QUO Vadis HAM sporte?

Uspokojuje Vás současný nastolený směr vývoje HAM rádia? Čím se liší od našich předchůdců? Spěje to do pekel a nebo je to něco moderního pokrokového? Má to stále charakter "celoživotního" koníčka, "celoživotního" vzdělávání, "celoživotní" zábavy? Vznikají z HAM zábavy noví odborníci, technici, provozáři?
Tak tady prosím pozor. Asi bychom se dostali na velice tenký led. To co někdo vnímá za pokrok, to jiní mohou vidět jako degradaci v komunikaci, v lidských vztazích. To co někdo vidí za vrchol zábavy, mohou jiní vidět jako totální degradaci těch ušlechtilých myšlenek HAM spiritu. Naši předkové nebyli "přesyceni" komunikací jako my. Neměli mobilní telefony, neměli internet. Nebyli "zavaleni" komunikačním "balastem". Přitom HAM spirit vždy byl a je o komunikaci. Jsou k něčemu dobré Chaty? Máte ještě sílu číst nějaké reakce někoho na cokoliv? Nenese někdy provoz na našich pásmech znaky toho největšího "Chat balastu"? Proč všichni ztichnou a ani nedutají, když např. Mirek OK2BUH začne rozebírat nějaký technický problém? Ne na to si musíte najít odpověď sami. Proč mezi HAMy ubývá komunikace a v některých případech se stěhuje na moderní digitální druhy nejrozšířenějších komunikačních prostředků typu Skype a pod. Proč na převaděčích nikdo nepracuje? Proč máme velice špatný pocit, když za celou dovolenou na 2m FM bandu nenavážeme jediné spojení.... Ubylo amatérů? Jsou opravdu  témata jako je počasí pro Hamy dominantní? Tak na to si opět musíte odpovědět sami. Nemáte pocit, že těch vulgarismů na pásmech už je nějak moc? Nemáte pocit, že se začínají rozevírat nůžky mezi starší generací HAMů a těmi mladšími? Nemáte pocit, že jsme nějak "zapomněli" navázat na tu ušlechtilou myšlenku HAM spiritu? Pomohla liberalizace v oblasti získání licence našemu HAM spiritu? Tak na to si musíte odpovědět sami.

Ne skutečně se do toho nechci zaplést. Moje názory by mohly někoho i pobouřit. Někdy pro někoho mohou být až strašně zpátečnícké, nemoderní. Proč nechci sebou brát do přírody TCVR a počítač a nechci se spojovat přes klávesnici na moderních digitálních módech? Proč vůbec odmítám komunikovat přes klávesnici a monitor? Přitom ten pokrok je zde jasný..... Asi je to proto, že v tom nevidím smysl. Ani počítač jsem si nepostavil sám, ani jsem nevymyslel ovládací program. Psát na klávesnici a číst z monitoru však umí i můj vnouček. Možná píše a čte rychleji jak já. Podle moderních hledisek je tedy "větší" amatér. Tak dost....

Pokud by se nám z oblasti HAM rádia vytratila technika, pak opravdu nevím, proč bych třeba neměl navazovat "moderní" spojení jednoduše a to pouze přes mobilní telefon.

http://www.dxtuners.com/

Tak už toho opravdu Jožo nech. Co jsi nám to vlastně chtěl říci?

Je AM modulace moderní?

Zde asi všichni bez rozmyslu odpovíme: "Jo to se kdysi používalo, ale dnes je to pase". Už jenom to, že nosná vlna mi "sežere 3dB" mého výkonu vysílače a přitom je tam absolutně k ničemu. Už jenom to, že "zaberu" dvojnásobnou šířku pásma. Ne to nepatří do moderní doby. Ale sakra proč se to stále ještě používá? A co letecký provoz? My pamětníci dokonce si ještě pamatujeme krásné modulace a modulační pokusy. No odpověď proč se v letectví používá stále ještě AM najdete určitě na mnoha místech na Internetu. Naše moderní TCVR nám sice AM provoz nabízejí také, ale většina z nás si to jednou odzkoušela, aby konstatovala, že je to nějaké divné. Zkrátka někdo nám tam ten mód sice zabudoval, ale vůbec technicky nezaručil, aby to byla plnohodnotná AM a to jak na vysílací straně, tak na straně příjmu. Jedna z výhod AM je i to, že to není tolik "choulostivé" na přesné naladění. A co BC-611? Nádherný TCVR z druhé světové války?
BC611 BC-611A
Jo to bylo něco. I mezi HAMy se našlo spousty těch, kteří na doby AM vzpomínají s úctou. Není divu, že pak se spojují do "zájmových" kroužků.

http://www.amwindow.org/

Na této stránce jsou i nahrávky skutečných AM spojení. Je to opravdu nádhera. Musím se přiznat, že mne koncepce jednoduchého AM TCVR nedala spát již v minulosti.


http://ok1if.c-a-v.com/pellmell2/AMproject.htm
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell2/jednoduchy_dsb_tcvr.htm

Jak se tak však stává, narazil jsem na něco, co mne přímo ohromilo.
http://www.smallwonderlabs.com/

Dave K1SWL vymyslel stavebnici, která je skutečně domyšlená. Koneckonců všechny výrobky od Small Wonder Labs jsou opravdu dotaženy do konce.

This project is a frankly nostalgic look back at our hobby of 50 years ago. It’s now been updated using all modern components.

Features:

Board size 3.5” x 5.27”

Tunable Receiver- 50 kHz, selectable, varicap-tuned

4 kHz receiver crystal filter

Room-filling speaker volume 

Crystal-controlled Transmit- 3880 and 3885 kHz supplied

Transmitter output power:  2.5W carrier/ 8W peak

Transmit and Receive ALCs

Uses readily-available and inexpensive dynamic mics

Built-in Alignment function


 

Despite the relative inefficiency of AM as compared to SSB, it just sounds better!

Cena stavebnice je 75 USD (asi 1500 Kč) a kompletní dokumentaci najdete zde:
 http://smallwonderlabs.com/Retro-75_Instr.pdf
Ale pojďme se podívat na schéma zapojení:

RX:
RX

Přijímaný signál postupuje přes jednoduchý laděný obvod obvodu T1 na vstup směšovače U1 (NE612). Pro konversi kmitočtu se používá vnitřního oscilátoru, který je laděn pomocí Varicapu D5. Výstupní AM filtr pracuje jako příčkový filtr na kmitočtu 6MHz (oscilátor pracuje pod MF). Tedy typická koncepce Rock Mite. Rozladění oscilátoru je asi 50kHz. Šíře filtru je nastavena asi na 4KHz.  Mezifrekvenční zesilovač je v kaskódovém zapojení s tranzistory Q1 a Q2. Vlastní detekce pak nastává na tranzistoru Q3. Následuje pak již jen NF zesilovač, který je vybaven účinným AVC stupněm na obvodu s J fety Q4, Q5, Q6. Autor píše, že tento stupeň zaručuje kvalitní příjem i pro stanice BIG GUNS. Osobně si myslím (zkušenosti s Rozkmitem), že na vstupu bude nutné doplnit attenuátor. Obvod Q7, Q8 a U4 slouží pouze pro nastavení.

TX

TX
Schéma je též velice jednoduché. Vysílač používá krystalový oscilátor (2 kanály). Následuje zesilovač, realizovaný pomocí obvodu TC1412N. Výkonový stupeň je osazen Fetem IRF530A, který pracuje ve třídě C (nenechte se mýlit). Vlastní amplitodová složka je pak superponována pomocí transformátoru T3. Obvod U5 je mikrofonní zesilovač s výkonovým NF modulačním stupněm tvořeným obvodem U6. Řízení zisku tohoto stupně (účinné ALC) je pak tvořeno pomoí zpětnovazební smyčky obsahujícím tranzistor Q10. Jak je u Daveho běžné, tak jeho stavebnice jsou skutečně domyšleny a pracují každému na 1. zapojení. Výkon nosné je kolem 2W. Celek vypadá profesionálně.
Celek

Jsem z tohoto nápadu unešen. Tak nezkusí to někdo? Já určitě. Zbývá se však domluvit na používaném kmitočtu.

Originální vysílací kmitočet je 3885 KHz, tedy pro nás nepoužitelný. Dave udává i tabulku používaných kmitočtů.

4000 kHz 2000 kHz 2.61 V
3900 kHz 2100 kHz 2.70 V
3885 kHz 2115 kHz U.S. East Coast 2.72 V
3875 kHz 2125 kHz U.S. West Coast 2.73 V
3800 kHz 2200 kHz 2.80 V
3705 kHz 2295 kHz Netherlands 2.90 V
3615 kHz 2385 kHz United Kingdom 3.00 V
3600 kHz 2400 kHz 3.02 V
3500 kHz 2500 kHz 3.14 V
Vzhledem k tomu, že v OK úseku 3750-3780 KHz je stále plno (hlavně se sem odstěhovaly německé stanice), objednám asi Xtaly ze stránky

http://www.af4k.com/crystals.htm

na kmitočty 3615 KHz (UK AM band) a 3625 KHz. Idea je taková, že by vznikla ruční TCVR v podobě asi jako BC-611 s vytahovací teleskopickou anténou. (Těch RF11 se dá sehnat ještě dost, možná, že by to byl krásný obal) I při mizerné účinnosti této antény se však dá předpokládat, že dosah povrchovou vlnou by měl být někde kolem 10km (mám vyzkoušeno s 500mW, že 7km je bezproblémové). Zkrátka nádherná hračka pro Šumavské expedice HI). Pochopitelně se uvažuje i s možností vysílání pomocí módu A2 (modulovaná telegrafie). Zkrátka nostalgie jaká má být. Tak co řikáte. Není to zábavnější jek HektoPascaly?