C    ZL6QH

A co ionogramy? 

26.5.  02UTC26.5. 03.45 UTC ( pádlovka jásá HI) 26.5. 04 UTC Poruška začíná - ale je to fajn HI

26.5. 05UTC 26.5. 06UTC A poruška přechází v Esku

26.5 14.15UTC 26.5. 16.45UTC a zase Eska

27.5. 03.45 UTC 27.5. 11UTC Tak a závoďte HI 

27.5. 20.45UTC Porucha odezněla a vytvořila zajímavou situaci. Docela se mi to líbí HI.

27.5. 21.45 A opět - celkem nádhera ( pro nás pádlovkáře a QRPisty)

Co říci závěrem? A žije WPX 2008.