Má smysl mluvit o chybách ve firmware, když existuje nový...
Trošku jsem zopakoval to, co již mnozí přede mnou. Zkrátka na starém firmwaru jsem hledal chyby a přitom už dávno existuje nový. Popisovat tedy nedokonalosti asi nemá smysl. Zde je potřeba spíše najít někoho, kdo by mi to přeprogramoval. Nenajde se někdo takový? Psal jsem si i s Vojtou OK1IAK a ten mne napsal hezký mail:
Ahoj Milane.
Já jsem dostal ATS-3a od Rona Pfeiffera pro vývoj digitálních módů. Sám jsem ho nestavil, pouze jsem upravil firmware.Na podzim jsem dostal od Steva Webera jeho prototyp ATS-3b. Zatím jsem pouze zkusil, že to žije. Sám používám ATS-3a, do které jsem zadělal dotykovou kapacitní pastičku, která se přepíná mezi laděním a vysíláním. Ladění pomocí dotykových plošek je mnohem pohodlnější než mikrospínači. Fotky jsem uveřejnil v konferenci.
http://ph.groups.yahoo.com/group/AT_Sprint/photos/browse/d33a
http://w1mt.qrpradio.com/ats3.html
Steve popisuje jednoduchý kabel s pár odporama ve zprávě číslo 1869 v konferenci AT_Sprint.
Pokud nebude fakčit, pak zkus nahradit odpory 22k nižšími, až 220 ohm. Sám bych Ti to přeprogramoval, ale jsem na delší dobu za mořem. Pravidelně navštěvuji schůzky NJQRP klubu. Jak si sám zjistil a není to žádný div, transceiveru by slušel RF atenuátor. Pro moje ještě mladé uši by to chtělo i NF regulaci. Já používám sluchátka s potenciometrem na kabelu. Už se mi vydařilo jednou oddělat koncové stupně u ATS-3a, ale u -b by se to snad stát nemělo.
M=menu button; V=vfo button; D=tune down button; U=tune up button; ^=quick click
Menu button
M+V - Direct Frequency Entry via paddle; M= exit
M+D - Tune, dash on / dot off; M=exit
M+U - Battery voltage
S – Transmit Speed, D=-2wpm U=+2wpm; M= exit
M – Enter keyer memory via paddle; V=re-enter; M=store & exit
P – User prefs; V=Led mode (L or M); D=set Command Speed; U= toggles iambic A
/ B ; M=next set of preferences
V=Bandstepsize1=10Hz, 5=50Hz, H=100Hz, M=1MHz; D=Copy VFO to Scan Mem; U= copy
Scan Mem to VFO; M= store & exit.
X – end of options
VFO button
V+M - play memory 1
V+D - play memory 2
V+U - play memory 3
^^ – Toggle Button Paddle mode
^ – Toggle active vfo, announces new vfo, A or B
= – Synchronize vfo’s, other VFO = current VFO
O – Select vfo mode. Announces new mode (N=normal S=split)
X – end of options
Notes:
Fast tune and scan modes use the current step size
D+U at the same time will start scanning immediately
Beacon mode can be entered by holding M momentarily while a message is playing
Only memory 1 is repeated during beacon mode. Dit paddle to exit beacon
Seperate up to 3 keyer memories with MOM memory marker characters (7 dah
character)
124 bytes of memory may divide into 3 different keyer memories with MOM memory
markers
D during keyer memory entry will backup to the last MOM (or beginning if no MOM's
yet).
Přímé vkládání kmitočtu i na 80m bandu tedy funguje. Při nastavení módu ladění, je nyní možno místo trvalého zaklíčování, použít i vysílání teček. ( Poloviční zatížení PA tranzistorů). V preferenčním menu máme možnost nyní i nastavit ladící krok a to: 10, 50, 100 Hz 1MHz. Dá se využít i automatické scanování kmitočtů. Rádio nyní pracuje i se dvěma VFO. Byla odstraněna chyba s použitím tlačítek jako "nouzový" klíč. Popisovat ovládání asi tedy již nemá smysl. Zatím jsem se s tímto přístrojem velikosti dvou krabiček od sirek zúčastnil několika contestů. Dokonce jsem pro Vás pořídil nahrávku, kterou jsem pak omylem smazal. Proč jsem vůbec rádio testoval v minipileupech? Má to nějaký význam? Bude toto rádio někdo používat jako závodní?
Odpověď je jasná. Určitě ne. Již pohled na mé contestové pracoviště v KV PA vyluzuje úsměv:
Cožpak by někoho napadlo, že ta žlutá krabička je TCVR? Přesto jsem však byl vlastnostmi Atose velice spokojen. Chybí mu snad jen ten nejpotřebnější prvek jednoduchých rádií - Atenuátor. Osobně si též nemohu zvyknout na zvuk jednoduchého NF filtru. Myslím, že kdysi Jarda OK1AYY nazval jednoduché NF filtry jako "používané ale nepoužitelné audio filtry". Tady bych to možná nazval "divný, ale použitelný audio filtr". Jakmile nám totiž proleze silný signál hlavním filtrem selektivity, pak následný diodový omezovač spolu s NF filtrem vytváří nepříjemné kliksy. Zkrátka to rádio pak lupe. Přitom propustná charakteristika filtru je do závodu vynikající. V PA jsem měl kolem sebe plno volného místa. To u FT817 s 500 Hz filtrem nikdy nemám. Za 15 minut se mi podařilo (převážně v RUN modu), udělat 31 QSO.Ale poslechněte si třeba srovnání poslechu FOC contestu na FT817 a Atose.
Poslech v závodě na Atose je asi takový, jako byste vypnuli AVC a používali ruční řízení citlivosti. Zde však chybí ona příšerná rána, pokud se Vám do filtru dostane silná stanice. Ten obvod AN6123MS pracuje dokonale. Skutečně i když mne volaly i tři stanice najednou, dal se pileupík docela dobře zvládat. Zkrátka vše tam bylo slyšet. Jaké jsou tedy hlavní výhody ATS-3B. Je to přesně to, co chceme, aby umělo rádio pro portable provoz:
Nízká spotřeba
Výkon QRP (5W), s možností snižování
Zabudovaný el. key
Dobrá odolnost
Přijatelná šířka filtru
Vynikající stabilita
Malé rozměry a nízká váha
Široký rozsah napájecích napětí
BK provoz
Možnost přesného nastavení kmitočtu
Možnost vysílání v Beacon módu
Ochranné obvody PA ( pádlové antény většinou nemívají oněch 50 Ohm)
Zkrátka ideální rádio na Portable a aktivity typu SOTA.