DSP - ano či ne?
Tak to je otázka. Na našich pravidelných BP ( beer party ) je to nekonečné a věčné téma. Přesně podle zásady, že nejlepší TCVR je ten můj, tak některé stanice hodnotí i použití DSP. Zkrátka když ho nemám, pak tvrdím, že mi kvalitní filtr stačí. Když ho mám, pak říkám, že na tom něco je. Jaký je můj názor? Myšlenka DSP je určitě správnou a fungující. Algoritmy rychlé Fourierovy transformace také a tak nedokonalost DSP je dána jen omezeností našich DSP obvodů. Přeci jenom i těch 32 bitů a 24 bitový A-D D-A převod je stále ještě málo. No a jak je na tom DSP-2, tedy DSP určené pro FT857? Předně je nutno říci, že je 16 bitové. Tvrzení firmy Kenwood ( v článku o novém TS480 ), že to vlastně nevadí, protože se používá dvojité přesnosti ( double precission ), tak s tím samozřejmě nesouhlasím. Je to samozřejmě znát i při srovnání s DSP u TCVR FT1000MP MKV. To je plně 32 bitové a je to o něčem jiném. Ale pojďme si poslechnout zvukové nahrávky a posuďte sami. Testy probíhaly v době kolem 15. hodiny a byl poslouchán zašumělý QRP maják OK0EN na kmitočtu 3600.10 KHz.
DSPa ( 120 KB )
DSPb ( 96 KB )
Jak sami vidíte, pak DSP funguje. Trošku je zde málo účinný DNF ( automatický notch filtr ). U FT1000 při jeho zapnutí nezbude z rušivé nosné vůbec nic. Zde je potlačení tak max 25 dB a to může být někdy málo. Ze všech funkcí je však nejvíce funkční asi DNR ( noise reduction ). Nastavení je v 16 stupních a velice dobře působí při bouřkových výbojích a různých spletrech při příjmu SSB. Záhadou mi však zůstává, proč je DSP nabízen jako option, když většina obvodů DSP je již standardně zabudována na hlavní desce. Vysvětlení je asi takové. Přeci jenom v DSP je použit speciální software, za který firma musí platit. Aby o tento podíl nezvyšovala cenu TCVR, rozhodla se, že DSP je funkční až po zasunutí malé destičky s obslužnými obvody. Pak nemusí platit za vše, ale jen za prodané destičky.
Závěr: U zkušeného operátora ( mluvím o CW ), většinou stačí mít dobré uši a kvalitní CW úzký filtr. Existuje pouze jedna eventualita, při které DSP výrazně pomáhá. Je to rušení CW signálu signálem SSB. Zde nám většinou DSP šíleně pomáhá. Bohudík však těchto typu rušení mnoho není. U SSB signálu je velice pomáhající zapnutí Noise reduction. To dokáže potlačovat parazitní spletry hlavně při přetíženém pásmu v závodech.