Co víme o BD4RG a jeho QRP TCVR...

Prodej stavebnic QRP TCVR v poslední době prožívá podstatný BOOM. Čím to asi může být způsobeno? Přeci jenom odjakživa k amatérskému vysílání patřila i stavba zařízení. Před více než dvaceti lety to bylo pro většinu z nás něco povinného. Zkrátka pokud jsme chtěli vysílat, pak jsme si zařízení většinou museli postavit sami. Pak nastalo období "otevřenosti" světu, kdy vlastně celý východní blok byl rádii nenasycen. Ceny však dosahovaly závratných hodnot. Díky zvyšující se konkurenci (na trh KV TCVR se derou další výrobci) a stále větší konkurenci mezi prodejci a to i v mezinárodní úrovni, se postupně ceny dostaly na úroveň dostupnosti i pro méně majetné. Nastalo období velikého hledání a veliké obměny zařízení. Nastával velice intenzívní obchodní ruch i se second hand zařízeními. Někteří radioví "puritáni" si zakupovali to nejdražší co na trhu existuje, aby pak v zápětí zjistili, že do jejich LW42m je to úplně stejné. Pokud honí jenom zemičky, pak vlastně je skoro jedno, na co to dělají. Horší pozice mají závodníci, ale opět se dá říci, že z hlediska finálního výsledku, vliv antén mnohonásobně převyšuje vliv rádia. Vývoj nového slunečního cyklu je nějaký pomalý (jsou i tací, kteří tvrdí, že už to asi nikdy nebude ono, jak to bývávalo), na pásmech ubývá stanic (Vzpomínáte jak bývávala osmdesátka 24 hodin zaplněna?). Způsob "štěkacího" provozu SSB pro některé není tím správným vyžitím. Telegrafisté nám vymírají a noví se tvoří jen sporadicky. Úroveň provozu CW silně klesá. Za této situace se těší své pozornosti takové nové impulsy, jako je QRP vysílání ze SOT. Zkrátka 100W TCVR se z baterií blbě napájí. A tak většina "takto postižených" si pořizuje i třetí TCVR do HAMSHACKU. Jen firma YAESU ví, kolik vlastně vyrobila FT817. Možná, že to je jejich nejúspěšnější typ. Zkrátka konstrukce FT817 předstihla dobu. Vyrábět rádio v téměř nezměněné podobě již 10 let - to je opravdu úspěch. Přesto však FT817 nám jaksi zestárla. V některých parametrech (spotřeba), naprosto nevyhovuje tomu, k čemu ji chceme používat (SOTY). Není tedy divu, že se stále více rozvíjí trh s KITy i s hotovými stavebnicemi, které jsou pro tento specifický úkol výhodnějšími. V poslední době se tedy stále více rozvíjí trh se zařízeními, které se prodávají v cenových relacích od 180 asi do 250 USD. Bohužel některá z nich jsou již moderně koncipována na platformě SMD součástí a s použitím moderních prvků DDS. Většinou se tato rádia sobě podobají jak vejce vejci. Zdá se však, že stále nejprodávanější koncepce založená na NE612, již technicky přestává vyhovovat a to právě díky špatným vlastnostem tohoto směšovače. Zajímavou cestou se vydal BD4RG, který v poslední době vyvinul zařízení  odolnější. V poslední versi dokonce i jako 6 bandový TCVR s možností SSB.


Více na:  
http://cgi.ebay.com/TJ6A-4-bands-SSB-CW-QRP-Transceiver-KIT-HB-1a-/270594251503?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f00ac9aef

Cena stavebnice je na EBAY stanovena na 285 USD plus 39 USD shipping. Výrobce tvrdí, že bude dodávat i hotová zařízení. Otázkou však zůstává, za kolik. Zrovna tak je zajímavá inovace jen CW TCVR s rozšířením na 4 bandy - HB-1B. Možná, že se dočkáme i něčeho podobného od výrobce v OK. Při naší diskusi Franta OK1NOF slíbil, že by podobnou a kvalitnější konstrukci stavebnice chtěl také vyrábět. To by bylo vynikající, protože technická podpora by v tom případě byla opravdu blízko HI.
Na stránkách www.youkits.com je plno zajímavostí.
http://www.youkits.com/#bn-forum-1-1-1977901976/7394

Jak upozornil Radek OK1FHI, zdá se, že zde okopírovali i OM Jánošíka.