SW80+?a první testy? ( poslechni si to ( maják ) na 3570 Khz )

O stavebnicích firmy Smallwonderlabs se můžete dočíst třeba na:  http://www.smallwonderlabs.com/  Proč vůbec něco stavíme vlastníma ruka? Vždyť všude kolem je plno profi zařízení typu FT817 či IC703 atd... Na to je jednoduchá odpověď. Většina nás starších vzpomíná na velice aktivní besedy na převaděčích, na 80m pásmu. A téma? Technika, stavba.....

Poslechněte si na pásmech dnes. Většinou uslyšíte besední kroužky na téma co dělá která ikona, když na ni kliknu. Případně co mám dělat, když jsem negramotný a program je v angličtině. Jaksi nám ta "pravá" technika malinko chybí. Besední kroužky o kvalitě modulace? No tak myslím, že už i ten největší áčkař poznal, že je to obrovská ptákovina... Myslím, že už i Petřík s tím dává pokoj. A tak bychom si něco málo... Něco, co není složité, není záludné a hlavně nemusím do Elektry pro součástky. Abych se přiznal i já, vůbec mne už nebaví osazovat desky PS, pokud nejsou profesionálně vyrobeny. A tak pokud cena stavebnice není závratná, pak je to jasné. 

Jak si se stavbou SW80+ poradil Ruda OK1FFI?

Hlavně prohlásil: "Musel jsem to odzkoušet v tak šeredné krabici. Kdybych ji udělal hezkou, pak bys mi to už nevrátil" HI.

Fanda OK1FW nevěří, že by VFO mohlo být lepší než v Selii ( A má pravdu, stabilita není tak dokonalá, jako u teplotně kompenzovaného VFO v SELII )

"Šeredná krabice, pro první zkoušky SW80+"

S rádiem jsem zatím uskutečnil asi 2 spojení. Ale i tak lze konstatovat:

- Stabilita VFO v rozsahu běžných pracovních teplot není moc dobrá. Po zapnutí je prvotní drift kolem stovek Hz. Pak se to ustálí. Pokud budete TCVR používat bez digitální stupnice, musíte počítat, že v rozmezí teplot kolem 10°C, bude rozptyl kolem 3 KHz. Přesné údaje ještě změřím. Přesto na druhou stranu můžeme říci, že je to stabilita docela slušná. ( Omlouvám se, ale já trpím od svých OL let fóbií na ujíždějící VFO, jakmile rádio jede - silně znervózním ).

-Spotřeba: Naměřil jsem při příjmu kolem 18 mA. To je údaj fantastický. Při vysílání asi 380mA. Nemám však ještě změřen výstupní výkon. Údajně by měl bý kolem 2.5W ( 13,8 V napájecí napětí)

-Parazitní příjmy: Výrobce dosti nešťastně při IF kmitočtu 8 MHz umístil VFO na 8-3,5=4,5 MHz. Bylo by daleko výhodnější jít nad IF. Bohužel bychom měli problémy se stabilitou VFO. Zkoumaný vzorek měl parazitní příjmový zázněj někde kolem 3552 KHz ( ještě jsem to nerozmýšlel, co to je ).

-Průběh filtru: Je až s podivem, jak obyčejný 3 krystalový příčkový filtr funguje. Stop band je někde kolem 55 dB, ale i to je celkem slušná hodnota. Potlačení druhého postranního pásma je někde kolem 35 dB. ( údaje jsou informativní a zkusím je upřesnit)

-U zkoumaného vzorku je odstup RX/TX nastaven někde na 1100 Hz. To je pro CW operátora naprosto nepřijatelná hodnota. Zde bude muset Ruda zapracovat a tuto hodnotu nastavit na mých 500 Hz.

-Citlivost: Zatím neměřena. V porovnání s FT817 však odhaduji, že bude velice slušná. Něco kolem 0.5 mikrovolt.

-Kvalita tónu: Šumové poměry kolem vysílaného kmitočtu vynikající ( srovnatelné s FT817). Trošku však zařízení kliksá. 

Vize Rudy ( OK1FFI)...

Ruda chce celé zařízení umístit do kompaktní krabičky. Ta by obsahovala SW80+, baterie, digitální stupnici a L článek pro vyladění mé oblíbené LW42m.

Vize má:

Budu v tom Rudu podporovat ( už abych to mohl testovat HI).

Závěr:

TCVR typu SW je fantastická stavebnice. Pokud vše řádně zapájíš, pak funguje na první zapojení. Koeficient CENA/VÝKON je vynikající. Zařízení je vhodné jak na "portábling" tak na běžná i závodní spojení. Za necelých 1500 Kč plně doporučuji.

O QRP stavebnicích se můžete více dočíst ZDE