Fotovoltaický panel a naše expedice Šumava 2006? Nejhorší investice v mém životě?

Většinou se s fotovoltaickými články setkáme někde na fasádě domu, případně na parkovacím automatu. Asi každého z nás napadne, že by to byla vynikající věc. Jsme už tak deformovaní vysíláním, že okamžitě začneme přemýšlet, zda bychom nemohli naše vysílačky pohánět sluníčkem. Pak většinou následuje návštěva nějaké web stránky a rozvaha, kolik asi jsme ochotni do této zábavy věnovat financí. Tak přesně to probíhalo i u mne. Přeci jenom ty finance rozhodují. Dal jsem si limit, že za tuto hračku nejsem ochoten dát více jak 2500 Kč. Volba padla na:

http://server.solartec.cz/cenik.php3?JAZYK=1&TYP_CENIKU=0&SKUPINA=2

Zvolil jsem typ SMP 12-350 u kterého byly napsány  následující parametry:

12V 340 mA 6W  504x125 mm

Včera jsem zásilku dostal. Bylo po bouřce asi 16 hodin SELČ, zataženo. Odnesl jsem panel na jižní stranu a zapojil na gelovou baterii.

Jak si každý může všimnout, měřidlo ukazuje asi 40 mA. A to skutečně nebyla tma odpovídající zamračenému dni. Proč to není oněch 340 mA je jasné. To je hodnota udávaná výrobcem pro sluneční světlo s intenzitou 1000 W na metr čtvereční. Jinými slovy. Pokud se sluníčko v létě a ve slunném dni bude přímo opírat o můj panel, mohu uvažovat přibližně s touto hodnotou, případně i s malinko vyšší. Velice zajímavé je sledovat graf výstupního proudu v závislosti na různých dnech. Těch grafů najdete na webu mnoho. Jeden z nich třeba zde:

http://bjex.ic.cz/pro1.html

Ale vraťme se k základní úvaze. Předpokládejme, že sluneční panel dodává v průměru 50 mA po dobu 12 hodin ( letní měsíce ). Pak vyrobený náboj bude 600 mAh. To by teoreticky mohlo stačit s FT817 na asi 2 hodiny poslechu denně. Co však s tím, když chci vysílat? Při výstupním výkonu  z FT817 kolem 1W ( trvalé zaklíčování ), je spotřeba kolem 1000 mA. Pokud budeme uvažovat, že průměrná spotřeba při vysílání bude asi 600 mA. Pak nám lehce vyjde, že při pileupu trvajícím asi 1 hodinu a střídání RX/TX asi v poměru 1:1, bude potřeba 150 mAh pro příjem a asi 300 mAh pro vysílání. A jsme přesně na té hodnotě, kterou nám tento sluneční panel poskytuje. Při zvláště slunných dnech bude tento poměr daleko příznivější. Zkrátka: dá se reálně předpokládat, že panel SMP 12-350 nám pravděpodobně pokryje celou spotřebu během našeho hodinového vysílání. Daleko příznivější výsledky však dosáhneme s TCVR typu SW80+. Tam se dá reálně předpokládat, že oněch 600 mAh náboje nám vystačí na minimálně 2 hodiny provozu. A jaká je návratnost této investice? Bude-li panel schopen dodat tento náboj po dobu minimálně 200 dní do roka ( asi optimistický odhad ), pak vyprodukovaná celková energie bude 120 Ah. Při uvažování ceny 1 alkalického článku asi 15 Kč a při kapacitě tohoto článku asi 3 Ah, bychom potřebovali pro 120 Ah čtyřicet sad článků  po 8 kusech ( 8x1,5=12V ). To je celkem 320 kusů baterií za cenu asi 4800 Kč. Náklady na sluneční panel a akumulátor byly asi 3100 Kč. Návratnost by tedy byla docela dobrá. Ovšem na dovolenou jezdíme jen na 14 dní. Uvažujme, že bude slunečno a panel nám denně dodá 1 Ah. To je za 14 dní 14 Ah. Tedy potřeboval bych asi 5 sad alkalických článků po 8 kusech. To je 40 kusů po 15 Kč. To je celkem 600 Kč. Návratnost této investice by tedy byla asi za 5 let. Ale vše toto jsou jen hrátky s čísly. Jinými slovy:

1. Pořiďte si kolo a dynamo. Svoji lidskou činností vyrobíte energii pro vysílání nejlaciněji 

2. Pokud nemáte sebou auto a potřebujete vysílat, pak sluneční panel se Vám asi vyplatí. Je to určitě lacinější, jak dokupovat alkalické články.

3. Nejlepší návratnosti dosáhnete, pokud odjedete na expedici na Saharu a budete tam co možná nejdelší dobu HI

4. Přesto nám bude jasno až po dovolené. Veškeré teoretické odhady jsou jen hrátky s čísly. Přesně Vám to řeknu až "den po té".