Z tajné komunikace mezi členy Cimrmanova QRP klanu 

Přátelé

Jak dnes již skoro všichni vědí, QRP "hýbe" světem. Je to z toho důvodu, že QRP je QRP a QRP zústane, kdežto QRO je sice také QRO, ale nějak nám narůstá. Nemá totiž limity. Jestliže dnes OM Power vyrábí 3,5 KW Jánošíky, dá se předpokládat, že za pár let už bude vyrábět 5 KW. Takový je vývoj. Po CQ WPX dnes už každý ví, že Jožo Ferova poučka o úspěších v závodech platí. K většímu úspěchu pak již chybí jen IH9 nebo 7X0 HI. Pokud by někdo pochyboval, pak by vlastně nepřímo mne prohlásil za závodníka třídy F1. A to jak každý ví , nemůže být pravda. Prosím tedy, aby nad Jožo Ferovou poučkou se zamyslel každý z nás a stal se malinko "skromnější". Jen to našemu koníčku prospěje. Co se týká práce QRP, pak se dají stanice ještě rozdělit na:

1.    Se srdcem QRP

2.    Bez srdce QRP

Ti druzí např. tvrdí, že nějakých 6 dB na signálu se nemůže někde projevit. A tak občas si pletou kategorie LP a QRP.  (Někdy používají i věty "vždyť to tam má každý"). Tomu bohužel nemůžeme zabránit. Většinou je to však z výsledkových listin patrné na první pohled. Dlouho jsme nad tímto diskutovali s naším novým členem OK QRP kroužku č. 573. Nikdo z nás nemá takové předpoklady, aby výzkum v této oblasti "potáhl" tím správným směrem. Tento člen díky své operátorské zkušenosti, díky pracovitosti, díky teoretické přípravě atd. nám všem může dát jasnou odpověď na to, co je to radost ze spojení a jak udělat "téměř" dokonalé antény v Čechách. Zápal člena č. 573 je zřejmý z jeho komunikace se členem č. 371, který se nám podařilo zachytit. Bez souhlasu člena č. 573, zde část otiskuji (musí to být uchováno jako odkaz příštím generacím).

Máš velkou pravdu v tom, že testování nových antén s QRP bude hodně citlivější na rozdíly, ještě musím ověřit , jakou roli hraje u QRP protivítr. Na ranči dost často fouká od západu, abych se netrápil zbytečně. Až to prověřím, dám vědět J .Pokud jde o vyzařovací úhly ant, moje ambice budou určitě i na DXy, takže sada ant by měla být s úhly od nula do 90 st vert vyzařování. Níž bych zatím nešel. Dělat ZL stanice SP nebo LP lze asi dobře. Na SSP – tedy Super Short Path bych si zatím netroufl. Vyzařovací úhel pod nula stupňů je problém a mám tam všude hodně betonu na prvý prostup pod terén. Také myšlenka pwr splittru z 5W na 10x 0,5W mne zaujala, stejně jako použití 10ti  malých Jánošíčků. Také DXCC na 80m může být docela dřina, na CQ to asi moc nepůjde. Prvé testy asi udělám s dohozením přes QRO, abych zjistil, jestli signál vůbec letí tak daleko. Pokud to vše nebude negativ, tak pak zkusím hledat a volat přímo s QRP. I když prvý test už proběhl ráno před OK QRP závodem, kdy jsem se dovolal do Karibiku 2x na prvý šup. Ty máš DXCC na 80m spočítaný ? Také by bylo někdy zajímavé se spolu srovnat přímo na bandu (IF vs. RZ), jak po EU tak případně na DX, abych věděl, kolik práce mě ještě čeká, než se dotáhnu na tvoji pádlovku. Už jsem použil koax z TRX přímo do ant, bez všech přepínačů a na východ to v kontestu letělo docela dobře. Ještě prakticky vyzkouším novou nízkou ant na 80m (asi INV V přímo nad hamovnou) a budu do napáječe vkládat velké klubo koaxu do série. Měření je měření, ale já dám spíše na praktická srovnávání. Stejně jako u TRXů, všichni naměří superčísla a pak se na to nedá poslouchat J Jediná věc, na kterou se opravdu netěším je letování plošňáků do chmelíka*. To pro mne vždy byla zženštilá činnost (nic ve zlém páni bastlíři), stejně jako štepování ponožek apod. Pokud v akci  není aspoň jeřáb a metrák železa, duralu a domichavávač betonu, pak mě uspokojí třeba i kilometr lan a lanek, při teplotě kolem nuly. Když se oteplí, motivace klesá a vylézají klíšťata. Jedno jsem minulý týden „koupil“, přes veškerá opatření, která dělám. Snad to přežiju. Byla by to škoda natáhnout brka, bez pořádného vyzkoušení QRP provozu.. Ty „půlwatty“ zatím odložím jako sólovou činnost. Vrátím se k ním pak s tou sadou minijánošíků a budu postupně snižovat jejich počet. Chtěl bych pak udělat rekonstrukci Cimrmanova QRPPP provozu s napájením TRX pomocí tření  ocasů  – tedy liščích….

 

* Chmelík je pracovní familiární název pro nový QRP TCVR, který si č.573 objednalo dne 27. března u Small Wonder Labs.

A tak pánové QRPisté - třeste se. Osobně půjdu číslu 573 přeměřit výkon po dosažení diplomu DXCC s pomocí 5W na 80m. Teď mne napadá. Je vůbec někdo v OK/OM držitelem tohoto prestižního diplomu s 5W na 80m? ( myslím QRPistu se srdcem HI).