Příjem slabých signálů na 160 a 80m

Martin OK1RR upozornil na přednášku, kterou přednesl Bill Tippett, W4ZV (ex W0ZV), na semináři SEDCO na Ten-Tec Hamfestu.

Ke stažení je na webu ČAV: http://www.c-a-v.com/news.php?item.442

Jsou tam velice zajímavé věci. Již v minulosti jsem si všímal, že např. v pásmu 80m v závodě CQ WW volá DX stanice a nikdo z Evropy ji neodpovídá. Tušil jsem, že tento jev musí souviset s vysokým vyzařovacím úhlem mé antény. Koneckonců i Bill tento fenomén popisuje:

High-angle Antennas

Sometimes high-angle antennas are optimum. Most common at your sunrise and sunset.

Částečně toto platí i v pásmu 40m. Pustím vám zvukové ukázky z posledních 2 dnů. Vše co slyšíte, jsem bez problémů se 100W i udělal (40m).

Pro ty méně zkušené - ukázky berte jako zvukové etudy výuky zašuměných signálů ( a signálů patlalů ). 

1.mp3

2.mp3

3.mp3

4.mp3

Závěr:

Ne všichni máme možnost natáhnout a vybudovat speciální DX antény. Většinou jsme vděčni za kus drátu, který můžeme natáhnout v malé výšce z okna. Přesto i na tuto anténu se dá závodit. Musíte si uvědomit, že Vaše výhoda je ve "vybouchání" blízkých stanic. V okolí Vašeho východu a západu sluníčka však musíte být obezřetní. DX se někdy i s touto anténou dá vyrobit. Pokud budete mít štěstí a v určitém směru vznikne Ionodukt, můžete s takovou anténou vyrobit i docela slušné DXy např. na 160m. Vzpomínám, jak jsem před 2 roky v CQ 160 vyrobil na můj drát 13 američanů a dalších 20 DXu ( drát LW42m v průměrné výšce 8 m a se 100W out ).