Jak jsem o velikonočním pondělí poslouchal na 3774 KHz a ani nedutal....

Zamýšleli jste se nad tím, co zajímavého můžete slyšet na 80m bandu? Že těch zajímavých témat tam zase moc není? Asi máte pravdu. O to větší zážitek nastane, pokud se na bandu objeví např. tyto stanice:

OK2RZ, OK1RI, OK1DJR, OK2BUH....a někteří další. Přiznám se, že to téma bylo tak zajímavé, že jsem nešel ani na koledu. A o čem? Samozřejmě o DX práci a anténním vybavení. Většina nás lenochů totiž odmítá boj o každý dB. Pokud nedělám DX, pak většinou mne to ani nenutí. Ionosféra je tak dynamická, že nějaké půl S je téměř pro mne nezajímavé. Budu-li však seriózně jezdit závody a DXovat, pak je to skutečně běh na dlouhé tratě. Pokud ty antény jsou typu např. 4EL Yagi na 80m, pak to je něco. A pokud máte možnosti ještě něco měřit a nastavovat, pak je to skutečně super. Jirka OK2RZ mi poslal i následující:

Než se mu toto podařilo,  zhubnul  prý o 4 kg. Nyní už tomu věřím. Už stoprocentně souhlasím s větou, kterou pronesl Mirek OK2BUH: "Já bych tak strašně rád stavěl antény, až bych brečel. Ale není kde.." Totiž anténu si nikde nekoupíte, tu si musíte udělat a postavit sami. Ale zkuste si trošku započítat. Na grafu vidíte průběh R,X a Z antény Jirky OK2RZ. Zkuste vypočítat ztráty v napaječi, pokud byste použili klasický koax  délky např. 100m. Nějaký si zvolte. A pak zkuste dopočítat, co se stane, pokud chcete změnit kmitočet z rezonančních 3740 KHz na 3510 KHz a vyladit to něčím na konci koaxu. O kolik vzrostou ztráty? Co se stane? Je to zajímavý výpočet na který můžete aplikovat program TLD.

http://www.ac6la.com/tldetails.html

Pro snažší výuku doporučuji si něco přečíst na stránkách OK2BUH.

http://ok2buh.nagano.cz/first/impedance2.html

Já bych stavěl antény - až bych brečel. Jirka mi ten graf poslal i s krásnou větou:

Kdo jste mi tam dal na konec koaxu umělou zátěž místo antény ? Tato věta má hodnotu 4 kg živé váhy HI. Už tomu rozumím HI.