Úprava ATS-3B. Za 25 Kč jsme vyrobili "špičkový" TCVR? Aneb nejdůležitější knoflík laciných rádií je Attenuátor. 

Občas člověk zaslechne na pásmu perličky. Jednou jsem  zaslechl, jak někdo někomu vysvětloval, že měl doma FT1000 na testování a že když to dal vedle FT897, tak nepoznal rozdíl. Hmmm. Pak se člověk zase dozví, že do FT897 není potřeba kupovat CW filtr, protože to má DSP a on si tu šířku nastaví jak potřebuje. A je to prý lepší než CW filtr. Ne proti tomu se nedá bojovat. Ale probůh lidičky...stavte se se k těmto názorům vždy kriticky. Všimněte si, že tyto názory říkají např. nezávodníci a nebo "všeumělé" HI. Určitě by toto neřekl třeba OK1VPZ. A tak je to se vším. Na pásmech nám chybějí silné osobnosti. Něco ve smyslu OK2BUH. Ačkoliv se to nezdá, pak takováto silná osobnost pomáhá mýtit blbosti z našich pásem. Někdy by člověk až brečel. Celý amatérismus vždy byl založen na Hamspiritu. Ten mimo jiné vždy hlásal, že jestliže začnu dávat na volném kmitočtu výzvu já, pak tento kmitočet je MŮJ až do té doby, než ho JÁ uvolním. Protože se řídím zásadou Hamspiritu, tak kdykoliv jsem požádán, tak ho samozřejmě opustím. Zkuste si domyslet sami, proč to tak od nepaměti je. Je to velice silný nástroj, který nám dělá řád na pásmech. Je to jedno z pravidel o kterém není v povolovacích podmínkách ani zmínka. Už jsem to na pásmech vysvětloval novým amatérům snad stokrát. Stejně se však najdou tací, kteří ... ale nechme toho. Ale to jsem malinko odbočil. Zrovna takový nesmysl je, když někdo začne mluvit o kvalitách laciných TCVR. Právě v tom je ten háček. Laciný TCVR má většinou malý BDR. Těch článků o intermodulační odolnosti rádií je na webu mnoho. Dejte si do vyhledavače klíčové slovo IMD3, nebo intermodulační odolnost. Najdete plno odkazů. Např.

http://www.mlab.cz/Designs/HAM%20Constructions/Mereni%20RTX/DOC/HTML/Mereni_TRXu.cs.html

Možná, že stále někdo ještě neví vo co GO. A tak nechme těch grafů a teorií. Kdybych se zde pokusil o svoje vysvětlení, neřekl bych nic jiného, než co již bylo řečeno stokrát. Pojďme si to říci velice zjednodušeně, ve formě zvukové nahrávky. Drahé rádio bývá drahé většinou kvůli tomu, že u něj je větší dynamický rozsah. Jestliže máme laciné rádio (např. ATS-3B - Atose), pak ta neodolnost je dána vlastnostmi obvodu směšovače. U ATS-3B je to NE612. Jestliže tedy poblíž našeho pracovního kmitočtu existují další velice silné signály, pak tyto signály (většinou nejsou odfiltrovány vstupním filtre), nám vytvářejí intermodulační produkty. To je něco, co se nám dostane na náš pracovní kmitočet. Jeví se nám to např. jako nedefinovatelný šum (směs všech produktů). Podle přibližné teorie však platí, že jestliže tyto signály ve svých úrovních zmenším např. o 10dB, pak směs oněch nežádoucích produktů poklesne přibližně o 20dB. Viz:

Ale nechme těch přibližných teorií a podívejme se na to prakticky. Pásmo 40m a nebo pásmo 30m. Zde je to nejmarkantnější. Poblíž našeho pásma jsou silné rozhlasové stanice. A co se stane?

Ukázka intermodulační neodolnosti a vliv attenuátoru (*.wav 175 KB)

Tak už je Vám to jasné? Zkrátka bez attenuátoru si moc na NE612 nezaposlouchám. Když ho zapnu, pak je to super. Ti pozornější z Vás si však začnou uvědomovat další věc. No jo Jožo, ale přeci když zapnu ATT, tak mi klesá citlivost přijímače. Tak to máte pravdu. Já se zapnutým ATT "nevylepšil" BDR, ale jen udělal opatření, abych vůbec něco slyšel. Pokud budu přijímat slaboučký signál, může se stát, že zeslabením jeho vstupní úrovně attenuátorem, mi vlastní obvody přijímače "přešumí" tento slabý signálek a jsem v..... Ale nechme těch divných vysvětlování. Pokud to někoho zajímá, pak si to nastuduje. A teď k věci. Atos je "téměř" dokonalé QRP rádio. Svými parametry možná i předčí takové velikány jako FT817. Bohužel v provedení od KD1JV je na 40m pásmu téměř k nepoužití. Přitom stačí jen jednoduchá úprava a ta se projeví dokonale (viz. nahrávka). Jak na to? (Nápad Rudy OK1FFI)

Je to strašně jednoduché. Za 25 Kč si koupíme potenciometr a ten umístíme vedle anténního konektoru. (Musí se tam vejít HI). Pak v místě označeném "CUT", přeřízneme plošný spoj. Na kolektor SMD tranzistoru (označeno Solder ON), připájíme drátek a ten vedeme na onen potenciometr. Druhý drátek od potenciometru zapájíme z druhé strany na PIN 2 konektoru výměnných modulů. Co jsme to vlastně provedli?

Tranzistory Q1 a Q3 nám umožňují full BK provoz. Tranzistor Q1 je při vysílání otevřen a tím blokuje vstupní signál na vstupu RXu. Zkrátka nesmí se dostat na vstup směšovače NE612. Současně však při vysílání je zavřen tranzistor Q2 a tak se nepřivádí signál na vstupní přijímačovou propust. Pokud přejdu na příjem, pak tranzistor Q1 se zavře (neblokuje již vstup směšovače) a tranzistor Q2 je v sepnutém stavu a tak přes kondenzátor C41 a náš potenciometr 470R přivádí signál z antény (přes výstupní vysílačovou propust) na vstup přijímačové propusti. Přitom náš potenciometr a odpůrek R20 tvoří dělič napětí. Nic na tom není. Snad by měl KD1JV upravit svoje schéma už přímo na desce PS. (Napíšu mu o tom HI). No a výsledek vidíte (uslyšeli jste) sami. Původně jsme s Rudou OK1FFI chtěli ATT udělat jen skokový (přes přepínač), ale to by byla veliká chyba. Tento potenciometr je daleko efektnější řešení, které ovlivňuje i další obvody omezovače a AVC. Mám pro Vás připraveny nahrávky, jak se to kladně projeví při závodech. A tak.... Některé geniální nápady nemusí být složité (o děkuji veliký Rudolfe).