Pěškomobilový vertikál funguje Ale....

Dokáže něco vyzářit vertikál 1.2 m dlouhý? Půjde to vyladit? Jakou to bude mít účinnost?

Na spousty těchto otázek dokáže odpovědět nějaký simulační program. Přesto - pokud to neodzkoušíme víme...nic. Největším problémem těchto antén bývá řádná protiváha. Jen veliký optimista se může domnívat, že volně zastrčená anténa AT-80 do konektoru dokáže něco kloudně vyzářit. DL7PE vytvořil kdysi anténu typu microvert.

http://www.antennex.com/preview/archive4/Apr601/microvert.htm

Tato anténa ( viz. výše ) používá jako protiváhy koax RG58 a balun. S Rudou OK1FFI jsme tuto protiváhu zkusili  vytvořit.

A jaké byly naše zkušenosti? Profi anténa AT-80 je tvořena cívkou ( jak jinak HI) a vytahovacím teleskopem. Pokud jsme anténu vytáhli na plnou délku, rezonovala s protiváhou na 3504 KHz ( 1:1). Pokud se zkrátila, bylo ji možno naladit i na 3800 KHz. Samozřejmě, že je velice úzkopásmová. Při prvních pokusech jsem si doma zapnul maják o výkonu 100mW. Ve vzdálenosti asi 20km, bylo možno tento maják docela slušně poslouchat. To nás navnadilo a  za velice špatných podmínek jsme zkusili vytvořit spojení.

Ionogram nebyl ideální. Provedli jsme vlastně spojení ještě za velice "hutné" vrstvy D a to odrazem od F1. Útlum tedy musel být obrovský. Přesto záznam spojení je ZDE ( 1MB)a ZDE (1MB).

Honza OK1MNV si stěžoval na veliké QSB ( zřejmě se uplatňovala vertikální složka naší AT-80). Při konci pokusu si již Honza  liboval. Report byl prý již 559. Videonahrávka z pokusů je zde.

http://www.youtube.com/watch?v=Wxxe0oo0EkU

http://www.youtube.com/watch?v=Hcet-xnAUQc

Tedy až potud je vše v pořádku. Pak jsme zkusili protiváhu ztočit do klubíčka a umístit ji na naší A.L.I.C.E. A zde se jasně ukázalo to, co jsme tušili. Anténa přestala rezonovat, její účinnost silně poklesla. Bylo to znát již i na příjmu. Zkrátka nedá se nic dělat. Při pěškomobilování musí být koax rozvinut a tažen na čtyřkolečkovém kačeru za operátorem HI. Ale uvidíme v sobotu.

PZ

 Co o tomto spojení napsal sám aktér Honza OK1MNV?