Jak se osvědčil TCVR WOUXUN KG669 na expedici?
Elektronický potenciál Číny je obrovský. Již dávno neplatí to, že se tam vyrábí nekvalitní výrobky. Většina renomovaných výrobců dnes ve svých výrobcích používá "elektronická střeva", právě vyráběná v Číně. Při velice slušné kvalitě se jim tímto způsobem podařilo snížit náklady. A tak ve svých MP3 přehravačích, digitálních foťácích atd., máme čínskou elektroniku a vůbec nám to nevadí. Ale v TCVR? Pamatuji, jak někdo prohlásil, že si budeme tyto hračky kupovat jak housky na krámě, jakmile se to začne vyrábět v Číně. A tak dnes jsme svědky obrovské nabídky, zatím v oblasti ručních TCVR. Vzpomínám, jak jsem si v roce 1996 ve free shopu kupoval ručního dualbanda Icoma, za který jsem dal asi 16000 Kč. A jaká je situace dnes? Stačí si malinko zasurfovat po webu. Když jsem chtěl kvalitu otestovat, vybral jsem z široké nabídky ty nejzajímavější typy:
Puxing PX-328
Feidaxing FD150
Jington 208
Wouxun KG669
Ačkoliv z výše uvedených typů je Wouxun KG669 nejdražší, padla volba na něj. Má totiž FM rádio a je plně vybaven funkcemi jako CTCSS, DCS, DTMF (kodér i dekodér). Oproti jiným typům má tedy daleko vyšší užitnou hodnotu. V době, kdy jsem ho kupoval, byl dolar za 14.80 Kč (dnes 15.8. je dolar již za 16.40 Kč). Tedy dal jsem za něj i s poštovným 1080 Kč. Byl jsem připraven na to, že to asi nebude fungovat a že při prvním výletě to asi shoří, nebo že to bude tak "tupé", že se na to stejně nebude moci vysílat. Po více než 6 nedělním denním používání, však mohu již posoudit, zda to má nějakou užitnou hodnotu. Tedy za tuto dobu nedošlo k jediné poruše. Vše funguje tak, jako na začátku. Jana si toto rádio nemohla vynachválit. Používala ho jako rozhlasový přijímač FM HI. Já si zase nemohl vynachválit to, že když jsem ji volal, tak se to automaticky přeplo na komunikaci HI. Jana rádio i za přesunu nosila přidělané na batohu.
Co mne na KG669 vadí?
Nemá funkci APO (automatické vypnutí po nastaveném čase) - Hlavní připomínka Jany. Zkrátka ona vždy při usínání musí poslouchat rádio a to se musí samo po 30 minutách vypnout.
Nemá nahazovací tón pro převaděče (1750 Hz)
Má nesmyslně zakončen anténní konektor SMA kolíčkem (male). Je pak nutné zakoupit speciální redukci na jiný konektor
Krytka pro externí mikrofon je přišroubována šroubkem (není na zasouvatelnou pryž)
Někdy složité menu s divnými funkcemi HI
Divná hluboká modulace (halt nemáme čínský hlásek). Modulace je málo komprimovaná a není moc účinná.
Reprodukce není excelentní (asi nějaký laciný reproduktorek)
Při nastaveném kroku např 12.5 KHz a zadávání kmitočtu z klávesnice, nelze nastavit přesný kmitočet
Zbytečně veliký výkon v módu LO (1W)
Nefunkce hodin (v rozporu s návodem)
Malinko větší rozměry 105x58x38 mm
Super vlastnosti?
Cena HI
Nová baterie LION přijde na 15.80 USD (včetně poštovného)
Dokonalá funkce DCS CTCSS, DTMF
Dobrá výdrž baterie i při poslechu FM rádia
Velice kvalitní inteligentní rychlonabíječka
Velice slušná citlivost (naprosto srovnatelné s FT60)
Nízká hmotnost (236 g i s baterií)
Odolné pouzdro (rádio přežilo i pád z výšky 1m, bez jakékoliv úhony)
Příjemné pocitové vlastnosti pouzdra (Znáte ten šílený pocit, kdy někdo komu se potí ruce, Vám sáhne na rádio? A vy to pak nemůžete umýt a nemůžete...zkrátka se to do toho pouzdra asi "zažere" nebo co HI)
Zkrátka nekupte to za ty peníze HI. Už se těším, až budou Číňani vyrábět TCVR na KV v cenových relacích kolem 300 USD HI. Pak si budeme kupovat další hračky HI, tak, jak to dnes děláme u mobilních telefonů.