Co pro nás připravuje Steve KD1JV? ATS-4 = nová stavebnice?

Stavba malých a jednoduchých TCVR z KITů, se stala pro mnoho z nás obrovskou zábavou. Jsou sice tací, kteří těmito stavebnicemi opovrhují a tvrdí, že to "není ono", ale pro většinu z nás to má své výhody. 

Samozřejmě mají KITy i svoje nevýhody.

Ale co je na světě dokonalé? A tak patřím mezi ty hamy, kteří KITy vyloženě milují. Na diskusním fóru ATS-3B se objevila zpráva od KD1JV, který píše o připravovaném novém kitu ATS-4. Zatímco někteří OK hamové k jeho návrhům se stavějí skepticky a tvrdí, že je to krok zpět, pak mně se jeho návrhy líbí. Ale co Steve připravuje?

Steve píše, že firma Panasonic ukončuje výrobu obvodu AGC, který právě byl použit v ATS-3B. Díky tomuto obvodu zde není regulace hlasitosti. Podle mých zkušeností je tento obvod naprosto vynikající. Pokud mohu srovnávat ATS-3B s PFR3, pak právě zde je jasně vidět rozdíl. Obsluha PFR3 je nepraktická. NF zesilovací řetězec je navržen dosti problematicky a regulace NF tyto problémy neřeší. Na předchozím OZ s diodovým omezovačem nedochází k řádné limitaci a práce s rádiem je zvláště v závodech, ve kterých se vyskytují slabé a super silné stanice, dosti unavující. V ATS-3B k tomuto jevu nedochází. Pokud používáme na vstupu attenuátor s ruční spojitou regulací, pak provoz takového zařízení i v nejtěžších závodech je daleko příjemnější než s PFR3.

OK1IF 2W ATS-3B 40m ( *.wav 2,9MB)

Steve tedy v ATS-4 opouští od tohoto AGC obvodu a vrací se zpět k ručnímu řízení hlasitosti. Steve dále chce použít LCD displej, který bude mít 132x32 pixelů a to se spotřebou pouhých 150uA. Tento displej bude zobrazovat tedy již kompletní kmitočet, zrovna tak jako v PFR3. Tento displej bude možno využít i k jiným zprávám, jako např. informace o napětí baterie, informace o položce v menu, případně zobrazení vkládaných znaků morse. Zde je nutno však podotknout, že Steve spotřebuje asi 1000 bajtů z paměti. Je otázkou, zda pak bude možno zachovat ty užitečné utility, které byly v ATS-3B. Současně chce i vytvořit jednoduchý sloupcový S metr, který bude indikovat špičky NF signálu a při vysílání přibližně výkon. Zde si myslím, že použití grafického displeje je skutečně krokem vpřed. Zvláště plnohodnotná indikace  kmitočtu je obrovským přínosem. Zvuková indikace tak, jak byla prováděna v ATS-3B, je spíše z nouze ctnost a zvláště při závodech silně zdržuje a rozptyluje. Indikace o výstupním výkonu je též jedna z věcí, která mi na ATS-3B a PFR3 chybí. Trošku se dívám skepticky na používání "pseudo" NF S metru.  Překvapující je i to, že Steve chce ATS-4 koncipovat jako 3 bandový pro pásma 40/30 a 20m. Tedy již ne výměnné moduly, ale posuvný přepínač pásem. Tedy přesně to, co je v PFR3. Zde jsem mírně na rozpacích. Jako hlavní nevýhodu vidím hlavně to, že Steve nepočítá s pásmem 80m. To je skutečně krok zpět a pro OK a EU stanice veliký handicap. Zřejmě to již tolik nevadí US stanicím, kteří pásma 80m moc nepoužívají. Steve se chce vrátit i k jednoduchému laděnému vstupnímu obvodu a opět neuvažuje s ATT. Zkrátka EU stanice Steva nepřesvědčí, že ATT je v EU zemích ta nejdůležitější věc v jednoduchém TCVR s NE612. Již několikrát i Vojta OK1IAK se snažil Steva přesvědčit, že ATT je vynikající věc, bohužel však bez odezvy. V tom vidím opět silné negativum. Ten ATT tam budeme muset dodělávat HI. Vzhledem k větším rozměrům Steve uvažuje s tím, že jako součást stavebnice bude dodávat i hliníkové krabičky ( z řady stavebnic DCxxB - (3.9" x 2.85" x 1")), které budou již mechanicky upraveny tak, aby případný uživatel nemusel nic vyrábět a upravovat. Podle zkušeností s PFR3 mohu potvrdit, že tato idea je asi správná. Vzhled takového TCVR je určitě lepší, jak z krabicí od bonbónů Altoids.

Co říci závěrem?

Jsem malinko v rozpacích. Vlastně Steve "dubluje" to, co již existuje - stavebnici PFR3. Pokud však v některé další versi nedoplní pásmo 80m, pak pro většinu EU stanic bude mít tato stavebnice asi menší užitnou hodnotu, jak starší typy. Steve nepíše nic o změně koncepce a tak zřejmě chce dodržet to, co je pro jeho stavebnice typické. Generování kmitočtů pomocí DDS a RX tvořený dvojicí NE612. Ale nic není konečného a tak možná to bude i jinak. Nechme se překvapit. Stavebnice hodlá dodávat na  konci roku 2009.