Majákové testy mé antény

Jak dopadlo srovnání nové a staré antény na 7033.5 KHz  

Jak říká Milan OK1IW. Jedna anténa žádná anténa. Nic nového pod sluncem není. Buď nám to stříká kolmo vzhůru a pak jsme dobří v domácích závodech a nebo to ohneme dolů a pak - absolutně někdy budeme silnější než před tím ( i na krátké vzdálenosti ), většinou však naše signály budou méně stabilní. Srovnejte to na grafech z měření konaného dne 17.5.2004.


 

SROVNÁNÍ STARÉ A NOVÉ ANTÉNY Z HLEDISKA KRÁTKÝCH VZDÁLENOSTÍ 

O záhadách mé antény se můžete dočíst dále. Určitě zde existuje určitý důvod, co se s anténou stalo. Pokud bych měl však udělat návod HI, pak....

Přestěhujte se do poloviny paneláku. Mějte řádně provedené stoupačky topení. Vemte 42 m drátu a z toho 37m umístěte tak, aby drát byl kolmo na panelák. Zbylý drát ( 5 metrů ) volně omotejte ( zamotejte ) kolem stoupačky topení. Tento krok je velice důležitý - odstraníte tím divné městské šumy HI. Tak a Martin OK1RR se chytá za hlavu - co je to za blbost? Skutečně nevím, ale pak to funguje. V noci z pátka na sobotu mne probudil silný nárazový vítr. Protože konec antény mám umístěn na stromě, šel jsem se podívat, jestli mi anténa nespadla. Vše bylo v pořádku. Naladil jsem to na 10.106 MHz a dal jsem výzvu.... Pánové.. Já to nechápu. Vznikl americký pileup, kde mne volaly i stanice pracující s 2 W. Záznam s DXclusteru je zde:

W1CAT 10106.0 OK1IF 599 in NH 0124 16 May 2004 

W5ZN 10105.8 OK1IF 0137 16 May 2004 

W0RLI 14025.4 OK1IF 0346 16 May 2004

Pak jsem dělal ještě KP4, P40, YN, YC, K6.... Jak je to možné. Ta anténa přeci na severozápad vůbec nemůže chodit. Podívejte se na následující obrázek. Nevím... Odpoledne výzva na 7 MHz. Opět VR2, VK6..... Nerozumím tomu. Přitom nádherný poslech bez šumů. Na 160m dám v pravé poledne výzvu a zavolá mne stanice z Berlína. Přitom je zde 599. Jak vypadá srovnání na krátké vzdálenosti? Je to sice neprůkazné, ale měřeno se stejnou anténou na stejném zařízení ( díky Franto OK1AKJ ).

Záznam se starou anténou

Záznam s novou anténou

Co lze asi z těchto grafů dedukovat?

Nerad bych přeceňoval význam výše uváděných grafů. Bohužel nemám pro dny měření ionogram. Není samozřejmě stejná ani doba ( rozdíl jednoho měsíce ). Jedno je však jisté. Vše je jaksi plošší s menšími rozdíly v síle. Bohužel se zvětšilo QSB ( odstup mezi minimem a maximem ). Přesně tak se asi bude projevovat šíření pod nižším vyzařovacím úhlem. Vzdálenost mezi mnou a Frantou bude někde kolem 90 km. No uvidíme... Blíží se WPX contest a tak anténu otestuji tvrdě na 7 MHz.