Tak jak je to s vlastnostmi těch našich rádií?
Tak toto je strašně vděčné hospodské téma (pardon téma v našich radioklubech). Při řešení těchto problémů dokonce vznikli i noví odborníci. Ti sice nikdy nic nepostavili, ale důsledným studiem a přejímáním literatury, dokáží strašně dlouho vypravovat, co a jak by se mělo. Jiní zase za nárůst o 3 dB v BDR dávají desetitisíce. Ti skuteční fajnšmekři, pak kupují to papírově nejlepší. Třeba i K3. Dražší rádio = lepší výsledky? Tak to je složitá otázka. Samozřejmě by to tak mělo platit. Ale je v tom lineární úměra? Tedy za dvojnásobek ceny budu mít dvojnásobné výsledky? Tak to asi všichni tušíme, že ne. A to samozřejmě ještě mluvíme o závodnících. Pokud budete patřit do skupiny "počasářů", pak si klidně vysílejte na co chcete. Tam je to úplně jedno a Bajaju uslyšíte vždycky dobře. Zakoupením drahého rádia vlastně vyhodíte peníze. A co "sběratelé zemiček" ? Zde platí úplně to samé co bylo řečeno před tím. Tedy drahé rádio pouze do ruk závodníků? Ale ne.... Vždyť si s tím rádiem kupujeme i kus nábytku. Kredence taky stojí některé jen 5000 Kč a ty drahé třeba i 10x víc. Přitom do nich stejně vkládáme jen kastról. Proti gustu tedy žádný dišputát. Jestliže se Vám něco líbí a máte na to peníze, tak proč si to nekoupit. Výše uvedené je spíše zamyšlení nad tím, zda mám udělat inovaci rádia za 40000 Kč, když s koupí nového dostanu užitnou hodnotu vyjádřenou v BDR v rozmezí 10 dB. Pokud by to člověk (na KV) myslel s tím závoděním vážně, pak cesta dosažení lepších výsledků je jasná.
Pořádný PA (to se projeví pozitivně okamžitě a to při minimálních finančních nákladech)
Pořádné antény (to je ten klíč k trvalému úspěchu)
A teprve na posledním místě je kvalita rádia. (Samozřejmě myšleno s pohledu moderních rádií na trhu). Že stále nevěříte? Že Tonda povídal, že stejně nejlepší je Kenwood TS480 a Karel že K3? Pojďme se zaposlouchat do jednoho zajímavého testu. Poslechněme si dvě nahrávky:
Nahrávka 1 (*.wav 400 KB) Zde si poslechněte signál stanice C6APR (to je ten úvodní)
Nahrávka 2 (*.wav 400 KB) ( Stanice C6APR volá OM5KV)
Nahrávky jsou pořízeny z kmitočtu 7029.3 KHz a jsou na stejnou anténu LW42m. Jedna nahrávka je dělána na FT1000MKV s 500HZ CW filtrem a zapnutým DSP a ta druhá na tu geniální blbost RM40 (Rozkmit). No a která na co? Kde to slyšíte lépe? Tak a jsme u toho. To první rádio s novým Roofing filtrem a kompletně ofiltrované stálo asi 100000 Kč a to druhé stálo 452 Kč. Tedy 220x méně. Nebudu Vás napínat. Nahrávka 1 patří FT1000 a nahrávka 2 Rozkmitu. Už je Vám jasné, že jako sběratelé zemiček nepotřebujete to nejdražší? HI. Že HAM sport se dá provozovat i na ultra laciných TCVR? V anténách hledejte Vaše úspěchy a ne v rádiích HI. Pokud by Vám scházela inspirace, to takhle 6 el. Yagi plnorozměrná na 100 m otočném stožáru pro pásmo 80m. Že to není možné? Ale ano, to jen Marti OH2BH a jeho závodní tým OH8X zase něco vymýšlí. http://www.radioarkala.com/
A co včerejší úspěchy? Ano....zdolal jsem 9. zemi na RM40.