Portabling -  jeho největší problémy  

O vysílání z přírody a problémech kolem, bylo popsánu již mnoho papíru ( i na tomto webu). Tento způsob navazování spojení mne přímo okouzlil. Nevím, zda někdo z Vás zažil toulky v lesích, kde jediné spojení s přáteli bylo pomocí malého QRP zařízení napájeného z baterií. No co k tomu říci více - zkuste to. Každému je samozřejmě jasné, že anténa se natahuje většinou provizorně a hlavně se používá k tomu různých úchytných bodů. Myslím, že již i Martin RR pochopil, že někdy je nutné anténu natáhnout mezi dvě pádla. Skutečně někdy nebývá jiná možnost. Jaké vlastnosti má taková anténa? Většinou špatné. Jedno nám však skoro vždy nahrává.  Tyto antény skoro pokaždé "stříkají" kolmo vzhůru. Pro nás QRPisty je to známý jev, který se snažíme využít. Zkrátka Es vrstva v pravé poledne v létě na kmitočtu 3.5 MHz je docela běžná věc. Ani obrovský útlum ve vrstvě D nám nezkazí radost ze spojení. Ano skutečně to na jeden skok funguje a dá se to i programově využívat. Ale o tom snad někdy napíšu něco delšího. Co však bývá zásadní problém, je to, že potřebujeme vyzářit co nejvíce energie. Základní podmínkou tedy je, že anténa musí být dobře přizpůsobena k výstupu našeho TCVR. Bez anténních členů by to samozřejmě nešlo. Pokud si však uděláte teoretický rozbor jaký anténní člen, pak Vás začnou prvořadě zajímat ztráty. O tomto problému bylo napsáno již mnoho. Doporučoval bych z doby nedávné např. článek Petra OK2FEI v časopise Radioamatér 4/2002 str. 24 -26. Já osobně pro přizpůsobování těchto "nízko" umístěných antén používám převážně L článků ( ATU Z11 ). Proč? O tom zase velice hezky psal Mirek OK2BUH na jeho stránkách.

Pro méně zdatné amatéry snad jen zábavnou příhodičku:

Soumarský most 2006. Radek OK1VRR těsně před odjezdem vyrobil anténní člen na neznámém toroidu a v zajímavém zapojení snad Z -match, nebo T článek. Natahujeme anténu přes Vltavu, která je umístěna v docela slušné výšce. Já připojením této antény přes můj Z11 vyrábím s 5W docela slušný Pile up. Radek při použití svého anténního členu sice dosáhne 1:1, ale nemůže se nikam dovolat. Proč tomu tak bylo? Prostudujte vzorec  (4-2) z výše popsaného článku.

A tak co je nejlepší?

Zkuste si prostudovat článek, který vyšel v polském časopise Swiat Radio. Je zde uveřejněn návod na QRP anténní tuner vhodný do 10W a konstruovaný právě z hlediska minima ztrát.

Ruda OK1FFI přislíbil, že tento ATU "opucuje" a vyrobí vzorek a opublikuje.

Více najdete třeba v článku od Martina OK1RR http://www.c-a-v.com/content.php?article.574