OKOM DX Contest 2019, jako pomůcka pro vytvoření učebních textů CW skript (z činnosti Střední telegrafní školy Liberec)



Schůze představenstva Střední školy telegrafie. Z leva:  OK1USP Pepa, RO OK1KEP Martin, OK1DU Libor (horolezec, potápěč, lamač srdcí, muzikant, speleolog, závodník na motocyklu, člen HS, výčepní, jeskyňář, nositel několika vyznamenání za záchranu lidského života, nemrava...), OK1JRU Karel, Jožo Fero OK1IF. (Foto OK1IO Jirka).

OKOM DX contest byl kdysi vymyšlen proto, aby si OK OM stanice užily. Bohužel poslední dobou mám pocit, že podmínky jsou pro zahraniční stanice nezábavné. Jak jinak si vysvětlit, že účast je divná a neustále dostávám pořadové číslo spojení jen dvouciferné. Proč to nevyřešit jako je to v OK OM DX SSB contestu? Zkrátka každý s každým, ale pro OK OM silná preference. Pak je to trošku zajímavější i pro zahraniční stanice. Snad se kluci zamyslí a podmínky změní.




Zamýšlel jsem se i nad aktivitou OK OM stanic. Vzal jsem kus mého obecného logu a zobrazil počet spojení, v závislosti podle zemí. Jasně vede DL, následovaný OK OM a pak teprve UA. Zkrátka jako závodníci si nestojíme tak zle. Koneckonců máme ve svých řadách plno mistrů světa, kteří ročně dělají 130 000 QSO. Pokud by dělali jen jedno spojení za minutu, pak musí ročně nepřetržitě vysílat celkem 90dní z 365 HI. No pokud bude dělat 4 spojení do minuty, pak jen 22 dní. Ano, takového máme borce předsedu. No 4 spojení do minuty, však představují rate 240 QSO/hod a to je fakt hustý. Takový rate po celý závod, jsem nenaměřil ani stanici CN3A (na jednom pásmu). Bohužel těžko si to dokážeme představit. To ve světě QRP pravděpodobně nejde. Škoda jen, že většinou nemáme možnost si poslechnout nahrávky i když podle podmínek závodu musí existovat. Tedy do naší telegrafní školy nemůžeme takovou nahrávku do skript dát. Zbývá nám pak jen slaboučký odvar, který si vlastními silami pořídíme. Přesto naši žáci vyžadují učební CW texty. No moc se mi do toho nechtělo, protože podle nahrávek pak plno hams pozná, že to vlastně moc neumím. Koneckonců, když se poslouchám z nahrávky, pak Vám musím dát za pravdu. Dělám plno kiksů a nechápu proč. Ale učební texty jsou potřebné a na kiksech se dá něco naučit.
Připravil jsem pro naše žáky tedy 3 nahrávky z pásma 80m, kde jsem jel v kategorii LP (do 100W). Výkon 100W, je z hlediska mistrů světa, ještě méně než QRP HI. Bohužel mám jen TS480. Zde si všimněte "soundu" TS480 přes CW filtr 270Hz. Vypnuté DSP, stažená citlivost, AVC Fast. Autor zahájil kiksem zapnuté české klávesnice. Je to zajímavé, ale ono to vysílá i na ě,š,č,ř,ž,ý,á. Pouze já ty písmenka jsem se ještě nanaučil HI. Nahrávky stáhněte do Vaší mp3 a nepoužívejte repráky PC, moc byste toho neslyšeli.

Nahrávka1.mp3
Nahrávka2.mp3
Nahrávka3.mp3

Omlouvám se, žádný pileup se nekoná a operátor dost často "jančí". Zde bylo i zajímavé, že TS480 obstála i v postupnému přibližování kolegy z Prahy, který jednu chvíli (ačkoliv mne na skimmeru viděl) se přiblížil až na 100 Hz. V rámci boje 100W proti 1500W, jsem však neuhnul. To by bylo, aby český QRPista z boje utíkal HI. Chtěl jsem dosáhnout i nějakého pileupu. Proto jsem na poslední hodinu závodu vyndal KX3, nastavil pásmo 40m a 5W (typické QRP). Opět jsem jančil, protože jsem zapomněl, jak se KX3 ovládá a že třeba neumí opravovat špatně přijaté značky systémem částečného vyslání správné části call. Samozřejmě kritický kmitočet byl dost nízký a tak většina českých stanic byla slyšet hodně slabě. Tedy nezlobím se na jednu pražskou stanici, která zřejmě nepoužívá skimmer a vlezl mi až 100 Hz vedle. Bohužel mých 5W asi u něj nebylo slyšet a tak jsem tentokrát prohrál (zásadně se nehádám, je to ztráta energie a času). Zajímavé jsou i reakce typu (překlad z CW = Pitomče, jakou máš značku, že ji nedáváš?). Ano najděte si tu pasáž. V době, kdy všichni vědí, že jsem na kmitočtu, tak se najde moula, který trvá na tom, že tu značku musí znát a otravuje a otravuje HI. Ale my QRPisti jsme otrlí HI.  Také si povšimněte problému QRP. Pokud já někoho chytnu a někdo druhý dává značku 2x za sebou, pak mne nevýslovně zdržuje, protože mnou vyslaná značka protistanice je zarušena jeho opakováním. Dále jsem chtěl varovat naše žáky. Mít hamshack v kuchyni je výhoda. Máte do lednice cca 1,5m. Bohužel, když se dělají řízky a nebo husa, pak je všude plno QRM. V rámci výuky jsem to tam však nechal. Každý amatér toto rušení se musí naučit eliminovat. Říká se, že bude narůstat s dobou po naší svatbě. Ale zase se říká, že toto se dá ustát. Jsou případy, kdy některé manželky vyhazují TCVR z okna (ano opravdu se to již stalo někde v Praze HI). Dále si všimněte v nahrávce veliké intermodulační odolnosti KX3. Měl jsem sice VF naplno a chtělo to trošku stáhnout, ale výuka je výuka.

Nahrávka_KX3_40m.mp3

A tak milí studenti (zvláště vy z dálek), napiště log z těchto mininahrávek a poučte se z chyb a nedokonalostí, které vytvořil tento amatér závodník na volné noze.

Váš Jožo Fero