"Hele, který teda ten TCVR si mám koupit? Poslouchal jsem na pásmu a tam někdo mluvil o té novince od Yaesu FT....prý je to totální špička....."
Aneb testujte si sami a nepotřebujete k tomu žádné bohaté vybavení.


Výše uvedené věty mi položil brácha OK1USP. Ve svých 64 letech se naučil CW a nyní s námi běžně jezdí závody a povídá si tempem 24WPM. Zkrátka jasný to důkaz, že CW žije a ještě někoho oslovuje. Má TCVR, který sice je určitě lepší než UW3DI, přesto však touží si poprvé a zřejmě naposledy koupit něco, co bude nová hračka a současně se těší, že to nové bude určitě lépe poslouchat jak to staré. (Nemůže přenést přes srdce, že někdo slyší MIB majáky a on ne HI). Naštěstí je rozumný a taky ve spirále vývoje se stále lepší. Tedy snažím se ho ochránit od chyb, které jsem páchal já. Stačí tedy jednoduchá otázka: "Budeš jezdit na dvoumetru a na 70cm?". Odpověď jasná: "Nebudu, nemám k tomu QTH a taky by mne to asi nebavilo. Baofeng na převaděče mi stačí." Samozřejmě by nám Martin OK1UGA asi dlouze vysvětloval, že nepoužíváním programu WJST jsme radioinvalidé a těžko zažijeme takové drahé radosti, jako on. Má pravdu. Ale brácha také nějak dospěl do stádia, kdy koukání na chytré obrazovky ho nebaví. Zkrátka "píše x nepíše" ho neoslovilo. Raději interaktivně se baví, než pouští makra.
Samozřejmě výše uvedené nechtělo vyvolat nějaké diskuse. Zkrátka každý děláme  to, co nás baví, jen ti, co neumí CW ji zkrátka nepoužívají a my zase ty digi můžeme, ale nechceme HI.
Ale vraťme se k té původní otázce. Může být TCVR, který má všechny pásma včetně VHF a UHF a to za cenu nižší než TCVR jen pro KV dobrý? Odpověď je jasná - může být dobře prodejný. A to je ono. Sám jsem se napálil a kdysi koupil FT857. Pak jsem ještě dokoupil DSP, pak další filtry. Dostal jsem se lehce přes 40000 Kč a podpořil činnost prodejců v oblasti budování jejich chat a mileneckého života (to samozřejmě je legrace a Vojto nemyslím to vážně HI). No a pak jsem si ladil, ukládal do pamětí, pouštěl displej zelený, pak žlutý a dokonce jednu chvíli jsme měl pocit, že těch barev displeje by mělo být alespoň 255 HI. Odjel jsem na to plno krásných závodů. Pokud někdo mluvil o něčem jiném, pak jsem mu sáhodlouze vysvětloval, že to moje je jen o trošku horší, ale vlastně úplně stejné. Až časem jsem zjistil, že to DSP je nějaké divné, že ho vlastně v závodech musím vypínat, protože pak lépe slyším. Dokonce jsem někdy přišel i na to, proč tomu tak je (o AVC a DSP v FT857 a 897 se toho namluvilo již dost). Jindy jsem zase tušil, že ta intermodulační odolnost je sice nízká, ale já ji vlastně nepotřebuji. Mám dobré uši a attenuátor. No a pak to přišlo. Nejprve FT1000, pak roofing fitr do FT1000, pak IC7600 a zatím to končí KX3. Když byla FT1000, tak už mi na stůl FT857 nesměla. Rozdíl mezi IC7600 a FT1000 je podle mých zkušeností nepodstatný. No a pak přišlo něco, co byla bomba. Tou bombou je KX3. Zkrátka rádio, které mne oslovilo na první poslech. Ale zná to každý. Je to ten efekt "moje rádio". Pokud bych ho nechválil, pak bych se zžíral tím, že jsem vlastně vyhodil peníze.
Jak tedy vlastně vybírat rádia? Opravdu to je správná otázka. Ti movití Vám řeknou: "Kup to nejdražší od renomovaného výrobce, tam se nemůžeš seknout, protože cena určuje kvalitu". Mají pravdu? Samozřejmě... Ale je to ta správná odpověď pro ty, kteří včera složili zkoušky? Asi ne.... Totiž za drobný parametr jako je vylepšení IP3 o pár dBm, tvrdě budete platit desetitisíce (možná i statisíce). Než se poperete se základy provozu, pak Vaše dnešní super zařízení bude notně zastaralé. I ta zařízení nejnižších kvalitativních tříd se budou Vašemu dnešnímu super stroji přibližovat. Možná by bylo dobré se na začátku zeptat. "Co chceš dělat?". Pokud odpověď bude znít - "Sbírat nové zemičky", pak jste úplně vedle. Většina dnešních starších HAMů považuje sběr zemí za něco, co vlastně je vyvrcholením jejich činnosti. Zkrátka někdy tito borci nabývají dojmu, že těch jejich 340 zemí mají díky svým zkušenostem, trpělivosti, svému rádiu a anténám. Někteří si kupují nové rádio jen z toho hlediska, že to jejich staré neumělo současně poslouchat na kmitočtu DX expedice a současně se prolaďovat po pileupu. Oni totiž si myslí, že se nedovolali jen kvůli tomu, že nevědí, kde ta DX expedice poslouchá. Pokud by měli super mašinu se dvěma nezávislými přijímači, tak určitě zjistí, koho to DX expedice dělala naposled, oni se tam rychle naladí a šup.....
Věřte, že v tom to určitě není. Chcete-li se dovolávat jako první, pak význam má:
A to ještě nemluvíme o tom, že je třeba dobré odjet do Portugalska, kde to chodí líp, jak ve střední EU. Zkrátka nevěřte tomu, že koupí toho nejdražšího rádia se Vám lépe budou dělat zemičky. Protože moje činnost je převážně v oblasti QRP, jsem v oblasti expedic většinou jen posluchač. Mohu Vás ujistit, že i ta největší "šunka" na poslech, většinou DX expedici slyší a to skoro stejně jako stroj za 100 000 Kč. Sbírání zemiček je totiž totálně nenáročné na kvalitu Vašeho rádia.
Tedy dnes zmiňovaný dynamický rozsah rádia je potřeba k čemu? Tady se musím poklonit těm, kteří jezdí závody na VKV. Jejich rádia jsou skutečně daleko více namáhány, jak naše na KV (i když se občas někdo bude snažit tvrdit, že tomu tak není). Tedy jinak řečeno, jsi-li dobrým závodníkem, pak si lepší dynamický rozsah rádia v závodech vychutnáš. A asi většina z nás nikdy nezažije to, co je to pořádný pile up. O tom si rád nechávám vypravovat od "Gambijců". Tak věřte, že každý dBm za této situace je přínosem.
No dobrá, ale přeci kvality rádia měří pravidelně světové laboratoře. Mám dát na ně? Určitě ano, pokud to měří stále stejná parta na špičkovém pracovišti, pak to má vypovídací schopnost. Přesto však už i někdo z Vás si všiml, že v žebříčku TCVR je někdy něco divného. U jedné měřící party naměří něco a druhá parta úplně něco jiného. Jak je to možné? No pokud to není chyba TCVR, pak pozor, za jakých podmínek probíhalo měření.

Tak zase jsme se nedočetli podle čeho to mám vybírat. Podle IP3? Upřímně řečeno ano, ale pozor na různé testy v časopisech. Lidi to rádi čtou. V žádném časopise se nikdy nedočtete, že tento FT...či TS.. stojí za nic. To by byl průšvih. Ta firma by určitě přestala v daném časopise inzerovat. A tak se třeba dočtete, že ten TCVR je vylepšen a bylo u něho geniálně vyřešeno chlazení koncového transistoru, které teď funguje i při teplotách 50C. Potřebuju to? Budu nyní se lépe umísťovat v závodech? Přehřál jsem to někdy? HI. Nebo, že filtr je vybaven "pokrucovači" charakteristik a to tak, aby i na totálně špatné ucho si každý natočil to, co potřebuje. Potřebuju to? Případně je velmi zajímavé v těchto testech se dočíst, kolik to váží a jak je to baleno do "bublinkového" papíru.
Jak mám vlastně porovnávat navzájem TCVR? Mohu se klidně zaměřit na to, že budu testovat a měřit, zda u attenuátoru je těch -6dB skutečných. Ale co když naměřím místo -6dB třeba -7dB? Je to asi jako porovnávat filtry podle Koeficientu pravoúhlosti. Pamatuji jak u svého prvního TCVR (Kontur 80 - stavebnice z CCCP), jsem neměl řádně přizpůsoben filtr a v oblasti asi 500 Hz bylo zvlnění asi 6 dB. Když to dostal na stůl Ruda OK1FFI, pak mi to "narovnal". Prý to tak musí být. Chvíli jsem s tím bojoval, ale pak jsem to vrátil zpět. Byla to moje tajná zbraň, takový "pokrucovač" charakteristik, na který jsem si zvykl. Při příjmu CW signálu to byla fantastická věc. Takový falešný IF SHIFT. Na našich BP máme přívržence "opráskávání" uší. Zkrátka ti, kteří tvrdí, že AVC je k ničemu, protože "maskuje" slabé signály. Nechci tvrdit, že na tom něco není, ale já jsem přívržencem "klidného" závodění a bez AVC bych asi ochluchl. Musel jsem jednou jet na FLEXA. To rádio nebylo špatné, ale nešlo zapnout AVC, jinak jste opravdu nic neslyšeli. Tedy odjet celý závod na Heil sluchátka, kde hlasitost limitovala jen na diodách v nich.... Ještě teď si pamatuju, jak mne to ničilo. To už nechci zažít. Pokud mohu srovnávat, pak skutečně zkuste si poslechnout omezovač v KX3.

Tak a zase jsme u toho. Jaké rádio si mám koupit?  Pokud nejste milionáři, pak doporučuji začínat u těch horších. Tedy nějaký ten second hand. Rádia typu FT440, FT840....sice jsou  z minulého století, ale zase až tak úplně špatné to není. To rádio by Vás mělo zasvětit do toho, o čem ten příjem je. Není pak nic jednoduššího, než to staré porovnat s tím novým. Jestli se nemýlím, tak např. firma ELIX za úplatu Vám rádio pújčí. Zkuste ho pak porovnat s tím starým a bude Vám jasno, jestli to za těch 300 000Kč musíte mít. Ale pojďme si udělat test něčeho, co je od sebe určitě daleko vzdálenější, než rádio za 40000 Kč a to za 200000Kč. Pojďme porovnat "šunku"EK1A s FT817 (gothajským salámem HI).

Jednoduchý Test YOUKITS EK1A



Pokud nejste tak zkušení, že jen pohled na schéma Vám řekne, jaké využití ten TCVR může mít, pak nejlepší je porovnávat nové rádio s něčím, co už znáte. EK1A je inovovanou versí starého EK1B, což byl TCVR s tolika chybami, že to snad nikdo nemohl koupit. EK1A dostanete zde:

http://www.youkits.com/

Asi první co Vás zaujme je to, že cena je jen 149USD. Zde však pozor, musíte k tomu přičíst i shipping o kterém se nikde nemluví, ale je 29 USD. Pak samozřejmě i DPH (21 procent). Tedy pokud by pan Singer nám nechal kurs dolaru na 16 Kč, pak je to ještě únosné. Bohužel za 26 Kč už to je na mezi.... Nebudu to však komentovat a já to zakoupil za cca 4700 Kč. Upozorňuji na jednu věc, že při práci s mládeží můžete u edukačních stavebnich požádat celníky o vyjímku z platby DPH (hlavně prosím neoblbovat, to většinou nesnáší). Schéma je následující.


Při prvním pohledu Vás něco zaujme, při druhém je Vám vše jasné. Použití NE612 jasně předurčuje vlastnosti rádia. Zkrátka stará dobrá M160 je proti tomu KING. Jestliže někdo použije NE612, pak každý ví, že v ideálním případě bude se IP3 pohybovat někde v oblasti -15dBm (a to venku ještě musí mrznout, se vzrůstající teplotou to bude horší - viz. katelogový list). Přesto Vás zaujme trojice FETů před směšovačem. Kdo si pamatuje, kolikrát jsem tyto transistory měnil, tuší, že se konstruktér tímto opatřením snaží řešit rychlejší a dokonalejší přepnutí RX/TX. Stará dobrá HB1B, měla celkem povedeně provedeno dolaďování vstupních propustí. Zde se konstruktér asi opil a mě z neznámých důvodů to provedl jinak. Velice nepříjemné je však to, že ačkoliv systém DDS umí i pásmo 10MHz, tak zde to nikdo neřešil. TCVR je tedy jen dvoupásmový a to 40m a 20m. Na zvláštní přání Vám mohou udělat 40m a 30m. Zajímavé je i použití PA transistoru 2SC2078 místo 2SC1162. Opět někdo řešil "bolístku" HB1B. Katalogově je na tom 2SC2078 neskonale lépe, hlavně v oblasti max. použitelných napětí. Dokonce u mé EK1A při napájecím napětí 15V jsem naměřil výstupní výkon v pásmu 40m 10W. Přitom nic horkého nikde není a účinnost PA dosahuje kolem 70 procent. Další věc, která Vás zaujme, je použití 4 krystalového příčkového filtru. Pracuje na 6MHz, ale je tak blbě navržen, že se mi vůbec nelíbí. Ale více bude jasné z nahrávky. Taky Vás zaujme neobvyklé zapojení AVC. To řídí pouze druhý směšovač (u HB1B to bylo do obou směšovačů). Přesto však je AVC velice příjemné. Zajímavé je i to, že je v obvodu zapojena čevená LED. Kromě toho, že je to efektní, tak se podle svitu diody dá usuzovat o síle signálu. Opravdu to funguje dobře. Jinak se jedná o běžné zapojení dnes tak obvyklé a stejné u všech čínských a jiných nejlacinějších TCVR. Konstruktér myslel i na attenuátor (zaplať pánbůh). Na můj vkus by však bylo výhodnější zde použít potenciometr. Tato attenuace je asi 20dB a to je skoro moc. Vzpomínám, jak jsem psal váženému konstruktéru KD1JV a prosil ho, zda by do dalších svých konstrukcí nemohl dávat attenuátor. Jeho odpověď mne skutečně šokovala. Asi si dělal legraci. Psal, že neví k čemu by to bylo, že on to nikdy nepotřeboval. No tvrdí se, že KD1JV moc CW spojení nedělá HI. Jinak EK1A je vybaven běžnou DDS. Tedy problémy se stálostí kmitočtu nejsou (na rozdíl od různých K1 a podobně). Displej je jednoduchý, ale dobře funkční. Opět je vidět, že někdo šetřil za každou cenu. Vadí mi hlavně to, že EK1A nemá "dávač výzvy", jako u HB1B. Současně vnitřní elektronický klíč je náchylný na zakmitávání kontaktů pádla :(. Také jsem nedůvěřoval měřiči velikosti napájecího napětí. Pro nás Soťáky tak potřebnou věc. Symbol baterie je u mobilních telefonů, či u Baofengů tak nepřesná věc, že jsem byl dosti zklamán. Ale jednoduchý test ukázal, že kupodivu je to použitelné a docela funkční.

Funkce:

Blikající symbol baterie - napětí nižší než 9,15V
Symbol baterie prázný - napětí kolem 9,30V
Symbol baterie s jednou čárkou - napětí kolem 10V
Symbol baterie s dvěma čárkami - napětí kolem 11V
Symbol baterie se 3 čárkami - napětí baterie kolem 11,5V
Symbol baterie se 4 čárkami (zaplněno) - baterie s napětím větším než 11,8V

Jinak návod a montážní návod si můžete stáhnou z webu. Schéma zapojení DDS není k dispozici. Vnitřní uspořádání je zde:



Desky jsou velice dobré kvality, kde všechny součástky SMD jsou již zapájeny. Je nutné zapájet klasické součástky, přepínače, konektory, trafa a navinout 3 cívky výstupní propusti. Horší to je s DDS. Ta je kompletně oživena. Bohužel však byly obráceně zapájeny konektory. Ruda OK1FFI je tedy musel odpájet a přidělat nové ze správné strany. Přitom zjistil plno studených spojů kolem. Zkrátka jakmile na to sáhne ruka a ne automat, pak to většinou nedopadne dobře.

Testy:

První co je asi velice důležité je to, zda z toho leze kvalitní signál. Tón je většinou hodnocen jako kvalitní (OK1HCG), opak je však pravdou. Rádio naprosto normálně kliksá, jako všechna čínská rádia. Zde je důkaz:



Jinými slovy. Pokud od vás bude jiný amatér do vzdálenosti 1km, pak si určitě budete vadit. Číňani ještě nezjistili, co jsou to kliksy. Jaký to rozdíl od KX3, tam si dovedu představit, že v jednom paneláku budeme pracovat dva na stejném pásmu. Nic se nestane. Ale pojďme to kliksání porovnat s FT817.



FT817 také není žádný zázrak, ale to kliksání je podstatně nižší (o 30dB HI)
Filtr u EK1A je široký až 1 kHz na 6dB. U FT817 je použit 300Hz filtr na 6dB. Přesto poslech je zajímavý. Za mizerných podmínek jsou provedena následující srovnání.

Ton EK1A (wav)
Ton FT817 (wav)
Spojení OK2PDT na EK1A (wav)
Spojení OK2PDT na FT817 (wav)
Ladění po pásmu EK1A (wav)

Všimněte si, že kliksání EK1A je fatální. Při poslechu (první nahrávka) se nám to však líbí, krásný tón HI. Vzpomínám si , jak jednou jeden sběratel starých zařízení testoval něco historického. Jeho signál na AM byl asi 20kHz široký, neodolal jsem a řekl mu, že je to sice zajímavé, ale asi tam má nějakou technickou poruchu. Pokud ne, pak si myslím, že by tato rádia již neměla být používána. Dotyčný mne seřval, že to nikomu nevadí, jen mně a AREmu. Jako důkaz zavolal další stanici a zeptal se jí na modulaci. Ten odpvěděl, že se mu to líbí (srovnej s analogií kliksů EK1A). Od té doby jsem nepřítel této stanice, spojení se mnou již nikdy více nenaváže, protože...a vlastně ani nevím proč HI. Budeme si naše pásmat chránit? HI
Tak co jsme jednoduchým způsobem zjistili? Slyší to podobně jako FT817. Ta má lepší a strmější filtr, projevující se tak, že nám maskuje to rušení, co zde mám. Pokud bychom to testovali ve večerních hodinách, zjistíme, že intermodulační odolnost je prach bídná. Pro dosažení stejného efektu měl konstruktér jinak rozvrhnout zesílení v jednotlivých stupních. Filtr EK1A je takový "plechový"  a dost široký. Možná konstruktér počítal s tím, že na to někdo bude poslouchat i AM, či SSB. Rozsah přeladění DDS je totiž až asi do 16MHz. Dá se to sice nouzově poslouchat (na 40m je lo LSB), ale brzy se Vám to omrzí. Tedy zde se měl soustředit na kvalitu filtru a doplnění pásma 10,1 MHz, kde to nevysílá. Potlačení parazitního vyzařování (2. a 3. harmonická) je celkem dostatečné na úrovni jiných TCVR.
Podíl cen je asi 1 ku 4. Tedy má to pro mne užitnou hodnotu? Pokud se jedná jen o SOTY, pak asi ano.