Setkání "maloamatérů" - Chrudim 2007
To je termín - "maloamatéři". To je něco jako "malotraktor". Zkrátka dá se s tím orat, ale musí se jinak HI. Nerad bych tím někoho urazil. Chtěl jsem jen v názvu naznačit to, co je všeobecně známé. Zkrátka QRP vždy bylo o malých výkonech a o malých TCVR, většinou vlastnoručně vytvořených. Těžko kdy bude existovat setkání "velkoamatérů". S QRO se většinou nikdo nechlubí. Asi sami chápete proč. Jedna známá poučka říká, že každý koncový stupeň může vždy sloužit jako budič ještě většího koncového stupně HI.
Letos jsme se tradičně sešli již v pátek večer. Je to vždy pěkné neformální setkání, kdy se diskutuje, předvádí, vysílá.
Tentokrát hitem setkání byla Šaňova lajna TCVR typu AS. ( Schéma bylo uveřejněno v Radiožurnále). Alex zde předvedl dokonce tři TCVR v provedení 160m, 80m a 40m.
Rádio skutečně poslouchá skvěle. Trošku jsem to Šaňovi otestoval. Měl jsem jen jednu zásadní připomínku. Příposlechový tón ve sluchátkách ( TCVR poslouchá svůj vlastní vysílaný signál ), je "zaoblený". Při vyšších rychlostech dávání je to pak nepříjemné. Další TCVR v provedení AS předvedl i Ryzsard SP6IFN. Jeho provedení mělo přepínatelné VXO do dvou podrozsahů a jinak nastavenou šířku MF příčkového filtru. Na výstup NF pak Ryšo zapojil NF filtr laděný na "jeho uši". Jako zajímavé se jevilo i provedení L článku ( ta černá krabička vpravo dole). Tato polská konstrukce však má jednu chybičku. Při výkonu vysílače pod 2W se nerozsvítí indikační LED a tak naladění není stoprocentní. Na úpravě již pracuje Ruda OK1FFI. Velice zajímavá byla koncepce OM8AXU. Jedná se o CW/SSB TCVR využívající fázové metody tvorby a filtrace signálů. Něco jako DOB80, ale na výstupu je zapojeno něco dalšího ( jakoby další směšování na NF).
Vůbec fázové metody jsou velice zajímavé. Škoda, že OM8AXU neměl ještě čas "odstínit" jednotlivé funkční bloky a tak příjem nebyl stoprocentní. V rámci "kontroly pupků" jsem provedl i proměření Pavla OK2FB.
O naše pohodlí se staral "zásobovací tým".
V poslední době se nám "roztrhl" pytel s různými "pivně - amatérskými setkáními". Většinou moc lidí, piv a kde nic tu nic. Pouze vhodné tematické přednášky pomáhají zkvalitňovat úroveň. Jsem nesmírně rád, že se tento přednáškový trend daří v Chrudimi udržet.
V rámci ostatních předváděných zařízení, mne zaujal hlavně "můstek na fčecko" Jirky OK1FAO a vzorně provedený Norcal 20 Pavla OK2FB.
V sobotu se sál zaplnil ostatními účastníky.
V závěru setkání jsme ještě s Alexem provedli zadání vývoje TCVR v provedení "wood walking". Co to je? Nechte se překvapit.
A tak jsem opět mohl konstatovat. QRP a konstrukce QRP žijí. Ať žije setkání QRP Chrudim 2008. Škoda jen, že se tentokrát nezúčastnil Franta OK1NOF. Jeho konstrukce vždy vzbuzují obrovský zájem a úctu.