Proč je někdo slabší než druhý?

Tak to je otázka, na kterou odpovídá krásně Mirek OK2BUH na jeho webu.

http://ok2buh.nagano.cz/first/ucinnost.html

Doporučuji si to nastudovat. Určitě budete chytřejší. Má to něco společného s účinností antény a dalšími věcmi kolem, jako je vyzařovací úhel antény atd. Není v tom žádná věda a pokud si odmyslíte mýty o zázračných anténách, pak jen potřebujete si změřit tu Vaši. To počítání je sice zajímavé a Mirek tam má návod, ale není nad to, si něco porovnat. Určitě se Vám někdy stalo, že jste měli pocit, že konkurence nehrála fér hru. Třeba omylem zapnula PA stupeň v kategorii do 100W. Jednou jsem se to snažil dokázat a to takovým způsobem, že jsem si vyhledal skimmery cca v pěti vzdálenostech od nás a to ve všech směrech. Pak jsem provedl srovnání podle měření skimmerů a to ve stejný časový okamžik. Ani v jednom případě jsem v reálném čase nebyl silnější. Jemně jsem upozornil na to, že i směrová anténa se dá lehce poznat. Dotčený operátor mi však vzkázal, že má anténa je asi blbá a on nebude přeci kvůli mně stavět zrovna tak blbé antény, jako mám já. Pochopil jsem, že toto je tabu a raději do toho nešťourat. Jen mne to mrzelo. Upozorňuji, že se jednalo o domácí závod, kde se vyžaduje NVIS úspěšnost. Jak říká Mirek. Asi perpetum mobile neexistuje. Jsou tedy dvě možnosti, když jsem slabší jak konkurence.
1.   Účinnost mé antény je podstatně horší, případně do dotčeného směru se něco děje (vyzařovací úhel, atd)
2.   Při předpokládané stejné účinnosti antény konkurence, zde asi musí mít vyšší vyzářený výkon. Pochopitelně, kdyby měl ziskovou anténu do jednoho směru, pak do těch ostatních to musí poklesnout. A to skimmery jasně ukáží.

Ale nedloubejme se v tom, jinak bychom museli občas někoho nazvat podvodníkem. Pojďme si jenom nějak změřit (porovnat), jakou ta naše anténa má asi účinnost. Mnoho hamů toto informativní měření dělá na běžných skimmerech a to se standardním až velikým výkonem. Dá se dokázat (měří to S/Š), že tím se může dopouštět dosti velikých chyb. Daleko výhodnější a efektivnější měření je pomocí vysílání majáku WSPR. Zkrátka naopak výkon snižujeme a sledujem nyní ten odstup. Po měření již nebudeme nikdy říkat větu, jsi silnější, protože ti to lépe chodí. Budeme již jen konstatovat, mně to nechodí, mám nízkou účinnost a proto jsi silnější. A to je nádherné zjištění. K těmto měřením se velice hodí TCVR QCX. Má v sobě již zabudován WSPR maják. Pokud jen tak kolem půlnoci ho pustíme, pak dostaneme zajímavé obrázky o slyšitelnosti. Toto jsem prováděl i já a to se 3W out.


Je to běžný obrázek, kdybych to pustil dříve, pak uvidíte spoty i z VK a JA. Pochopitelně mne zajímalo, zda WSPR maják bude slyšet i s výkonem nižším. Pro tyto pokusy jsem vybaven attenuátorem 5W do -41dB.

Pozorný čtenář vidí, že maximální nastavitelný útlum je cca 41dB (při velkých útlumech to není až tak pravda, protože na přepinačích dochází k obcházení signálu). Doporučuji si výkon vždy ověřovat dobrým osciloskopem.

Jen pro zopakování svých vědomostí, si zkuste odvodit, jaký výstupní výkon je na reálné zátěži 50 Ohm. Je to ten známý vzoreček Napětí peak to peak na druhou, děleno 400. V našem případě např. 1,38*1,38/400=cca 5mW. Ze zkušeností jsem věděl, že s 5mW se dá dosáhnout na CW slyšitelnosti po celé republice. Koneckonců většina z Vás ještě pamatuje počasové majáky, kde výkon se pohyboval cca od 10mW (maják Bobík). No a jak je těch cca 5mW asi slyšitelných?


Pokud tedy budete testovat svoji anténu a porovnávat ji s mojí, pak musíte dostat podobný obrázek a nebo i lepší. Pochopitelně si můžete hrát a vysílat třeba výkonem 1mW a to v nějakou netypickou dobu. Dostanete např. toto:


Upozorňuji, že maják vysílal, že má výkon 100mW, ale nebyla to pravda. Je to jen chyba ve firmwaru QCX, kde se nižší výkon nedá nastavit. V mapě to pak přibližně vypadá takto:


Obrázek není ze stejné doby jako data. Poslední test jsem prováděl v noci na 28.1. a to cca s výkonem 1mW.


Většinu z Vás napadne otázka. Bylo by to slyšet na CW? Musím Vás uklidnit, že asi ne. Jsem však přesvědčen, že dobrý telegrafista, by mohl brát až signály -20dB. Pokud se někdo najde, kdo by toto chtěl dlouhodobě testovat, napište mi. Zapnul bych např. 500uW na majáku přítomnosti. Maják přítomnosti je vlastně k tomu stvořen. Dává jednou za minutu dvě tečky a pak jednou za pět minut zprávu skládající se ze značky, kódu Q (nějaké číslo do 99, kde si jen ověřím, že to berete), pak teplotu okolí a čas, který uplynul od zapnutí rádia. Použil bych pro vysílání Pixinu, kterou bych zapnul na 3560,7 kHz. Neříkám zde nic nového a WSPR (to nejlepší co K1JT vymyslel) je popsáno všude. Strejda Google Vám pomůže. Upozorňuji jen na to, že nastavený čas se nesmí od skutečného lišit o více jak 2sec. To je problém a je nutné si toto řádně ohlídat. Já například u svých dvou QCX mám konstanty pro čas a kmitočet přibližně stejné a jsou:



Pokud se Vám čas bude rozcházet, změňte malinko konstantu 8.6.
Pokud někdo stále neví jak na to, pak se vše dočte v manuálu. Snad jen uvádím mnou používáné nastavení.




Ten kmitočet na 6.3 si nastavte jinak než je u mne. Např: 03,570,010



Maják v tomto případě začne vysílání v celé hodině (minuty=00)



Samozřejmě značku a lokátor si nastavíte podle sebe.



V případě 6.9 nastavujete aktuální přesný čas (DCF). Pochopitelně je třeba se zaregistrovat na WSPR netu.

http://wsprnet.org/drupal/

Tak hodně úspěchů v testování účinnosti vaší antény. Pokud bude dobrá, pak na 1mW musíte ty obrázky mít přibližně stejné.