Společenský ples QRPistů přede dveřmi - tipy a triky...
OK QRP závod dozajista patří ke skvostům závodní sezóny. Proč tomu tak je? Předně jde spíše o společenskou událost, zkrátka závod, který má demonstrovat našeho dobrého ducha a ukázat co je to hamspirit. Nikdy to nebyl závod "tvrdých chlapů", kteří pro vítězství jsou ochotni porušovat třeba i závodní podmínky. Amatérská čest je zde až na prvním místě. Jestliže tedy v kategorii B musím zařízení napájet z baterií, pak věřte, že to tak každý dělá. Jaké jsou podmínky závodu?
OK - QRP ZAVOD - Radiovy spolecensky ples QRPistu Poradatel: Radioklub Chrudim, OK1KCR. Datum konani: kazdorocne vzdy posledni nedeli v unoru, v roce 2008 tedy 24.unora. Doba konani: 0600 - 0730 UTC. Pasmo: 3,5 MHz, doporuceny segment 3550 - 3580 kHz. Druh provozu: A1A (CW). Ucastnici: kazdy koncesovany radioamater pracujici z uzemi Ceske republiky. Za stejnych podminek se mohou zucastnit i stanice pracujici z uzemi Slovenske republiky. To se tyka i zahranicnich radioamateru, pokud maji platne povoleni, napr. OK8 nebo CEPT. Kategorie: max. prikon 10 W, max. prikon 2 W, nema-li stanice moznost zmerit prikon, predpoklada se, ze vykon je roven polovine prikonu (Pout = 0,5 Pinp). Kod: RST + dvoumistne cislo prikonu ve wattech a okresni znak okresu, ve kterem se stanice prave naleza, napr. 579 08 FCR. Clenove OK-QRP klubu udavaji za okresnim znakem sve trojmistne clenske cislo, napr. 579 O6 FCR/012. Bodovani: 1 bod za spojeni, 2 body za spojeni se clenem OK-QRP klubu. Nasobice: Ruzne okresni znaky, se kterymi bylo navazano spojeni. Vysledek: Celkovy vysledek = soucet bodu za spojeni x soucet nasobicu. Omezeni: V kategorii B musi byt zarizeni napajeno z chemickych zdroju. S kazdou stanici je mozno navazat pouze jedno platne spojeni. Deniky: Zasilaji se nejpozdeji do deseti dnu po zavode na adresu vyhodnocovatele: Karel Behounek, Na Sancich 1181, 537 05 Chrudim IV. Deniky musi obsahovat cestne prohlaseni: "Prohlasuji, ze jsem dodrzel podminky zavodu a povolovaci podminky, a udaje v deniku se zakladaji na pravde." Doplnky: Pri rovnosti bodu rozhoduje pocet spojeni navazanych v prvnich triceti minutach. Pokud neni uvedeno jinak, plati vseobecne podminky zavodu a soutezi na kratkych vlnach. Stanice, ktere splni podminky diplomu Worked OK-QRP Club, muze k deniku prilozit i zadost o tento diplom s prislusnym poplatkem. Stanicim, ktere zaslou SASE, bude zaslana vysledkova listina. Vyhodnoceni: Vysledky budou zverejneny pri QRP setkani v Chrudimi. Dale budou zverejneny v buletinu OK-QRP INFO, v radioamaterskych casopisech, ve vysilani radioamaterskych organizaci a v siti PR. Prosime proto o rychle zaslani deniku. Vyklad nekterych pojmu: cleny OK-QRP klubu jsou i zahranicni stanice, kategorie - v kategorii A je mozno pouzit jakekoli zarizeni, pokud uzivatel zajisti, ze bude splnen limit prikonu (vykonu). V kategorii B k teto podmince navic plati povinnost pouziti chemickych zdroju. Upozorneni: Deniky je mozne zaslat pres paket na OK1IF, nebo e-mailem na karel.line@seznam.cz ve formatu N6TR. Oficialni sponzori letosniho rocniku: www.elix.cz radiostanice, satelitni a komunikacni technika http://www.applic.cz/html/index.html Prumyslova elektronika a ridici systemy http://www.hcsradio.cz/ Radioamaterske tranceivry ICOM OK1INT Dovetek: Sponzorske ceny budou rozdeleny losovanim z ucastniku zavodu, pritomnych na setkani QRP Chrudim ve dnech 14. az 15. brezna 2008.
No a co udělat pro to, abych se dobře umístil?
Podle mých zkušeností se v tomto závodu vyskytuje několik problémů. Jeden ze základních je ten, že vysílám jinde než poslouchám. Stále v tomto závodě se ještě vyskytují stanice, které vysílají na jednoduché přímosměšující rádia. Jestliže toto rádio není vybaveno RITem, pak jestliže něco slyším a začnu vysílat na stejném kmitočtu, pak jsem přesně o výšku zázněje mimo. Jestliže jsem dokonce naladěn na "špatný" zázněj, pak se může stát, že vysílám o dvojnásobek výšky zázněje mimo. Jestliže tedy někdo je zvyklý poslouchat výšku zázněje třeba i 700 Hz, může se klidně stát, že vysílá vedle o 1.4 KHz. Jak sami uznáte, jeho šance na spojení je minimální. Dokonce v dobré víře může vytvářet zmatky na pásmu. Jestliže zařízení je vybaveno RITem a jiným než přímosměšujícím příjímačem, pak i zde mohou nastat problémy. Typická ukázka je u přelaďovaných M160 do pásma 80m. Tam RIT je, ale je odvozen od dolaďování pomocí varikapu. Charakteristika je dosti nelineární a tak na počátku pásma a na konci pásma je vliv knoflíku RIT pokaždé jiný. Jak tedy na to?
M160 musí mít vždy zapnutý RIT! Jestliže ho vypnete, jste opět mimo. Tedy zapnout a natočit na čárku. Co je to čárka? Jak ji naleznu? Čárka na knoflíku RITu, je to natočení, kde vysílám tam, kde poslouchám. No dobře, jestliže mám druhý TCVR , pak to určitě nebude problém. Zkusím si to a nastavím. A jak?
Na M160 se zapnutým RITem zavysílám
Na kontrolním TCVR si tento signál najdu a přesně se naladím. Jak se přesně naladím? Již jsme si říkali, že u moderních TCVR výška příposlechu při vysílání se musí shodovat s výškou zázněje přijímané stanice. U TCVR typu FT817, FT857, FT897 si mohu pomoci zmačknutím a držením tlačítka HOME. Ve sluchátkách pak uslyším výšku zázněje odpovídající nastavení "OFFSET". Hlavním knoflíkem se pak ladím tak, abych výšku přijímané stanice měl shodnou s tímto záznějem.
Zpětně zavysílám na tento kontrolní TCVR a nyní na M160 rozlaďováním RITu si najdu výšku zázněje na kterou jsem zvyklý.
Na panelu si udělám čárečku. To je ta ona potvůrka, kde to musím mít trvale nastaveno.
Zde však pozor. QRP závod se jezdí v segmentu 3550 až 3580 KHz. Toto nastavování bych tedy měl provádět někde zde. A vůbec...proč se to jezdí tak vysoko? To je jednoduché. Současně s tímto závodem se už dlouhá léta jezdí polský závod CW. Abychom si nelezli do zelí, pak jsme se nepsaně dohodli. My nahoře a oni dole.
No dobrá. Ale já jsem začátečník, nemám druhý TCVR. Jak to mám nastavit?
Jednoduše. Zkrátka začnu dávat výzvu ( někdy před závodem ) a při příjmu zkouším ladit RITem kolem. Pokud navážu spojení, slyším protistanici na nějaké pootočení knoflíku RITu. S největší pravděpodobností to bude ona čárečka. Vyzkouším si platnost čárečky i na jiných stanicích - a je to.
Fuj, to jsme se do toho zapletli. Taková jednoduchá věc a my z toho děláme téměř dizertační práci. A jaká závodní taktika?
No hlavně si zvolme vhodnou kategorii. Jestliže nemáme FT817, nebo třeba M160, K1, SW80+, K2.. pak nám nezbývá nic jiného, než se zúčastnit kategorie do 10W. Proč? Vždyť já to taky budu napájet z baterií a výkon mi jde stáhnout až do nuly! No to je právě omyl. Většina PA stupňů těchto TCVR je dělána pro SSB a tedy pracuje v nějaké AB třídě. Příkon takového koncového stupně už vlivem klidového proudu bývá většinou již 3,6 W ( kolem 300 mA při 12 V). Pouze a jedině speciálně konstruované QRP TCVR mají příkon nižší a vejdou se do oněch 2W příkonu.
Fajn, tedy - velké TCVR vždy do kategorie 10W příkonu a s mojí FT817 mohu do 2W příkonu. Ano, nastavíte si výkon na dvě čárečky HI. Pak je výstupní výkon 1W a příkon se jasně nedá změřit. Celek TCVR si bere při vysílání kolem 960 mA, ale nikdo neví, kolik spadá na PA. Tedy je to jasné. Já letos na tom budu skvěle, protože jsem si změřil, že můj Atos při 6.4 V napájecího napětí odebírá 312 mA což je přesně 2W příkonu. Avšak výkonu dává 1.22 W. Jinak pozor na baterie. Sám jsem se již musel v jednom závodě přehlásit z 2W kategorie do 10W. Proč? Došly mi baterky a musel jsem použít síťový zdroj. Tam je to pak jasné.
A jak na to závodění?
Vězte, že i v tomto závodě se najdou "medvědobijci". A proč taky ne HI. Jestliže máte malý výkon, nevolejte je v prvopočátku závodu. Zbytečně byste ztráceli čas. Uděláte je s přehledem až v závěru. No a mohu na výzvu? Jejda a coby ne. Jestliže jste dobře slyšet, zkuste to. Tím jen zkvalitňujete závod. On ten "medvědobijec" si Vás totiž musí najít. Již jednou jsem kdesi psal, že....
Neopakujte zbytečně kód. Většina stanic je dnes solidně vybavena a tak vás sebere hned napoprvé. Využívejte výhody BK provozu. Vždyť to jde i u FT817. Zkrátka nastavte si CW DELAY na např. 100 ms. Budou Vám sice cvakat relátka, ale nebudete hluší. Uvidíte, že se Vám to bude líbit. Když už tušíte, že mohou vzniknout problémy, pak prosím opakujte vše za sebou. Tedy správný postup:
OK1IF 559 001 FCR 559 001 FCR.
Postup OK1IF 559 559 559 001 001 001 FCR FCR FCR mne přivádí k šílenství. Je to dáno tím, že pokud někdy něco neberu, pak s největší pravděpodobností je to dáno tím, že je silné QSB a nebo rušení. Vaše tvrdošíjně opakované něco, se může trefit do jediné chvilky, kdy to vše beru. A já se dozvím jen třikrát FCR. Za tu využitelnou dobu bych už měl vše. Nezapomínejte na to. Zvláště u VKV závodů.
A co mám dělat, když protistanice mi to nepotvrdí a dává NR nebo NR?
Tak je to jasné, vše má a chybí mu jen číslo spojení. Neopakuji mu tedy vše, ale jen ono čísélko.
Nebo mi dává ELI? Co to znamená. No nic zvláštního. On pobral ode mne okresní znak ELI, ale není si jistý. Tady prosím odpovídejte jen R R R. Známý to Roger - potvrzuji. Jestliže mu začnu znovu opakovat ono ELI, on znejistí a myslí si, že to má blbě. Tak a můžete mít na problém zaděláno.
Jak rychle dávat? Klidně 45 WPM, když víte, že Vás protistanice dobře slyší a že to přečte. Bývá však pravidlo, že vždy se snažím použít tu rychlost, kterou používá protistanice.
Tak....Jožo Fero ty nám dáváš. Mluvíš na nás, jak na nějaké začátečníky. Ne, to skutečně bych nechtěl. Koneckonců v letošním ročníku slíbili účast i takoví borci jako OK1RR, OK1MNV, OH2BH a další. Věřím, že s námi budou mít tu trpělivost. Koneckonců nezapomínejte, že se jedná především o zábavu.
Jožo Fero, můžeme si to někde poslechnout.? Jasan - na níže uvedených odkazech najdete nahrávky z posledních ročníků. Snad jen upozorňuji na to, že tu loňskou neberte vážně. Svojí účastí s Rozkmitem, jsem jen chtěl dokumentovat, že i s "blbými" rádii to jde HI.
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/rozkmit_a_zavod_qrp2007.htm
http://ok1if.c-a-v.com/okqrp2006/okqrp2006.htm
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/ok_qrp_zavod_2005.htm
A kdyby jste náhodou nevěděli jak na to, pak si přečtěte návod ZDE, ZDE a uvidíte, že to jde. Zde je jasný důkaz. Hezké ne? Jen přemýšlím, co v roce 2058 si budou číst a nad čím se budou zamýšlet naši vnoučkové. HI.