Test ATOSE v závodě, aneb jaká je užitná hodnota za 200 USD? 

Atos prošel ohněm...

No tak dobře, nebudu přehánět a změníme název. Co takhle: Atos prošel ohníčkem. Jo to by šlo. Zkrátka testovat zařízení je moje hobby HI. No testování... Tady bych se do toho nechtěl vůbec zamotat. Oni jsou totiž testy a testy. Pokud někdo bude popisovat testy rádia a bude mít vadu sluchu, pak bude tendenčně zaměřen a bude si stěžovat na zvonění filtru, či na jiné neduhy. Je to nesmírně zavádějící. Musíme si uvědomit, že běžný tester je z testu placen. Pokud tedy bude test uváděn ve známých časopisech, pak je to asi k ničemu. Dovedete si představit, že např. ve Funkamatéru by byl test na FT???? napsán tak, že je to málo odolné a že to je k ničemu? Jo to by byl průšvih. A tak tyto testy neberte vůbec vážně a spíš si všímejte textu mezi řádky, případně toho o čem se mlčí. Zrovna tak můžete brát testy v Radioamatéru, kde se subjektivně píše, že např. poslech je velice příjemný a že tvar filtru je optimální. Pak jsou testy, které mají váhu větší. Ty jsou založeny zase na jasně definovaných pravidlech, co budu měřit a za jakých podmínek. Musím se přiznat, že těmto testům dávám přednost. Takové testy vycházejí z laboratoří ARRL, či např. byly uveřejňovány v Radiožurnále. Jedno základní pravidlo říká:

- Nejlepší TCVR je ten můj

Tak to je jasné. Když už jsem ty peníze vyhodil, pak přeci nebudu říkat, že jsem moula a koupil jsem si něco, co nestojí za nic.

- Další často zmiňované je - co je japonské a komerční - nestojí za nic.

Tak to je velice často uváděný argument zestárlých hamů. Doma většinou trápí zařízení v cenách přes 100.000 Kč s továrními PA a jejich činnost je většinou v oblasti Big Guns. Bouchni s velikým výkonem a udělej. Já osobně se domnívám, že na sbírání zemiček mi bude vyhovovat i FT840 s pořádným PA. Přitom jsem FT840 opustil asi před 13 lety. A to z důvodu totální neodolnosti. 1 km od mého QTH byl středovlnný vysílač. To však neznamená, že pokud budu bydlet někde jinde, že se na to nedá jezdit.

Tak na co potřebuji super rádio? Každý asi tuší, že prubířský kámen je vždy contest. Na KV to ještě máme docela dobré. VKVisti jsou na tom daleko hůře. No dobrá, ale např. FT1000 kdysi bývala vlajková loď i pro OH2BH a další a najednou ji přestal používat. A co já? Na FT1000 jsem zvyklý. Je to naše klubové závodní zařízení. Jsou však chvíle, kdy kluci na ni chtějí odjet nějaký contest a já jsem nucen použít svoji FT857. Podle předpokladu bych měl totálně vybouchnout. Ale světe div se, klidně si závodím dál HI. Podle mých zkušeností s FT857 udělám v takovém závodě, jako je CQ WW, jen asi o 5% spojení méně než s FT1000. Podotýkám, že v kategorii LP. V kategorii QRP je to ještě o něčem jiném. A tak kde je pravda? Mám věřit na IP3 a BDR? Nebo mám provádět ptákovinové srovnávání TCVR, asi takové, jaké publikoval Jirka OK2RZ? 
Ale nezapleťme se do toho. Dá se jednoznačně říci. Věřte kvalitě, věřte laboratořím ARRL. Bohužel za kvalitu zaplatíte zřejmě více. Jestliže potřebujete ušetřit, pak si jasně definujte, co potřebujete a co chcete. Věřte, že ani K3 vám nevyřeší problémy s místním rušením. Ani Ten Tec Orion nevyřeší vaše anténářské problémy. Investice do antén je daleko efektivnější, jak zajímavé diskuse o tom, které rádio je lepší.
Tak....
A teď se vraťme na zem. Chci dělat SOTY a Power Challenge. Občas se chci s QRP rádiem zúčastnit nějakého světového závodu. Super. Definoval jsem oblast využití a mám jasno v tom, že moje zařízení asi bude QRP. Vím proč (K3 se blbě napájí z baterií 500 mAh HI). Většina nadšenců a já patřím mezi ně, dá přednost FT817. Pak začnete chodit po SOTách a najednou se Vám ta šílená spotřeba nelíbí. Tak a jsme u ATOSE - ATS-3B. Bezkonkurenčně nejúspornějším zařízení. Tak to je sen....ale o tom jsem zde již detailně psal. Tedy nezbývá nic jiného, než porovnat dvě zařízení mezi sebou. Tak to je brnkačka. A jsme u dnešního subjektivního testu.
Lepší než psaní, bude uveřejnění nahrávek. Každý závodník okamžitě pozná, jestli by mu tento sound vyhovoval. Nahrávky jsou z PA KV. Napájecí napětí 9V, výkon asi 3W. 
Ale definujme si základní otázky na které mají nahrávky odpovědět.

- Je rádio dostatečně citlivé? ( Tak na 80m bandu asi nesmyslná otázka, zde vždy stačí 1uV ). Tedy jinak, jak to poslouchá DXy? HI 

JA3CJO - wav 456 KB 
W1MK / wav 180 KB

Tak co si o tom myslíte? Já bych to kriticky shrnul asi takto. Atos nemá attenuátor, ani regulátor hlasitosti. Z tohoto hlediska je až neskutečné, jak skvěle funguje ona NF komprese. Nic vám zkrátka uši neutrhne. Přináší to však i problémy. Nastavený pracovní bod je asi kompromisem, aby pozadí nebylo tak rušivé. Stále si nemohu zvyknout na nazvoněnost NF výstupního filtru. Připadá mi to úplně stejné, jako když provozuji CW na úzké DSP. Ten filtr je i dosti špičatý. Při prolaďování slabých signálků, musíme ladit na hrby filtru (nebo hrby mých sluchátek, či mého ucha? HI). Zajímavé na celé věci je však to, že si rychle zvyknete. Pokud posloucháte stejnou DX stanici na FT817, je poslech příjemnější, ale ta stanice je méně čitelná. 

- Je rádio dostatečně selektivní? Jak dokáže "vybírat" jednotlivé stanice?

S&P 1 - wav 1400 KB
S&P 2 - wav 2400 KB
S&P 3 - wav 1100 KB
S&P 4 - wav 2400 KB

Tak co řikáte? Ladění pomocí up - down je docela dobré. Kupodivu je to docela dobře vymyšlené a vůbec to nevadí. Nová verse SW umožňuje si krok ladění i měnit. Já měl nastaveno 50 Hz při pomalém ladění a 100 Hz při rychlém. Selektivita díky krystalovému příčkovému filtru je dostatečná. Stopband vyhovující. Následný NF filtr za kompresí dokáže ještě zhodnotit kvalitu příjmu. Docela příjemná a použitelná funkce (s novým SW) je funkce scan. Nastavím si meze ladění a tcvr se automaticky přelaďuje. Stiskem tlačítka MENU, pak scan zastavím. Dá se na to zvyknout. No dobrá, tedy S&P se ti líbí, ale co to udělá, pokud bude pile up? Upřímně řečeno, vyvolat pile up se 3W moc nejde. Ale i tak v následujících nahrávkách uslyšíte, že mne volali i 3 stanice ( světe div se HI). Zkrátka je to velice dobře čitelné.

RUN - wav 1500 KB

Tak Jožo, už nám řekni, jestli je to dobré a nebo ne HI. Jo tak tomu se bráním. To rádio nebylo na měřácích. NE612 není zázračný směšovač. Ale....

- Rádio je moje a to dokonce sestavené mýma rukama HI. Skutečně mám pocit, že v módu CW je na tom lépe než FT817. Filtr je optimálně nastaven na závody. Účinnost AVC je až neuvěřitelně dobrá. Ovládání pomocí tlačítek je sice nenormální, ale jak je z nahrávek vidět, vůbec to nevadí. Rádio umí full BK. To je skutečně obrovská výhoda. Koneckonců, vždyť je to koncepce K1 a částečně i K2. Zkrátka, to rádio já miluji. Tedy poměr výkon/cena - dobré. Včera jsem měl i spojení s Karlem OK1DWF/p. Karel vysílal na ATOSE. Vyrazil v tom větru plnit bodíky Power Challenge HI. A jak jsem ho slyšel já?

OK1DWF/p wav 200 KB


Přeprogramování firmwaru ATS-3B se zdařilo

Tato zpráva bude asi zajímavá jen pro OK1HRA a OK1DWF - jediné to vlastníky nejmenšího QRP TCVR na světě - ATS-3B. Přesto musím poděkovat Rudovi OK1FFI, že se do tohoto úkolu pustil. Výměnou firmwaru podle W1MT sice přicházíme o možnost digimódů, ale to některým z nás vůbec nevadí HI. Celé to zázračné nové ovládání přes víkend otestuji a dám na web. Výpis programu je k dispozici na web stránkách W1MT a je volně ke stažení.

http://w1mt.qrpradio.com/ats3.html

Možná by se tímto SW a HW mohl někdo osvítit při návrhu jiného TCVR. W1KM je totiž profesionální programátor.