Jak se spojovat v náročném horském terénu?
Kdo to nezažil, neví. O co se jedná? Už od prvopočátku našich různých expedic (Šumava, Krušné hory....) nám vždy nefunguje spojení pomocí VKV. Dokonce ani výkon 5W nedokáže zajistit spojení do základního tábora, pokud se jedná o oblast s různými převýšeními. Se zájmem jsem si tedy přečetl článek o problémech našich vojáků v Afganistánu:

České vysílačky nám nestačí, na americké chybějí stamilióny, zní z armády
Ministerstvo obrany by chtělo vojákům nakoupit americké vysílačky, protože české radiostanice nevyhovovaly v boji v Afghánistánu. K výměně ale zatím nedojde, protože obrana nemá stovky miliónů, které by na nákladný nákup potřebovala.
Celý článek......

Že by naše armáda neznala zákonitosti spojení? Tomu se mi nechce věřit. Už starý Wehrmacht používal pro spojení do vzdálenosti 30km povrchové vlny na kmitočtech kolem 2MHz. Koneckonců stále si ještě pamatujeme na nádherné radiostanice RO-21. S prutovou anténou a výkonem kolem 0,1W to nádherně fungovalo i na vzdálenosti 10 Km (spojení Liberec - Chrastava). Ale hezký článek na toto téma je např. zde:

http://csla.cz/vyzbroj/spojovaciprostredky/rm31_1.htm

Sám jsem s těmito komitočty dělal plno pokusů. Ačkoliv náše amatérské pásmo 160m je až do 2 MHz, lze konstatovat, že je zde naprostý klid. Abychom si s Karlem OK1JRU připomněli, co toto pásmo umí, udělali jsme zajímavý pokus. Na kmitočtu 1995 KHz jsme prováděli pokusy do výkonu až 1mW. Bohužel Karel má doma šílené rušení a tak nešlo výkon ještě snižovat. Vzdálenost mezi námi je někde kolem 1,3 km. Zajímavé je i poslech modulace z KX3. Nastavená komprese je asi 20dB.

TESTY 1995 KHz (*.avi)

Tak co říkáte? Asi to bude chtít na příští naši expedici vyrobit prutovku. Ideální by bylo i zkonstruovat malý krystalem řízení TCVR.  Zkusí to někdo?