Okamžik pravdy v OK QRP závodu? ( Aneb, závod  pro slabochy již tuto neděli )

Čím je závod QRP vyjímečný? To snad ví každý. V tomto závodě je ctí každého závodníka, aby dodržoval ve své kategorii příkonový limit (více v podmínkách závodu). Tím odstraňujeme jednu ze základních rozdílových měřítek mezi stanicemi a to je používání "velkých" výkonů. Pak tedy zůstávají již jen dvě základní měřítka úspěšnosti a to je kvalita antén a kvalita operátora. Mluvit v OK QRP závodu o kvalitě antén snad nemá smysl. Základem úspěchu je pokud možno bezeztrátově přivést energii a vhodně ji vyzářit. Protože se jedná o závod, kde nám ani tak nejde o nízký vyzařovací úhel antény, dá se tvrdit, že i tady se malinko rozdíly setřou. Pokud pochopitelně nepoužíváme např. víceprvkových horizontálních loopů. Jak tedy dopadneme ve srovnání s takovými anténářskými bombónky, jako jsou anténní systémy OK2RZ? Tak to je otázka HI. Samotného mne to zajímá. Jirka OK2RZ má k dispozici mnoho antén a kterou použije, záleží již jenom na něm. Ale pojďme si udělat obrázek o tom, co nás asi čeká. Jako základ si vezměme běžný ionogram ze dne 19.2.2008 a to sejmutý po 15 minutách, které odpovídají době závodu.

Je 7 hodin SEC a závod začíná

 

Ionosféra se teprve probouzí. Kritické kmitočty jsou velice nízké. Na krátké vzdálenosti jsou stanice v přeslechu. V této chvíli na tom budou lépe slovenské stanice. Mají posunut východ sluníčka asi o 20 minut. Pokud máte možnost výběru antény, použijte tu s vertikální polarizací (všimněte si té zelené čáry pro "jinou" polarizaci).

7.15 SEC 

Začíná se nám krásně profilovat F vrstva. Kritické kmitočty jsou již větší jak 3,5 MHz. Pásmo ožívá a mizí pásmo přeslechu. Odrazná vrstva je někde kolem 300 km. D vrstva po východu sluníčka nám ještě tolik netlumí.

7.30 SEC

Kritický kmitočet stoupá. Současně nám i klesá výška odrazné vrstvy. Začíná to dokonale fungovat.

7.45 SEC

Nádhera... Odrazná vrstva je někde ve výšce 220 km. Sílí však útlum způsobený vrstvou D. Tak teď jsou asi ideální podmínky pro šíření na krátké vzdálenosti pro 1 skok.

8.00 SEC

F vrstva se pomalinku přesouvá výše. Zvětšuje se útlum od Déčka. Je vidět již profilující se vrstva E. Slovenské stanice pomalinku slábnou ( mají již sluníčko výše a útlum od D vrstvy sílí)

8.15 SEC

Závod se pomalu blíží k závěru. Na krátké vzdálenosti to stále ještě nepozorujeme, ale OM stanice jsou opět slabší.

8.30 SEC

Závod končí. Přesto máme pocit, že blízké signály jsou opět silnější. 

Co by nás ještě mohlo potkat? Naše známá Es vrstva. Jak to pak vypadá?

Tak to je zřejmé z tohoto obrázku. Vrstva E už je dosti silně vyprofilovaná a na ni navazuje naše známá Es. Ta může způsobit velice silný nárůst signálu u blízkých stanic. 

Kdo sleduje ionogramy z Průhonic http://147.231.47.3/latestFrames.htm , musí dát pozor na to, že tyto ionogramy jsou upgradovány ne každé dvě minuty, ale na webu se vyskytují jen v patnáctiminutových intervalech. Nový ionogram se tedy objevuje asi v 03,18,33,48 minutě.

Bude zajímavé sledovat, jak na tom bude Jirka OK2RZ s jeho mocnými anténními systémy. Hodně úspěchu při studiu ionogramů a PZ ( Ptákovinám Zdar). A nezapomeňte, jste na plese QRPistů. Vždyť to děláme pro radost. A jaké se budou losovat sponzorské ceny.

2 FM rádia (rozhlasová HI) s budíkem ( sponzor OK1INT)

Trička a čepice (sponzor firma ELIX)

Výkonový balun 1:4 Frizel (sponzor firma HCS rádio - OK1VUM)

Sada nářadí (sponzor firma Applic Liberec )

Všem sponzorům děkuji. Snad ještě připomínám, že o ceny se bude losovat z těch účastníků setkání Chrudim 2008, kteří se zúčastnili závodu a poslali deník k vyhodnocení. Myslíme si totiž, že tento závod by měl být i nadále "společenským plesem" a ne "bitvou".