Jak dopadly testy s 80 microwatty?
V tomto kole se ozval jen Bohouš OK1SA. Bohouš píše:
Ahoj Milane.
Ve dnech od 23.9. do 26.9.2008 jsem poctivě vždy ráno poslouchal Tvůj maják 80µW na 3559,46 kHz. I když signál nebyl vždy čitelný a jeho síla výrazně kolísala, maják jsem spolehlivě identifikoval dle počátečních dlouhých tónů, rychlosti klíčování a v okamžiku čitelnosti dle vlastního textu (…OK1IF…, …80MICROWTTS…, …LW…, …+…). Zpočátku jsem přemýšlel zda Ti vůbec napíšu, protože jsem neměl žádné nahrávky, které by příjem majáku potvrdily, neboť ucho vysílání zachytilo, ale v nahrávce vše přehlušil šum. Nakonec se kousek nahrávky „povedl“ a ten Ti posílám. Není to žádná sláva, ale příště to technicky vychytám (HI).
Maják jsem v uvedené dny slyšel cca od 7.30 do 8.30 SEČ. Maximum slyšitelnosti a čitelnosti bylo mezi 7.50 až 8.00 SEČ.
Moje QTH : NR Příbram, JN69XP (620 m.n.m.), přesněji 2 km severně od kóty „Vojna“ (SOTA ST-013, 666 m.n.m.), IC-706 + CW filtr 250 Hz, DIP 2x19,5m.
Předpokládám, že si formátem amr poradíte (Quick Time Player). Nahrávku jsem identifikoval. Je skutečná. Co k tomu říci. Jak se ukazuje, základním předpokladem pro příjem těchto signálů je "tiché" místo. A pak samozřejmě odzkoušená anténa. Bohouši, ještě jednou blahopřeji. Vzdálenost je kolem 147 km. Na Es to nevypadá a tak skutečně to bude onen druhý případ, kdy se příjem optimalizuje podle výšky odrazné vrstvy (přechod přes Fkr). Naši posluchači tentokrát neuspěli.
Měl bych prosbu. Prosím stáhněte si někdo tuto nahrávku a zkuste určit, kolik byl odstup signál šum pro šíři filtru 1 Hz. Docela by mne to zajímalo.
PZ