První dva klíče MasterKeyer MK-1 v Čechách. Jak se osvědčují? Byla to dobrá investice?
Když jsem vymýšlel projekt "mobilem spouštěný beacon", přemýšlel jsem, který klíč by uspokojil moje potřeby. Předně si musíme uvědomit, co je to za termín "mobilem spouštěný beacon". Víte mód "beacon", tedy vysílání určité zprávy stále "dokola", je mód velice zajímavý a skutečně pomocí něj se dá vysledovat a vyzkoušet plno věcí. Přesto s veškerými majákovými pokusy musíme zacházet velice opatrně. Ad absurdum bych skutečně nechtěl zažít plné pásmo podivných 100W majáků. To by opravdu nemělo smysl a začalo by to pravděpodobně otravovat většinu Hamstva. Maják tedy ano a nebo ne....?
Nad tímto se zamýšlelo již mnoho činovníků HAM hnutí. Nakonec se shodli v následujícím závěru:
Typickým majákem sloužícím pro výzkum podmínek, zvláště jednoskokových spojení, je OK0EN
Skutečně jeho 150mW nikoho neomezuje. Pro nás QRPisty je daleko cennější než soustava dokonalejších majáků OK0EU Z hlediska výzkumu je to sice fantastická věc, ale bez přístrojového vybavení pro běžného HAMa s omezeným použitím.
http://ok0eu.fud.cz/info_cz.html
Majáky komplexu OK0EU jsou podle mého názoru "moc slyšet". To je sice nutné pro zpracování signálů a výzkum, ale už ne pro běžné "ušní" sledovatele. Taky postrádám ve vysilacím čase mezírku, kde by se jednotlivé majáky hlásily se svojí identifikací bez toho, aby vysílaly další. Tedy bylo by výhodné např. jednou za 2 minuty vymezit časový interval o délce např. 20 sec, kde by každý maják vyslal nosnou a vlastní identifikaci.
Výkon kolem 100 mW je podle mého názoru asi optimální výkon. Běžná QRP stanice s výkonem 5W tedy teoreticky generuje o 17dB (skoro 3S) silnější signál než tento maják. Otázkou zústává, zda maják musí vysílat i v době, kdy jeho signál nikdo nepotřebuje. Proč? Asi před 3 roky jsem tedy zkoušel maják, který se spustil pouze na 10 sec. K jeho spuštění bylo třeba jen 3x prozvonit určité mobilní telefonní číslo. Tedy aktivace zdarma (nikdo vám to nezvedl). Pokud tedy v tomto projektu uvažujeme s "prozvoňovací" aktivací, pak by bylo škoda, aby maják kromě své identifikace a vyslání nosné, nemohl předat třeba i aktuální krátký text. Pro tento účel se dá s výhodou použít např. známý klíč Pico Keyer od N0XAS.
Umožňuje v majákovém módu vysílat až 240 písmenek zprávy. Pro krátké zprávy to stačí. Ale při mých QRP expedicích jsem v minulosti velice často používal info zprávy, které jsem vysílal v beacon módu a ty popisovaly mojí denní činnost a zajímavosti. Bylo to z toho důvodu, abych toto nemusel opakovat všem stále dokola. Pak jsem již navazoval krátká spojení platná do diplomu WW817WT. Mělo to veliký ohlas a to dokonce i v zahraničí. Pamatuji, jak mne na QRP expedicích sledoval SP1JX a další. Bylo až s podivem, jak výkon 500mW stačil.
Tedy zde již 240 písmenek je dosti málo. Pro delší zprávy jsem tedy používal paměťový klíč ETM-9C. Ten umožňuje zaznamenat text až do délky 2000 písmenek. Bohužel vše se zde muselo nahrát pomocí pádla. Nahrávání bylo dosti pracné. Moje idea tedy byla v tom, použít nějaký jiný paměťový klíč, který by toho byl schopen. Nechtěl jsem však k ukládání textu používat pádla, ale klávesnice bez počítače. Z těchto důvodů jsem tedy zavrhl lacinější klíč WINKEY (dodávaný jako stavebnice). Při diskusích s N0XAS mi DALE popsal svůj záměr s jeho relativně drahým klíčem MasterKeyer MK-1. Je to již hotový klíč, který je Hardwarově velice silně vybaven, včetně dvou USB portů s možností připojení klávesnice. Gumová klávesnice je součástí dodávky. Je to vlastně kompletní PC klávesnice udělaná tak, že se dá stočit do malé ruličky.
Cena je bohužel značná - 169 USD. Přesto jsem tento klíč zakoupil. (máme ho v Liberci dva, já a OK1IR)
Co takový klíč umí? Viz. manuál http://www.hamgadgets.com/documentation.php#masterkeyer
V současné době se používá firmware 1.20. Přeprogramování na nový firmware je naprosto jednoduché. Stačí, aby se nový HEX soubor nahrál do rootu obyčejné Flashky (ale s FAT32). Ta se zasune do slotu USB a pak se po stisku určitých kláves zapne napájení. Klíč si pak automaticky stáhne nový soft a upgraduje se.
Hlavní výhody:
Když jsem klíč zapojil, nestačil jsem se divit. Oproti ETM-9C je to řádový rozdíl. Je zde perfektně ošetřeno zakmitávání pádla a vstupní šum z pádla (známý efekt zlatých kontaktů Begali ) http://www.i2rtf.com/html/keys_paddles.html
Zkrátka radost z vysílání. Algoritmus (prý to DALE N0XAS dlouhodobě konzultoval s členy VHSC a dalšími amatéry) je skutečně sofistikovaně dořešen. Pokud budu přehánět, tak u běžných klíčů průměrný CW operátor končí asi u rychlosti 35WPM. Zde najednou dokážete vysílat tempem 40WPM, jakoby nic. (40WPM video 2.8 MB *.mp4) Nutnou podmínkou je samozřejmě seřízení pádla na minimální mezeru. Při tomto seřízení totiž špatně ošetřené klíče nelze kvůli šumu a zákmitům pádla klíčovat. Obrovskou výhodou je i to, že od verse firmwaru 1.20 tento klíč je kompatibilní s K1EL Winkey protokolem, užívaným v různých contest softwarech.
Co říci závěrem: Za relativně veliké peníze dostanete skutečnou špičku a kvalitu. Vřele doporučuji.