Jsme připraveni na naši " portáblovou " sezónu? 

Díky Frantovi OK1AKJ jsme prováděli základní výzkumy kolem síly signálu v pásmu 80m a 40m. To jsou jediná pásma přicházející v úvahu na spojení typu QRP short distance. Franta měřil každou celou hodinu můj signál podle S metru a zaznamenával maximum a minimum ( QSB ). Uvedené hodnoty jsou matematicky interpolovány ( promiňte chybičku, kde maximum je pod minimem - tak to vyšlo ). Vznikl velice zajímavý graf.  To samé jsme prováděli v pásmu 40m. Současně výsledky můžete srovnávat s dalšími majáky, jako je OK0EN a OK0EU. Tato měření samozřejmě budou zajímavější těsně před odjezdy na naše dovolené. Podle různých maxim ( jsou většinou 4 za den ), můžete volit dobu pro svoje skedy. Vše je spojeno s výškou vrstvy E a s útlumem ve vrstvě D. O tom zde však již bylo psáno.

Včera jsme s Frantou sledovali onu prvotni oblast.  Podminky ( útlum ) byly poněkud lepší. Přesto lze jasně rozeznat dvě ranní maxima. Jedno kolem deváté hodiny SELC a druhé kolem 5.30 SELC. V období léta se však vzhledem k síle sluníčka tato maxima mění. Ale to již nechám na Vaše vlastní sledování. Snad jen připomenu:

OK0EN 3600.08 MHz

OK0EU 3594.5 MHz

Vhodným doplňkem na sked je pak v poledních hodinách pásmo 40m.

Zde je vidět maximum kolem 13. hodiny SELC. Většinou jsem tohoto maxima využíval při plnění diplomu WW817WT v roce 2001. Signály zde nejsou tak silné, ale jsou stabilnější jak v 80m pásmu. Pokud někdo bude mít čas ( důchodce ) a bude tato měření provádět soustavně, velice by mne to zajímalo.