Hrátky s mobilem II. - Zajímavé HAM programy pro Android

Ať chceme nebo nechceme, v poslední době se vývojáři HAM programů snaží někdy kopírovat a implementovat něco, co z technické podstaty nemůže být tak dokonalé jako v mobilním telefonu. Asi nikdo z nás si nebude sebou brát vysílačku jako emergency nástroj při cestě do odlehlých končin. Projekty typu ARES a podobné, mohou být dobré snad jen v mimořádných situacích, kdy by selhala celá síť GSM. Naše republika (obecně Evropa) je na tom přeci jinak než velká rozlehlá území v USA a v Rusku. Proto oni stále rozvíjejí svůj program MARS a jiné. Skutečně tam to má asi smysl, kdežto u nás i několik živelných pohrom (z hlediska např. Japonska naprosto neživelných),  je opravdu lehce zvládnutelné přes GSM zálohovanou síť. Ale buďme rádi, že je stav takový, jaký je. Tedy většina z nás mobilní telefon bere jako něco totálně spolehlivého a fungujícího z hlediska sítě daleko kvalitněji, než cokoliv jiného co moho vytvořit HAMs. Proto určitě si nebudu kupovat digitální ručku, abych ji využíval pro spojení na Šumavě. Zkrátka já se tam s ní nikam nedovolám. Kdežto mobilem se pravděpodobně dovolám lehce. Kdysi jsem na těchto stránkách popisoval drobné programy pro Javu. Dnes ať chceme nebo nechceme, tak svět mobilních telefonů ovládl operační systém iOS, či Android. Programy jsou lehce dostupné např. na Google Play.

https://play.google.com/store

Většina programů je zdarma, případně za pár korun. Ale pojďme si některé užitečné  programy připomenout.

QTH Locator

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.arbeiterwaschmaschine&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImRlLmFyYmVpdGVyd2FzY2htYXNjaGluZSJd

Vzpomínám si, jak jsem vloni po rádiu sděloval Vaškovi OK1DCS svoji polohu v campu. Psal jsem o tom zde:

http://ok1if.c-a-v.com/SRH2012/Den%20t%C5%99et%C3%AD.pdf

Zkrátka zadání souřadnic ve tvaru např. 48 54 26.3 a 13 49 34.9, je strašně nepříjemné. Proto amatéři vymysleli systém lokátorů. Všichni je známe a používáme. Např. můj lokátor JO70MS je jasný. Ale pokud někomu chci zpřesnit svoji polohu, pak lokátorový systém využívá ještě dalších dvou číslic, s možností dalšího zpřesnění o další dvě písmenka. No to je sice hezké, ale jak a na čem si to zobrazit? Většina chytrých telefonů dnes se umí připojit na Internet a má v sobě zaimplementován systém GPS. Pokud si nainstalujeme program QTH Locator, pak lehce určíme naší polohu, či ji dokážeme vyhledat. Pokud tedy příště Vaškovi zadám lokátor ve tvaru JN68VV97, pak Vašek bude vědět zase přesněji, kde jsem.

 

Pokud to chci ještě více zpřesnit, pak zadám např. JN68VV87xr a opravdu mne Vašek najde u Vltavy, kde zrovna se budu koupat.



Program umí pracovat s Google mapou, či se satelitním pohledem. Ten se dá přepínat. Pokud tedy můj telefon je vybaven GPS, pak okamžitě vidím, kde jsem a jasně mi ukáže můj přesný lokátor. Opravdu je to šikovný program.
Samozřejmě pro ty, kteří nemají chytrý telefon, ale jen počítač, pak existuje Windows verse.

http://no.nonsense.ee/qthmap/



Ano přeně na místě JN68VV97CT jsem měl postavený stan. Větší zpřes'nování již opravdu není potřeba, hraničí již s přesností systému GPS.


Program ZELLO Push to talk

Modelová situace. Jsem na Šumavě a mám nějaký problém. Kamarádi jsou ve vzdálenosti, že není možné se na ně dovolat pomocí ručního TCVR. Jak to zjistím? No třeba modelováním v programu RF SIGNÁL

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cloudrf.android.signal.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5jbG91ZHJmLmFuZHJvaWQuc2lnbmFsLnBybyJd




Na uvedeném obrázku je modelování síly pole, pokud vysílám na kmitočtu 145.550 MHz výkonem 2W, používám krátký pendrek ve výšce 1,5m. Na druhé straně je totéž. Program uvažuje i s databází budov a zeměpisného převýšení. Zkrátka a dobře se  z Hniliště do Volar nedovolám. Zkrátka to nepůjde. Mohu sice zavolat z mobila, ale potřebuji něco rozebrat trošku podrobněji. Tedy volání např. 5 minut s tarifem 3,5 Kč/min mě bude stát 17,50 Kč. Skoro už to není legrace. Jak se to dá jednoduše obejít?

Tak je nutné mít telefon s Androidem a s možností připojení na Internet. Ano, jsou někteří z Vás, kteří říkají, že Internet v mobilu nepotřebují. Je to moc drahé. Není nutné toto rozebírat, já říkám, že bez Internetu v mobilu si mobil nedovedu představit.
Ale vezměme ten modelový případ, že jedu na tu Šumavskou dovolenou jen na týden. Např. u Vodafone si mohu aktivovat týdenní připojení k Internetu za cenu 49.41 Kč. No krása, bohužel tento tarif má jedno omezení a to je FUP. Ten u tohoto tarifu je neúprosných 60MB. To je dost málo. Jakmile tento FUP vyčerpám, pak mi operátor umožňuje další neomezené čerpání dat, ale sníží mi rychlost na 16kbit/sec (2KB/sec). To je rychlost naprosto nepoužitelná i na běžné surfování pomocí PC. Dokonce je to málo i na takové komunikační prostředky jako SKYPE atd.
Existuje však program zvaný ZELLO, který pracuje jednostranně systémem PUSH to Talk. Tedy jako běžná vysílačka. Mám ho zkrátka spuštěný na pozadí a pokud chci mluvit s kamarádem, stisknu hypotetické tlačítko a mluvím. On pokud je aktivní na Internetu, tak vše slyší. Přitom datová náročnost tohoto programu je minimální. Testoval jsem ho na příjmu a vycházelo mi, že za hodinu potřeboval ke své činnosti jen cca 20 KB dat. Tedy kdybych ho nevypínal a měl ho puštěný celý týden, pak ve stand by režimu bych spotřeboval cca 3,3 MB dat. To je skutečně nenáročný spotřebitel dat. Pokud však do toho jednostranně mluvím, vyšlo mi, že tok dat je cca 2KB/sec. Za domácí úkol si vypočtěte, kolik minut mohu hovořit, než spotřebuji FUP 60MB. Ale to není ještě tak zajímavé, jako to, že když FUP překročím, tak mi operátor sníží tok dat na přesně 2KB/sec. Tedy tomuto komunikačnímu prostředku to vůbec nevadí a mohu mluvit klidně dál. No fantazie. Kde si ten program mohu stáhnout do svého mobilu?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.loudtalks&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5sb3VkdGFsa3MiXQ..


Snad ještě připomínku. Až si budete zakládat své uživatelské jméno, použijte svoji HAM call.

No a ještě lepší zpráva, tento program si můžete stáhnout i na PC.

http://www.zello.com/


Tak co řikáte. Místo vysílačky mobil a tak kde je pokrytí GSM, tam ta vysílačka bude fungovat a spojím se třeba na ZL. Tak mne napadá - potřebujeme ty naše drahé vysílačky? Ne nebojte, nemyslím to vážně.
A kdyby někdo chtěl zavolat, jsem na ZELLO pod svoji značkou. Samozřejmě je zde systém podobný jako n Skype, ke kontaktu potřebujete autorizaci protistrany.