Co je S-Pixie?

Asi je už potřeba na plnou pusu říci: "Dost už bylo Pixie". Zkrátka kdybychom se zbláznili, tak Pixina bude stále jen jednoduchým TCVR s plno negativními jevy. Nemá cenu zde nic vylepšovat, měnit. Je to opravdu rádio vhodné pro hospodskou výuku telegrafie. Pokud nemáte zkušenosti otrlých Hamů, pak asi budete zklamáni. Ne nadarmo se říká, že začínající HAM by měl používat do začátku větších výkonů a profi rádia. I tak z mé zkušenosti mohu říci, že začátečníci neumějí ovládat svůj profi TCVR a už vůbec jim někdy není jasné, k čemu ty knoflíky tam jsou. Ale o tom zde již bylo napsáno mnoho. Zkrátka Pixina je geniální věc za cca 60 Kč, na kterou se dá udělat spojení (někdy i vyhrát OK QRP závod HI). Plošný spoj je profesionální a oživení nebude přinášet problémů, protože nemusíte vinout jedinou cívku a cokoliv nastavovat. Zápory jsou jasné:
Přesto v poslední době se objevila nová stavebnice pod jménem S-Pixie. Co to je?

https://www.ebay.com/itm/S-PIXIE-CW-Ham-Amateur-Shortwave-Radio-Transceiver-7-023Mhz-Telegraph-W-Case-S/
172744308913?hash=item28385cf8b1:m:maf1fJm3cq194sGMyafYyyg&frcectupt=true

Kdo to chce studovat, může si stáhnout montážní manuál:



Pokud schéma porovnáme s klasikou, pak zjistíme, že v napájení je zařazen můstek. Uživatel tedy nemusí dávat pozor na polaritu připojeného zdroje. Současně však o úbytek na dvou diodách si snižuje napájecí napětí. To je zde výhodné, protože nám snížení napájecího napětí pomáhá "neodrovnávat" PA tranzistor. Dále je zde přes spojku J5 možno zapnout akustický měnič a poslouchat vlastní klíčování. Zkuste to zapnout, schválně co Vám řekne manželka. V přítomnosti jiných lidí, to šíleně otravuje. Jinak tišťák byl celý předělán tak, aby použité odpory mohly ležet. To je sice výhoda, ale tišťák však je o něco větší a jeho autor nám zmenšil pájecí plošky. To není dobré pro začátečníky.
    Neodolal jsem, abych si tuto stanici nezakoupil a to včetně plexi krabičky. Cena je pak cca 150 Kč. Postavil jsem to pro pásmo 60m a to za použití vlastního obvodu klíčovače. Varicap tedy přímo ovládám přes D/A převodník. Tedy za pomocí software mohu měnit libovolně jak TX kmitočet, tak kmitočet RX.

http://ok1if.c-a-v.com/RM60CH/Tune%20keyer%20V1.1T.html



Zde je vidět porovnání s klasickým PUBem. Bohužel bez kovové krabičky se tato stavebnice stává silně "vrčavou". Tedy tady tudy cesta nevede a nedoporučuji si tento komplet kupovat. Daleko výhodnější je použití modré krabičky.

Také jsem neodolal a zakoupil docela hezkou stavebnici přijímače na AIR band (poslech letadel).

AirRX



Osadil jsem to SMD součástkama a poslechl si pár letadel. Bohužel jsem zjistil, že nejsem Martin OK1ZOO a vlastně mi ta komunikace nic neříká. Pokud někdo z Vás má zájem....pak je to na prodej.