Rozkmitiáda pokračuje
Jakým směrem kráčí HAm sport? Jak dlouho ještě bude žít? Čím nás obohacuje? To jsou skutečně zapeklité otázky. Skutečně fundovanou odpověď či alespoň analýzu a různé vize jsem nikde neviděl. Jedno je však jisté. Životnost HAM sportu je daná "mladostí" jejího členstva. Dnešní mládež je na Internetu téměř závislá. Pojem "komunikace" je jim naprosto jasný. Sami si posílají maily, obrázky, hrají různé hry... Co jim tedy mohu nabídnout? Spustím jim počítač a nechám je "mlátit" do klávesnice při provozu PSK? Spustím jim WJST a vybuduji stanoviště za desítky tisíc a budu je přesvědčovat, že to s kilowatty jde líp? Vede tady tudy cesta? Nebo je budu přesvědčovat, že musí nejprve tvrdě trénovat příjem CW, aby zvládli provoz kolem 40 wpm a mohli morse vnímat jako rajskou muziku? Budou mít tu výdrž? Co jim vlastně nabízím?
Případně jim budu připomínat, že sice existuje provoz QRP, ale moje zkušenosti s ním jsou otřesné? Ve své době ( 1964 ) vznikaly v bývalém Československu licence OL. Ať to bylo motivováno čímkoliv, bylo to nádherné. Vše bylo postaveno na dostupnosti a obrovské zábavě. Koneckonců, kdo dnes ze špičkových stanic má prapůvod v OL věku? Myslím, že převážná většina operátorů.
Ale co jsem chtěl říci? Tak jako většina z nás začínala vstupovat do radiotechniky přes krystalky a první tranzistor 103NU70, tak dnes je to o něčem jiném. Jsme příliš přetechnizovaní a tak vše bereme jen z toho hlediska, jak se to obsluhuje. Digitální foťák, mobil, televize, vysílačka.... Myslím, že hlavní lákadlo musí být i ve vytvoření čehosi vlastníma rukama. To něco nesmí být moc složité a musí to alespoň nějak fungovat. Ha - už je Vám to jasné na co narážím? Samozřejmě na tu genialitu typu Rock Mite, alias Rozkmita. Kdo to nezkusil neví... Zkuste si někdy zapnout kmitočet 3560 KHz a malinko se zaposlouchat. Že se tam jezdí pomalu? Co na tom? Kde si mají začátečníci zkusit svoje první CW spojení? Že tam je strašná spousta slabých signálků? Ano, máte pravdu. Že se to nedá číst? Ano máte pravdu.... Ale má to jednu obrovskou výhodu. ZASE SE TAM LOVÍ RYBY...
Jaké ryby? Jo vy ještě nevíte, jak probíhá dnes převážná většina spojení? Vy nevíte že většinou je to styl fifty najn? Vy nevíte, že většina DXmanů si dnes bez DX clusteru nevypustí ani zlého ducha? Vy nevíte, že DX cluster je "antichytač ryb"? Vy nevíte, že na bandech se nic neděje, jen do té doby, než se objeví "kvalitní spot"? A že pak se spustí něco, co většinou s HAM spiritem nemá nic společného? A tak se najednou v tom přetechnizovaném světě kilowatů, směrovek, beveragů odehrává klasické lovení ryb. Zkrátka jedna 500 mW stanice má obrovskou radost, že dělá druhou 500 mW stanici. Myslím, že těsně před zánikem HAM sportu bude i Marti OH2BH přemýšlet, zda právě jeho výrok o QRO a krátkosti života nepomohl tomu, že na pásmech se již nikdo nespojuje.
Liberec 14.1.2007
Při ranní kávičce zapínám Rozkmita a dělám si krásné "povídavé" spojení s OK1HB. Ruda používá 3W. Je skutečně nádherně slyšet. Povídáme, vzpomínáme a nemůžeme se nabažit té rajské CW muziky. Skutečně krásné a dlouhé spojení. Jen ho dokončím, slyším na stejném kmitočtu krásný signálek. Ale poslechněte si to sami:
Tak tě Pepíku vítám. Pokud počítám Rozkmity pro pásmo 80m, pak myslím jsi třetí ( OK1IF, OK1IFW, OK1FKD). Nebo se mýlím a ještě někdo jiný má Rozkmita s Xtalem 3560 KHz? A jak to Pepík zvládnul? Podívejte se sami.
Pepík do krabičky dokonce umístil i baterie 600 mAh. Kromě toho má uvnitř zabudovánu i pastičku a indikaci shiftu.
Kolem 20. hodiny u další kávičky dělám svoji 19. zem s 500 mW. Jak taková spojení probíhají? Tak se zaposlouchejte sami.
Není to nádhera? Lidi, já zase lovím....