Existují zázračná rádia? Musím tu K3 mít a nebo ne?
Tak to se opět dostávám na velice tenký led. Přiznejme si však, že většinu z nás podobná otázka již napadla. Kdy je ta mez, kdy ke svému zlepšení potřebuji kvalitnější rádio? Je to věčné téma pro hospodské povídání. Ale než se nad tímto zamyslíme, zkusme takový malý (a strašně nekorektní) test. V následujících ukázkách máte ranní pileup na HH4/K4QD (80m). Postupně je pileup nahrán téměř ve stejnou dobu na 3 TCVR. A to na: FT1000MKV, FT817 a na ATS-3B. Zkuste uhádnout která nahrávka je dělaná na co:
Dále zkuste uhádnout, jaká šířka filtru byla použita a jestli bylo zapnuto AVC či ne. Dále zkuste (anonymně) opět zjistit, které stanice volají. Tak schválně.... Zkuste stanovit pořadí, na které rádio se Vám ten pileup bere lépe a proč.
Tak do luštění této křížovky se Vám moc nechtělo... A tak to prozradím:
TCVR1 = FT817 filtr 350 Hz AVC vypnuté
TCVR2 = ATS-3B Filtr příčkový + nf filtr 330 Hz AVC je děláno na nf (kompresní obvod AN6123)
TCVR3 = FT1000MKV 500Hz zapnuto DSP (propustná křivka) AVC vypnuto
Teď si to určitě poslechněte znovu. Je jasně znát, jak AVC v ATS-3B "maskuje" pile up. Bohužel se to nedá vypnout. Mám s tím problémy i na SOTách. A nyní si poslechněte stanici HH4/K4QD na FT1000 a na ATS-3B
Zvuk obou rádií již znáte. FT1000 ve své době stála asi 30x více než ATS-3B. A slyšíte to? Jaký je rozdíl? U ATS-3B je nastaven offset poněkud výše asi na 700Hz. Bohužel se to nedá změnit, protože bych se dostal mimo křivku následného NF filtru. Určitě někomu bude vadit "zvonění" NF filtru. Ale ve svém důsledku to nevadí. DX stanici slyším velice pěkně. Samozřejmě horší by to bylo v pile-upu. Ten si však na sebe jsem schopen vyvolat jen pomocí velikého výkonu a snad i jiných antén. Co jsem chtěl říci? Po zkušenostech z mnoha závodů s klidným svědomím budu tvrdit, že skoro nikdy nesvádějte chyby na rádio. Vždy nejprve vylepšujte antény - rádio je až na druhém místě. Pokud chcete sbírat zemičky, pak Vám skutečně stačí třeba i to nejlacinější na trhu - FT857.