Vymýšlíte si "svoje" závodní kategorie?
Věnuji se závodění už hodně dlouho. Vzpomínám na závody dvojic a trojic, které jsme ve světových závodech uspořádávávali v Liberci. Zkrátka od počátku jsme věděli, že naše šance vůči ostatním je minimální. Samozřejmě jsme se chtěli umístit co nejlépe, ale vymysleli jsme si k tomu "vlastní" zábavu. Zkrátka jsme se utkávali mezi sebou. Mělo a má to své kouzlo. Otestují se nádherně antény a vůbec je to veliká zábava. A tak v Liberci existují kategorie jako "panelák" HP, "panelák" QRP.... Vedeme si i žebříček rekordů HI. Proč?
Dnes už existuje málo HAMů, kteří neuznávají JFT (Jožo Ferův Theorém) o 90 procentním podílu HW na výsledku v závodech. Pokud máte něco naježděno, zvládáte pile upy, umíte přijímat "do hlavy "asi tak 50WPM, umíte klíčovat asi tak 40WPM a nedělá vám problém ovládat počítačové programy, pak k další Vaši úspěšné cestě za výsledky potřebujete HW. To je výkon, antény. Myslím, že pomalu nastává doba, kdy nemusíme uvádět u vítězů značky, ale spíše odkud to jeli. A tak bychom mohli říkat třeba, že tentokrát HHRR porazilo Březinu, či Mělník porazil Holýšov. Domnívám se, že schopných operátorů máme více, jak schopných QTH. Tím samozřejmě vůbec nechci napadat ty, kteří tato QTH budují. Klobouk dolů. Jak já s úsměvem říkám...nesrovnávejte se v počtu udělaných zemí. Stačí, abych si vybudoval dálkově ovládaný TCVR a Martin OK1UGA mi zajistil dálkové připojení na jeho políčko. Myslíte, že bych ty zemičky také neudělal? Jejda už Vás slyším. Šílená a kacířská myšlenka. Ví vůbec někdo, kolik času a peněz to vybudování stálo? Všimli jste si kolik nových HAMů má 200 zemí DXCC na 160m? Tušíte, že to nejde udělat z centra Prahy na nějaké INV Vee HI? Ale nechme těch polemik. Takto mluví jen ti, kteří zkrátka "závidí" těm druhým to nádherné QTH a sami nejsou (nebo nemůžou) schopni natáhnout jiný drát v paneláku než "pádlovku". Jejich šance uspět v contestech je tedy minimální. Někteří z nich vymýšlí "polévkové poháry", případně CUC a další ptákoviny. Zkrátka nové srovnatelné závodní kategorie HI.
Jedním z těchto pokusů byla i moje účast v CQ160. Co očekávat od závodu na stejné zařízení na stejnou anténu? A tak jsem si vymyslel "svůj" závod. Zkrátka kategorie "za jak dlouho uděláš 400 spojení v CQ160?". Nádherná věc. Vyspal jsem se, nebyl jsem unaven. Zazávodil jsem si HI. Jak to dopadlo? Vytvořil jsem nový "Liberecký" rekord. 400 spojení se 100W jsem vytvořil za 6 hodin. Jel jsem jenom odpoledne a k mému velikému překvapení v módu S&P šlo při rozjezdu závodu dosti dlouho držet RATE přes 200. Náramná zábava "pádlovkáře" HI. Zrovna tak v CUCu. Co zkusit "sebemrskačskou" kategorii "Rozkmit"? TCVR v ceně 500 Kč s velice nízkým DR. Bez regulace zesílení, bez ATT. Jedna NE612 a jeden operák s diodami jako omezovač. Zkrátka rádio typu "děrovač" uší. A Aby to nebylo tak jednoduché, tak vedle signál od OK2RJC/P 60dB přes devítku. Rádio skáče po stole a já se sebemrskám HI. Musím se přiznat, že následující zvukovou nahrávku pile upu jsem si pouštěl snad již 5x. Stále nechápu, proč jsem některé stanice nepobral. Zkrátka jak je vidět, musím na sobě ještě hodně pracovat. Ale k čemu ten pokus byl dobrý? Jestliže chceme časem vychovávat nové závodníky, pak asi ne každý má možnost si pořídit K3. Na něčem laciném musí začít. Toto byl jen důkaz, že i na super jednoduchém rádiu se závodit dá. A jak to probíhalo? Poslechněte si to sami.
Rozkmitiáda aneb Pile up v CUCu na přímosměš (mp3 = 7MB)
Protože Rozkmit nemá AVC, pak sami na ucho můžete rozeznat a porovnat svůj signál s konkurencí. Je nahrán celý závod. Pokud se chcete slyšet, pak stačí si najít patřičnou minutu. Hezký zážitek HI.