Co víme o ATS3A?
V poslední době se dějí různé věci. Dnes nás asi už neohromí nový tovární TCVR. Těch si můžete koupit třeba pytel. Zajímavé však na celé této "komercializaci HAM sportu" je to, že z celého spektra rádia nás už většinou zajímá jen určitá část. Možná, že to bude i tím, že jsme ztratili přehled v těch horách značek ( jednopísmenné, dvoupísmenné..) a tak jsme po dlouhé době zjistili, že naše HAM rádio bylo v poslední době obohaceno hlavně o novou supertřídu. V Anglosaské literatuře se tato třída nazývá "Communication Boss". A tak místo techniky ( která byla kdysi základem HAM sportu ) se nám naše bandy plní různými názory a dalšími světovostmi. Zkrátka z bandů se začíná stávat CHAT v tom prvotním Internetovském slova smyslu. Jeden můj kamarád to kdysi definoval slovy: " A o čem si mohou vlastně povídat?" Není divu, že většina "whole hog = WH" amatérů netouží po této komunikaci a věnuje se "rozinkám". Rozinky - to je i QRP. A jak všichni vědí, QRP bylo a vždy bude převážně o CW. Zkuste někdy večer navštívit okolí QRP kmitočtů. Upřímnost, radost, technika, experimenty - něco jako v době, kdy mne zkoušel zkušební komisař OK1DCW z CW. ( Drby z bandů říkají, že se OK1DCW opět navrátí na bandy, ale bude jezdit už jen QRP )
Ale vraťme se k podstatě věci. Včera mne na známém kmitočtu 3559.5 KHz upozornil Karel OK1DWF na signál F6FTB.
Nahrávka je samozřejmě dělána na Rozkmita. Ale myslím, že WH amatérům nemusím říkat, který signál je který. Poslouchal jsem F6FTB a ten slabý signálek pod, je od jedné GM stanice, s kterou jsem měl současně spojení ( kdo rozezná, která to je a kolik mi dal report? ) HI. Karel mne upozornil, že F6FTB vysílá na ATS3A, což je TCVR QRP od KD1JV. Trošku mne to zajímalo. Více najdete zde:
http://www.ae5x.com/ats3.html
http://kd1jv.qrpradio.com/index.htm
Informace jsou kusé, ale z webu KD1JV se můžeme dočíst, že:
TCVR se dodává pro 4 pásma (80/40/30/20m) a užívá připojitelné moduly ( další verse již bude 6 pásmová) ( TCVR automaticky pozná, který pásmový modul máte připojen)
Na tomto obrázku je vidět výměnný pásmový modul
Rozměry jsou 70,5 x 53,3 mm ( asi jako Rozkmit)
Napájení je od 6 do 12 Voltů
Odběr při příjmu typicky 25 mA
Výkon při 12V je 5W, při 9V 2,5W a 1W při 6V
Účinnost PA je typicky 75%
TCVR obsahuje TI MPS430 16 bit MPU controller
Kmitočtová syntéza obsahuje Analog Devices AD9834 DDS VFO- 50 Hz krokové ladění
RX je nízkošumový se speciálním obvodem obsahujícím AGC, takže není potřeba regulace hlasitosti.
Citlivost 0.2 uV MDS
4 Xtalový filtr zajišťuje dobrou selektivitu a potlačení druhého postranního pásma.
Pomocí pádla můžeme přímo zadávat kmitočet.
Ladění je v kroku 50 Hz při tlačítkovém ladění.
Stavebnice obsahuje klíč s možností Jambic A nebo B
Rychlost klíčování je nastavitelná v rozmezí 10-30 wpm. Jsou k dispozici tři paměti o celkové délce 124 znaků.
Automaticky je při zapnutí detekován i ruční klíč.
Kmitočet je možno zjišťovat s přesností na 100 Hz a je vysílán (při požadavku) do sluchátek ( AFA čtení )
RIT/ XIT
Cena mimo USA je 180 USD
Tak a babo raď. Pokud se zamyslíte nad těmito parametry, dojdete k názoru, že ve své kategorii je to absolutní špička. Je cena přes 4000 Kč hodně? Máte rozmyšleno co vlastně chcete? Tak já za sebe odpovídám: "To musím mít" HI. To je přesně ono, co vlastně stále chci mít. Trošku mne však odrazuje to, že celá stavebnice je dělána formou SMD. Co se dá dělat. Jednou s tím začít musíme HI. A jak to vypadá?