Lákadlo z dílny KD1JV - Weber dualband TCVR 

Sotění mne skutečně učarovalo. Nejsem sám a pokud se podíváte na stránky např. Pavla OK1MCS, zjišťujete, že je to skutečná zábava a výzva. Základní otázkou na SOTách vždy je "na co vysílat". Pokud se věnujete jen CW, pak ideálu se přibližuje cokoliv malého kompaktního s výkon kolem 5W. Může to být FT817, SW40+, ATS3B, K1, KX1 a podobná zařízení. Pokud však mohu říci něco o svých zkušenostech, pak mne rozčiluje, pokud vše není v jedné bedně. Z tohoto hlediska je asi ideálním zařízením TCVR PFR3 od firmy Hendricks

http://www.qrpkits.com/

Vypadá to jako KX1, ale je to podstatně lacinější. Výhodou je i to, že zařízení obsahuje v sobě již anténní člen a to i pro přizpůsobení vysokých impedancí. Současně v krabičce jsou umístěny i baterie. Je to klasická koncepce podobná ATS-3B s DDS AD9834. Trošku mne však na tom vadilo to, že PFR3 neumí pásmo 80m. To já považuji o dovolených za to nejkrásnější. Pokud se však zamyslím jestli 80m potřebuji na SOTách, pak musím odpovědět, že ne. Většinou jsme na kopečku v době, kdy útlum v tomto pásmu je veliký. Dříve jsem i pár spojení na 80m udělal, ale vzhledem k jejich počtu se již tomuto pásmu na Sotách nevěnuji. Kdysi jsem psal i KD1JV, zda by PFR3 nebylo možné udělat pro pásma 80, 40 a 30m. Steven mi vysvětlil, že vzhledem k použitým ladícím kondenzátorům (propusti a anténní člen) by tento rozsah nešel zajistit. Již tenkrát však naznačil, že se něco chystá. Protože se blíží doba mých narozenin, dostal jsem zajímavou otázku, co bych si přál. Moje odpověď byla jednoznačná HI - PFR3. Dostal jsem svolení. Včera jsem tedy "kliknul". Kliknutí přišlo na asi 5380 Kč, včetně shippingu. Objednal jsem si k tomu i pastičku. Když transakce proběhla, teprve jsem si všiml, že Steven připravil nový TCVR, který je možno osadit moduly na libovolná 2 pásma.

Tento TCVR nemá v sobě zabudován anténní člen, ale oproti PFR3 obsahuje i jednoduché AGC, které svým výstupem řídí vstupní attenuaci. To bude asi jeho veliká výhoda. Ale porovnejte schéma přijímačů.

Weber dual

PFR3

Veliká výhoda Weber dualbandu oproti PFR3 spočívá i v tom, že obsahuje encoder pro ladění (PFR3 se ladí jako ATS-3B pomocí tlačítek up, down). 

Zřejmě půjde o docela slušný SOTA TCVR. Nezkusí to někdo? Já již se těším na svůj PFR3 i když určitě do něj zabuduji attenuátor. NE612 není zázrak HI.