Ptákovinotvorné projekty  

Všímáte si určitého nového fenoménu? Je to fenomén QRP a blbnutí za pomocí malých výkonů. Určitě se mezi Vámi opět najde někdo, který bude tyto pokusy komentovat. Podle některých z Vás je blbnutí s QRP totální pitomost. Vždyť pokusník se ihned od začátku deklasuje tím, že mu hned v prvopočátku chybí pár desítek dB. Ano máte pravdu. Možná, až budete mít všechny země, zóny....pak si řeknete co dál. Vaše spojení se proměnily jen v koukání na DX cluster a četbu DX buletinů, kde budete vyplňovat tabulky, jaká zem je nejžádanější. Vaše radiová konverzace se promění na Fifty Najn. Někteří půjdou to správnou další cestou a to je budování a pokusničení s novými DX anténami. Ano to je krásná cesta. Někteří další začnou uvažovat v dimenzích, že DX expedice jsou vždy slyšet, ale já se nemohu dovolat. K dovolání potřebuji co největší výkon. Začnou pak přikupovat další 3,5 kW Jánošíky a "rvát" jejich výkon do éteru. Proč ne.... Jestliže Vám to stačí k radosti, pak to dělejte. A pak jsou zase hračičkové, kteří nenávidí neosobní spojení 599 a radují se z každého spojení. Tím, že se ihned od počátku připravili o desítky dB, tak u nich nenastane "přejedení" z přemíry spojení. Začnou si stavět jednoduché TCVR, které vytvořili vlastníma rukama. Přeci jenom amaterismus a technika dlouhou dobu šly spolu. A najednou Vás to chytne. Zjistíte, že program SOTA je přesně to, co Vám dělá dobře. Vyblbnete se jako operátor a přitom uděláte něco pro své zdraví. Zkrátka nádherným způsobem si začnete vytvářet Endorfíny. 

Některé z Vás už to třeba i chytlo, někoho z Vás to nikdy nechytne... Tak už to chodí.... A co v našem Ptákovinovém QRP klubu OL1EXP?

V loni jsme uskutečnili krásný experiment s balónem. O tom se zde již psalo:

http://ok1if.c-a-v.com/pellmell3/expedice_ol1exp_skoncila.htm

Tento experiment měl několik technických vad. Balón dosáhl výšky jen asi 600m. Viděli jsme, že maják musí dávat jednoznačnou identifikaci. Výkon 20mW se ukázal jako nedostatečný. Již tenkrát mne napadl projekt s pracovním názvem "Lištičky". Co to je? Zkrátka super malovýkonné majáky s identifikací vysílačů pro ROB, které bych umisťoval v zajímavých lokalitách. Že je za jistých podmínek slyšet i 1mW jsme si odzkoušeli. Pokud však maják umístíme do nějaké lesní lokality, pak se dá předpokládat, že anténa asi nebude nic moc. To se dá malinko kompenzovat zvýšením výkonu. Pro začátek zkusíme 5 až 10 mW. Přesné umístění "lištičky" bude známo jen pár zasvěceným. Pro veřejnost bude uvolněna jen souřadnice ve formě locátoru. Dá se tedy předpokládat, že při vhodném vybavení ( liškový přijímač), dohledání nebude tak náročné. Bude to nová hra, něco podobného, jako když jsem ukládal amatérské Geocache ve formě QSL lístků a rádiem vysílal jejich přesné souřadnice. Samozřejmě, že vysílač bude řízen Xtalem a navržen tak, aby baterie vydržela asi 2 měsíce (letní sezóna). Pak se lištičky posbírají (případně po určitém termínu to někdo demontuje a schová u sebe). Identifikace bude běžná..MOA, MOE...... Předpokládá se 15 sec vysílaný signál a 60 sec klid. V současné době se nám s Rudou OK1FFI podařilo naprogramovat PIC, který toto vše zvládne. 

Tedy

Ptákovinám Zdar