Čím napájet v přírodě naše QRP zařízení? 

Člověk si má v životě plnit různá přání. Již asi 18 roků vždy na dovolené v přírodě vysílám na různá QRP zařízení. Pokud máme sebou automobil, pak většinou žádné problémy s napájením nenastávají. Mám však ještě jedno veliké přání a to je projít si Šumavu křížem krážem jen tak se stanem. Lehnout si, kam se mi zachce, nikam nespěchat a zkrátka "nasávat" přírodu. A že bych při této příležitosti sebou neměl rádio? Tak to určitě nehrozí. Kdysi jsme se bavili s Radkem OK1RX o slunečních článcích. Radek vymyslel Rozkmita, který vypadá jako družice. Zkrátka oblepený slunečními články. Nápad sice dobrý, ale po dvou letech nikdo z nás Radkův přístroj neviděl HI. Já jsem mezitím investoval dost peněz do větších slunečních článků (postupně jsem si koupil 5.9 Wp a 20Wp). 

http://www.solartec.cz/cs/vyrobky-a-sluzby/technicke-udaje/minipanely/smp-12-350.html

Cena sice od té doby mírně klesla. Ale 5,9Wp 12V panel stále stojí 2261 Kč. Je to vynikající věc do karavanu. Skutečně podle zkušeností se dá říci, že energie získaná z panelu 5.9 Wp stačí na pokrytí vysílání běžného 3W TCVR typu SW80+. Daleko výhodnější koeficient však vychází při používání TCVR typu ATS-3B. (Účinnost jeho PA stupně je skutečně dokonalá). Původně jsem chtěl si vyrobit krabičku, do které bych umístil články NiMH. Pak jsem ale spatřil něco, co mne přímo okouzlilo.

Samozřejmě "Made in China"- koupeno v Hong Kongu.. Když jsem to kupoval, byl kurs dolaru 18.60 Kč. Tedy vyšlo to asi na 900 Kč. A co je na tom tak vyjímečného? Už ten tvar "tabatěrky" je vynikající. Brání poškození článků a dává celku robustnost, tak nutnou pro portable provoz. Uvnitř je schována LION baterie o kapacitě 2Ah. Současně je zde bílá LED, která umožňuje nádherně osvětlovat log (je to tak nakloněno, že to neoslňuje operátora, ale svítí přímo na log). K celku se dodává i síťová nabíječka 230V a nabíječka z autobaterie. Regulace a vypnutí při nabíjení je samozřejmostí. Panel má 3Wp. Vnitřní elektronika umožňuje přepínačem nastavit 4 výstupní úrovně napětí.

4.5V  5.4V  6.4V  9V

Max. odběr je elektronikou limitován na 1A. Pro tato výstupní napětí jsem u ATS-3B na 80m naměřil následující výstupní výkony:  300mW  850mW  1,3W  2,6W. Lépe jsem si to snad nemohl ani přát. Ke kompletu patří i sada universálních konektorů pro dobíjení mobilního telefonu.

Všimněte si, že osvětlení nic moc a už si to spolehlivě nabíjí HI

Tak a mohu  vyrazit na Šumavu HI.