Užitečné radioamatérské programy pod Androidem

Opět modelová situace. Přijíždím do neznámého prostředí a napadá mne, že by bylo dobré s někým na převaděči popovídat. No jo, ale jak se dozvědět kmitočet? Zkoušet to? Hledat v databázích?
Ale ne. Někdo nám to krásně zpracoval do programu, který se jmenuje Repeater.
Najdete ho např. zde.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zbm2.repeater&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS56Ym0yLnJlcGVhdGVyIl0.

Pokud Váš mobil (tablet) je vybaven GPS, stačí ho zapnout. Program vyhodnotí Vaši polohu a předloží Vám setříděné převaděče v okolí. V databázi je uloženo přes 27 zemí.



V menu si nastavíme požadovaný výběr. Nastavíme i okruh, do jakého nám má program převaděče vyhledat. Pokud nemáme mobil vybaven GPS, pak stačí zadat lokátor kde jsme. Výsledkem je pak tabulka převaděčů v našem okolí.



Současně je zobrazen i údaj o CTCSS převaděče. Opravdu dobrý a užitečný program. Už nemusíme pracně vyhledávat nepřesná data jinde.


Android a "naše" SOTY....

Dnes už si asi těžko budete kupovat "chytrý" mobil bez GPS. Pokud ho tedy máte, pak je to fantastický nástroj např. pro naši SOTA práci. Typický příklad: Přijedete do nějaké neznámé oblasti v zahraničí a zajímá Vás, zda náhodou není poblíž  SOTA, která by byla přístupná. Normálně byste byli nuceni jít na stránky databáze SOT, tam vyhledat něco, co má souřadnice poblíž Vašich. Je to skutečně pracné....
Někdo to za nás vymyslel lépe. Stačí zapnout mobila s aktivovanou GPS a spustit si program Sota Finder.


Ten najdete např. zde:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zbm2.sota&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS56Ym0yLnNvdGEiXQ..

GPs pak určí naši polohu (lokátor). Podle nastavení si pak můžeme zobrazit např:
A další třídění. Výhodou je i to, že k určení tohoto seznamu nemusíte být on line připojeni k Internetu. Jak to pak vypadá?



Zde si můžete všimnout i trošku nedotažeností v programu SOTA. V mém blízkém okolí je sota LUŹ OK/LI-057, která je současně přihlášena v Německu jako DM/SX-014. V Česku platí za 6 bodů, avšak v Německu za 8 bodů. Přemýšlím, zda je možné tento kopec aktivovat dvakrát. Je to sice podivné, ale podmínky to nezakazují. Našel jsem např. případ, kdy se to tak dělá. Např. dne 1.8.2012 byl aktivován tento kopec stanicí DL7VKD/P jak DM/SX-014 a následně za chvíli ta samá stanice aktivuje OK/LI-057 jako OK/DL7VKD/P. A šup, hned měl 14 bodů. To samé můžete dohledat u spousty hraničních kopců jako např. Sněžka, Třístoličník atd. No dobrá....pokud to tak už bylo v minulosti uznáváno, pak se přizpůsobím.