Budeme "přezbrojovat"? Už jste slyšeli co umí SDR TCVR?

O kvalitách rádií se zde mluvilo již vícekrát. Proč jsou některá rádia dražší a některá lacinější? Odpověď na toto zná snad každý. Zkrátka pokud budete chtít sbírat jen "zemičky", pak určitě Vám vyhoví i to nejlacinější rádio na trhu typu FT897. Pokud však budete chtít dobře závodit, pak budete toužit po intermodulačně odolném rádiu. Jsem znám svými procentuálními výroky. Jestliže jsem jednou prohlásil, že v běžných nenáročných závodech typu KV provozní aktiv jsem zjistil, že výsledek s FT1000 je asi o 5 procent lepší oproti použité FT857, pak se někteří z Vás zasmějí. Ano, je to taková hra s čísly. Nikdo mi nemůže dokázat, že nemám pravdu. K tomuto číslu jsem přišel skutečným srovnáváním, kdy některé stanice na FT857 nejsem schopen napoprvé rozeznat, kdežto na FT1000 je to naprosto dokonale čitelné. Ale zrovna tak bych mohl vypustit subjektivní čísla taková, že zapnutím DSP na FT1000 mám horší výsledek jak na úzký CW filtr. Zkrátka je to subjektivní vjem. O použití DSP na FT897 snad už nebudeme diskutovat. Zkrátka v závodě to nikdy nesmíte zapnout. To DSP je zde jen jako hračka pro lidi. Ono to něco dělá, ale pro závodníky to snižuje čitelnost (u FT857 a 897 není AVC ovládáno z výstupu DSP, ale před tím, už to je totální technický nesmysl). Tím nechci tvrdit, že DSP se nevyvíjí a že mu nepatří budoucnost. Ale pojďme se podívat malinko na SDR rádia. Jirka OK2RZ měl možnost v závodě CQ 160 poslouchat na FLEX 500A. Poslal mi nahrávku band scanu prvních 10 KHz pásma. Já pak udělal totéž. Bohužel v jiný časový okamžik a tak je to k ničemu. Ale i tak si můžeme udělat obrázek. Poslouchali jsme oba asi na stejné "pádlové" antény. Jirka měl nastavenu šíři pásma filtru 250 Hz (tvrdí, že při nastavení šíře 100 Hz se absolutně nezmění charakter poslechu). Já měl použit filtr 330 Hz a nastaven offset 400 Hz (výška zázněje). Ale poslechněte si to sami.

FLEX 500A (*.mp3 3,2 MB)

FT857 (*.wav 1,1 MB)

Komentář nechám na Vás. Škoda, že nebyla možnost tento závod na Flexa odjet. Zajímavé je i to, že znám plno lidí, co Flexa mají a přesto v CQ 160 použili standardní rádio (FT2000, IC756PROIII). Proč asi? Všimněte si, že v moderní době se stanice stále tlačí více k sobě. Používat filtr 500 Hz už skoro nejde (pokud nevypínáte AVC HI). Ale obsazenost na bandu je zřejmá z následujících obrázků.

Z obrázku můžete poznat, že v tomto úseku pracovalo asi 40 stanic

A takto vypadá celé závodní pásmo

Snad ještě jedna zajímavost. Všimněte si signálu v okolí kmitočtu 1801 KHz (není zde v Evropě dovoleno vysílat). Přesto se stalo tradicí, že spousta i OK stanic zde vybírala Amíky. Myslíte si, že je to korektní? Původně jsem chtěl dodat důkazy, kolik OK stanic překračuje povolovací podmínky. Byl by to však obrovský seznam a nechci někomu dělat problémy. A tak jsem konstatoval jen to, že OL4W tam nikdy zazavysílala HI. 

Tak co říkáte. Je čas na SDR a nebo ještě počkáme? Vzpomínám si, jak jsem před 20 roky poprvé četl o DSP. Nějaký amatér popisoval to, že když to zapnul, tak na čistém bandu najednou začal slyšet slabé JA stanice. No a vidíte, po dvaceti letech já DSP na FT1000 vždy vypínám, protože je to s tím horší. Zkrátka do závodu to nejde. A co SDR? Tak to fakt nevím... ale zdá se to být dokonalé.