Půjde to s těmi super low výkony i v pásmu 40m?  

Teoreticky by to mělo být bez problémů i zde. Nedá se sice předpokládat, že maják bude zachycen někde v OK (kritický kmitočet je v období slunečního minima nízký), ale určitá šance zde již je v OM. Zatím přišly reporty jen za použití výkonu kolem 20mW. Dnes t.j. 6.3.2009 jsem opět aktivoval maják 1mW na kmitočtu 7028 KHz. Jak to funguje se můžete podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=XAHM7aB7eAo

S tím zvukem si nelamte hlavu. Nahrávka byla dělána na mobilní telefon a záznamová automatika zvuku se tedy předvedla HI. No uvidíme a počkáme si, co to udělá. Když jsem zkoušel SOTU Klíč (cca 40 km od Liberce), nechal jsem si doma puštěný maják 500mW. K mému velikému překvapení jsem ho na Klíči nádherně slyšel (559) a přitom v Praze (cca 80km) mne neslyšeli ani s 3W (z toho Klíče). Možná tedy, že někde v blízkém okolí Liberce by to ještě slyšet být mohlo. ( povrchová vlna + přímá viditelnost? Kombinace čehosi?) Jsem rád, že podobné pokusy nedají spát i ostatním. Jaro OM1II zkouší svůj oscilátor s max. výkonem 3mW a dosáhl již krásného koeficientu. Ale přečtěte si, co píše Jaro sám.

Ahoj Milan.

Viem, ze ty dobre pocuvas na 80ke. Rad by som s Tebou vyskusal spojenie.

Mam tu rezonator na 3580 a v serii s C ho rozladujem. S jedinym tranzistorom mi to dava 3uW-3mW. Mam to nastavene na 1mW. Klucujem to v emitore a je jasne, ze to kunka, hi... Urobil som vsak s tym uz 3 spojenia samo sebou ze na sked.

OM3TY, OM3CGN obe z BA. Dnes rano* ma vsak sokoval Riso OK8WW alias OM2TW z JN79DV, ked mi oznamil po Skype, ze ma pocuje a urobili sme spojenie. On cca 5W a ja iba s 1mW. Vysielal som do anteny loop na 80m a pocuval na vertikal AP8. Neveril som vlastnym usiam. To je podla Tvojej teorie 287km x 1000 = 287 000 km/W. Je to tak?

Ak by si mal zaujem o spojenie, rad by som to vyskusal niekedy. Ak si na Skype, pripadne ICQ, bol by jednoduchsi dohovor.

* Koukal jsem na ionogram z té doby a šlo o známý směrnicový efekt. Nemá někdo lepší název na speciální podmínky šíření, kdy kritický kmitočet přechází přes pracovní kmitočet a směrnice v tom bodě je téměř nekonečno? Zkrátka signálek si vybere sám odraznou výšku, která je pro jeden skok optimální. Je to ten známý 5 až 10 minutový peak signálu při našich QRPPP pokusech.

Zatím jsme to zkoušeli za nepříznivých podmínek. Přesto občas něco vylezlo. je jen otázkou času, kdy se nám toto spojení regulérně podaří. A tak Jaro držím palce.....  Ještě něco. Pokud by někdo chtěl provádět majákové pokusy a nemá obvod, do kterého se majákový text dá nahrát, pak zakupte si obvod PIC12F683 (v GM za něj chtějí 43 Kč, ale zde v Liberci 80Kč) a vezměte ho sebou. Já Vám ho v Chrudimi vyměním za ten samý, který již bude naprogramován. Nahrání textu do něj si pak můžete udělat sami, případně mi pošlete text, který v něm chcete mít uložen a jak rychle se to má vysílat (ve WPM) a jak dlouhá má být mezera před spuštěním dalšího textu a já Vám ho do Chrudimi přinesu již nahraný i s tímto. Max délka textu je 100 písmenek. Funguje to pak tak, že na jedné nožičce tohoto PICu se objevuje v rytmu vysílání log 1. To pak lehce využijete pro klíčování Vašich "lištiček".