Chcete zažít pile-up? Nic snažšího - zúčastňujte se kategorie "10 minut a dost".

Práce v pile -upu, to je pokouřeníčko. Asi většina z nás po něčem takovém stále touží. Problém je však v tom, že pravý pile up můžeme zažít snad jen s Morse runnerem. Pokud nám však stačí jen krátkodobý pile up, pak proč si nezajet kategorii "10 minut a dost". Po veškerých snahách přesvědčit vyhodnocovatele SSB ligy k veřejnému uveřejňování logů vítězných stanic, jsem v tomto závodě ztratil motivaci. Zkrátka výsledky zde uváděné se mi někdy nezdají. A tak pomáhám zkvalitňovat závod tím, že se zúčastňuji soukromé kategorie. Zkrátka v posledních 10 minutách závodu se objevím na pásmu a "vychutnám si pile up". Skutečně lze dosáhnout rate kolem 300 bez velkých problémů.

Jak to tedy vypadá?

SSB liga březen 2007 (wav 10MB)

Zde si všimněte zajímavého úkazu. Bylo zapnuto DSP (FT857) a pomocí něj zúžená šířka pásma. Jakmile přijímáte pile up, jakoby to nešlo přečíst. Ano rychlost vzorkování asi nevyhovuje. Jakmile volá stanice sama, pak je to krásně čitelné. To je jen odpověď na různé názory o dokonalosti DSP. Velice nevhodné je DSP např. u starších rádií typu TS870, TS570, FT897 a dalších.  

Podobný efekt zažijete při provozu CW, kdy si navolíte šíři filtru třeba 120 HZ. Zkrátka kvůli rychlosti vzorkování nejste schopni přijmout signály v pile upu. Zkrátka, myslíte-li to s CW vážně, pak si do svých FT897 určitě pořiďte CW filtr.