Tak jaký bude spojový plán expedice "Šumava 2007"?
Začněme otázkou. Jak si představujete svoji dovolenou? Většina "normálních" lidí Vám asi odpoví: " Klid, pohoda, sluníčko, moře, relaxace, noční hospůdky...". Vidíte a přesto existují i tací, kteří Vám odpoví: "Tůry, blbnutí, koupání v lesních jezírcích, focení, pivko, opékání buřtů, ptákoviny, spojování..". To poslední slůvko - spojování, jasně definuje, že se jedná o radioamatéra. Pokud by nám šlo o "komunikování", pak věřte, že nejlepší způsob ( a možná i nejlacinější) je přes mobilní telefon. Dnes už to funguje skoro všude HI. A jaký je rozdíl mezi komunikováním a spojováním? Podle teorie Joži Fera je rozdíl v tom, že při komunikování předpokládám, že to bude vždy fungovat. Jeden můj kamarád rozeznává zvláštní variantu, která se pak jmenuje "žvanění". V některých městech se tento typ využívá pro zvláštní variantu a to je "nadávání na všechny a všechno". Za největší hrdinství je pak ten způsob komunikace, kde jasně za použití PTT prohlásím, že někdo je..., nebo že mu... A co spojování? To je ten problém. Většinou se snažíme někam dovolat a ono to nefunguje. Vznikají obecné problémy pile-upů, kde někteří noví amatéři mluví o totálním b.... Bohužel to jinak nejde. Zvláštní varianta je však "úmyslné rušení". Ale o tom už vyšlo spousty článků. Už vloni jsme si říkali, že běžné spojování mezi základnou na 2m nefunguje. Zkrátka dostat signál z hlubokého lesa přes kopec a do vzdálenosti 15 km. Tak to už máme za sebou. A pak...není to tak zábavné, jako spojování na KV. Již vloni se velice osvědčilo spojení pomocí Rozkmita. A jak to bude fungovat při použití krátkého vertikálu, dejme tomu délky 3m? Odpověď je jasná - blbě HI. Účinnost takových antén je někde hluboko pod 1 procento z vyzářeného výkonu. Nejlepší však je, vše si vyzkoušet v praxi.
Testy 15.4.2007
V mém QTH je spuštěn maják 500 mW ( předpokládaný výkon Rozkmita). Použitá anténa LW 42m. Zkrátka něco, co bude používáno v základnovém táboře. Odjíždím za Ještěd a v hlubokém lese Hamerska natahuji vertikální anténu asi 3m vysokou (protiváha nic moc), přizpůsobenou pomocí Z11.
Vzdálenost od domova asi 14 km.
Jak vypadal Ionogram? No na tom asi zase tak moc nezáleží. Počítá se spojení šířením povrchovou vlnou. Ale jen tak pro informaci.
Bohužel jsem si zapomněl vzít pořádná sluchátka. Měl jsem sebou jen walkmanovské špunty do uší. A tak v nahrávkách je možno rozeznat ptačí zpěv. Dosti mne i překvapilo, kde se v lese bere tolik rušení.
Nahrávky jsou to děsivé. Věřte však, že ten signál byl stoprocentně rozeznatelný. Dá se tedy předpokládat, že by to mělo být slyšitelné. A jaký bude akční rádius kolem našeho hlavního stanoviště?
Znázorněné kružnice odpovídají vzdálenosti po 5 km. Pokud bychom si malinko nadlepšili výkonem ( např. místo Rozkmita použili FT817 s 5W, dá se předpokládat, že do základního tábora se musíme dovolat v každém případě. HI jej to zase budou pták-noviny HI.